IESA Track and Field
 

Boys Class 7AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 7AA Team Champion
East St. Louis Lincoln
Top Teams
1 East St. Louis Lincoln 51
2 Morton JHS 39
3 Galesburg Churchill 25
4 Barrington Prairie 24
5 Rockford Flinn 21
6 Mt. Zion 18
7 Lincoln JHS 17
8 Kankakee JHS 16
8 Washington MS 16
10 Shorewood Troy 15
Event Champions
110 Meter Hurdles
Aric Johnson
 Sugar Grove Kaneland Harter
16.50
100 Meter Dash
Peter Baxton
 East St. Louis Lincoln
12.30
200 Meter Dash
Plamedi Nseka
 Galesburg Churchill
24.11
400 Meter Dash
Plamedi Nseka
 Galesburg Churchill
53.04
800 Meter Run
Jax Todd
 Shorewood Troy
2:10.32
1600 Meter Run
Yonas Wuthrich
 Morton JHS
4:50.15
4x100 Meter Relay

 East St. Louis Lincoln
47.84
4x200 Meter Relay

 East St. Louis Lincoln
1:41.30
4x400 Meter Relay

 New Lenox Liberty
3:53.95
Pole Vault
Paul Migas
 Antioch
11-00
High Jump
Zac Heuermann
 Washington MS
5-06
Long Jump
Aidan Gowin
 Lincoln JHS
20-06
Shot Put
Ney Ericson
 Sycamore
43-10
Discus Throw
Nick Feather
 Clinton
141-04
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 8AA Team Champion
Chatham Glenwood
University Park Crete Monee
Top Teams
1 Chatham Glenwood 32
1 University Park Crete Monee 32
3 Arthur 26
4 Batavia Rotolo 21
5 DeKalb Clinton Rosette 20
5 Springfield Grant 20
7 Champaign Jefferson 19
8 East Peoria Central 16
9 Lisle 15
9 Mahomet-Seymour 15
Event Champions
110 Meter Hurdles
Jackson Kern
 Auburn JHS at Divernon
15.07
100 Meter Dash
Octavius Peterson-Turner
 Lisle
11.76
200 Meter Dash
Kaden Feagin
 Arthur
22.93
400 Meter Dash
Daniel Lacy
 Champaign Jefferson
52.88
800 Meter Run
Riley Newport
 DeKalb Clinton Rosette
2:04.57
1600 Meter Run
Riley Newport
 DeKalb Clinton Rosette
4:42.33
4x100 Meter Relay

 University Park Crete Monee
46.00
4x200 Meter Relay

 Chatham Glenwood
1:37.66
4x400 Meter Relay

 Chatham Glenwood
3:43.93
Pole Vault
Caden Smith
 Grayslake
12-03
High Jump
Isaac Coursey
 Macomb
5-09
Long Jump
Kaden Feagin
 Arthur
21-10*
Shot Put
Alex Sohn
 Normal Kingsley
48-06
Discus Throw
Ashton Noble
 Roxana
162-02
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 7AA Team Champion
Cahokia Wirth
Top Teams
1 Cahokia Wirth 47
2 Normal Kingsley 39
3 Chatham Glenwood 35
4 Frankfort Hickory Creek 19
4 Lake Forest Deer Path 19
6 Tolono Unity 18
7 Bloomington Evans 16
7 Galesburg Churchill 16
7 Piasa Southwestern 16
10 Bourbonnais UGC 14
10 Mt. Zion 14
Event Champions
100 Meter Hurdles
Tessa Smith
 Antioch
16.58
100 Meter Dash
Katelyn Lehnen
 Chatham Glenwood
13.03
200 Meter Dash
Katelyn Lehnen
 Chatham Glenwood
25.72
400 Meter Dash
Katelyn Lehnen
 Chatham Glenwood
58.83
800 Meter Run
Allison Ince
 Normal Kingsley
2:18.62+
1600 Meter Run
Allison Ince
 Normal Kingsley
5:11.66
4x100 Meter Relay

 Cahokia Wirth
51.78
4x200 Meter Relay

 Normal Kingsley
1:48.98
4x400 Meter Relay

 East St. Louis Lincoln
4:16.92
Pole Vault
Caelyn Kleparski
 Tolono Unity
9-06
High Jump
Mia Zenere
 Mokena
5-00
Long Jump
Keymora Hayes
 Cahokia Wirth
16-01
Shot Put
Amy Hardimon
 Alton
32-04
Discus Throw
Laura Hewitt
 Piasa Southwestern
103-08
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 8AA Team Champion
Geneseo MS
Top Teams
1 Geneseo MS 38
2 East St. Louis Lincoln 26
3 Dunlap MS 22
3 Monticello 22
3 Peoria Washington 22
6 Crystal Lake Beardsley 20
7 Frankfort Hickory Creek 18
7 Gurnee Woodland 18
7 Vernon Hills Hawthorn South 18
10 Homewood Hart 17
Event Champions
100 Meter Hurdles
Ana-Liese Torian
 Lansing Memorial
14.95
100 Meter Dash
Jailah Pelly
 East St. Louis Lincoln
13.40
200 Meter Dash
Jaela Pierson
 Dunlap MS
25.96
400 Meter Dash
Rylee Lydon
 Crystal Lake Beardsley
57.41
800 Meter Run
Rose Sheridan
 Vernon Hills Hawthorn South
2:20.32
1600 Meter Run
Saniya Mathew
 Dunlap MS
5:16.40
4x100 Meter Relay

 Bolingbrook Brooks
51.66
4x200 Meter Relay

 East St. Louis Lincoln
1:47.34
4x400 Meter Relay

 Geneseo MS
4:14.64
Pole Vault
Kailani Egli
 Metamora GS
10-06
High Jump
Ann Wirth
 Geneseo MS
5-05+
Long Jump
Ann Wirth
 Geneseo MS
18-07.25+
Shot Put
Zion Levy
 Gurnee Woodland
35-08.5
Discus Throw
Katie Stewart
 Frankfort Hickory Creek
124-09
+ Class Record
* All-Time Record