IESA Track and Field
 

Boys Class 7A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 7A Team Champion
Teutopolis
Top Teams
1 Teutopolis 38.5
2 Chicago Old St. Mary's 30
3 Liberty 28
4 Kankakee Bishop McNamara 23
4 Springfield Christ the King 23
6 Erie 21.5
7 Assumption Central A & M 21
8 Homer Heritage 20
9 Cuba 18
9 Havana 18
Event Champions
110 Meter Hurdles
Evan Baltzell
 Newton St. Thomas
17.57
100 Meter Dash
Paul Hartman
 Springfield Christ the King
12.41
200 Meter Dash
Paul Hartman
 Springfield Christ the King
25.45
400 Meter Dash
Andrew White
 Cuba
56.13
800 Meter Run
Andrew Nelson
 Chicago Old St. Mary's
2:14.04
1600 Meter Run
Christian Provost
 Kankakee Bishop McNamara
4:55.96
4x100 Meter Relay

 Colfax Ridgeview
52.19
4x200 Meter Relay

 Assumption Central A & M
1:47.78
4x400 Meter Relay

 Rock Falls St. Andrew
4:09.08
Pole Vault
Isaiah Whitaker
 Bloomington St. Mary's
10-00
High Jump
Nick Walker
 Spring Bay Riverview
5-05
Long Jump
Sam Munsterman
 Milford St. Paul's
18-04.75
Shot Put
Tanner Gimm
 Liberty
42-05
Discus Throw
Tanner Gimm
 Liberty
123-05
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 8A Team Champion
Sidell Salt Fork
Top Teams
1 Sidell Salt Fork 45
2 Stronghurst West Central 41
3 Springfield Christian 34
4 Bismarck-Henning 32
5 Chicago St. Benedict 30
6 Rushville Schuyler Industry 28
7 Effingham St. Anthony 17
8 Peoria Christian 16
9 Elgin Harvest Christian 13
9 Peoria Hollis 13
Event Champions
110 Meter Hurdles
Grant Tode
 Springfield Christian
15.69
100 Meter Dash
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
11.95
200 Meter Dash
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
24.12
400 Meter Dash
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
52.54
800 Meter Run
Jack Rhyner
 Chicago St. Benedict
2:09.09
1600 Meter Run
William Archer
 Chicago St. Benedict
4:42.69
4x100 Meter Relay

 Bismarck-Henning
48.42
4x200 Meter Relay

 Springfield Christian
1:42.05
4x400 Meter Relay

 Chicago St. Benedict
3:49.04
Pole Vault
Parker Holldorf
 Erie
11-03
High Jump
Ethan Kizer
 Peoria Hollis
5-09
Long Jump
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
20-05.5
Shot Put
Garrett Taylor
 Sidell Salt Fork
46-03.5
Discus Throw
Garrett Taylor
 Sidell Salt Fork
154-10
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 7A Team Champion
Altamont
Top Teams
1 Altamont 37.5
2 Normal Metcalf 31
3 Teutopolis 30
4 Chicago Queen of All Saints 25
5 Chicago Old St. Mary's 21
5 Effingham St. Anthony 21
7 Palatine St. Thomas 19
8 Newark Lisbon 18
8 Pekin Rankin 18
10 Carthage 17
10 Monmouth ICS 17
Event Champions
100 Meter Hurdles
Grace Nelson
 Altamont
16.35
100 Meter Dash
Olivia Redpath
 Springfield Blessed Sacrament
13.27
200 Meter Dash
Marisa Lopez
 Normal Metcalf
27.58
400 Meter Dash
Kaitlyn Vahling
 Teutopolis
1:02.52
800 Meter Run
Morgan Mackie
 Chicago Queen of All Saints
2:24.44
1600 Meter Run
Morgan Mackie
 Chicago Queen of All Saints
5:23.05
4x100 Meter Relay

 Grayslake Prairie Crossing
54.93
4x200 Meter Relay

 Teutopolis
1:51.97+
4x400 Meter Relay

 Pekin Rankin
4:31.34
Pole Vault
Teagan Johnson
 Seneca
9-03
High Jump
Kiara Wesseh
 Newark Lisbon
5-01
Long Jump
Grace Nelson
 Altamont
17-02+
Shot Put
Sydni Badertscher
 Forreston
32-01.5
Discus Throw
Sydney Kibler
 Effingham St. Anthony
88-01
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 8A Team Champion
Waterman Indian Creek
Top Teams
1 Waterman Indian Creek 46
2 Seneca 38
3 Toulon Stark County 34
4 Teutopolis 24.5
5 Monmouth ICS 24
6 LaSalle Trinity Catholic 22
7 Springfield Christian 21
8 Chillicothe St. Edward's 18
8 Urbana University 18
10 Rock Falls St. Andrew 17
Event Champions
100 Meter Hurdles
Ainsley Reed
 Rock Falls St. Andrew
16.26
100 Meter Dash
Kennedy Kirkland
 Palatine Quest
13.14
200 Meter Dash
Anna Bruno
 Seneca
27.21
400 Meter Dash
Lindley Johnston
 Toulon Stark County
1:01.94
800 Meter Run
Isabella Orozco
 Aurora St. Rita
2:23.29
1600 Meter Run
Kate Ahmari
 Urbana University
5:14.02
4x100 Meter Relay

 Waterman Indian Creek
53.51
4x200 Meter Relay

 Monmouth ICS
1:52.12
4x400 Meter Relay

 Springfield Christian
4:28.40
Pole Vault
Danielle Sarchet
 Teutopolis
8-03
High Jump
Lindley Johnston
 Toulon Stark County
5-01
Long Jump
Anna Lopez
 LaSalle Trinity Catholic
16-09.5
Shot Put
Laney Lester
 Henry-Senachwine
32-07.25
Discus Throw
Josie Clayton
 Winchester
101-04
+ Class Record
* All-Time Record