IESA Boys Baseball
2020 Regional Bracket/Results
Class 1A Regional 1
Regional Host: Higher Seed
Joliet St. Raymond (1st Seed)    
 
BYE Joliet St. Raymond12     
  09/22/2020  
Mazon-Verona-Kinsman (4th Seed)11    Mazon-Verona-Kinsman
9/21/2020   
Serena (5th Seed) JOLIET ST. RAYMOND
  9/26/2020  
South Wilmington (2nd Seed)       South Wilmington
  
BYE South Wilmington
  09/22/2020  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)   Marseilles Milton Pope
  
BYE
Class 1A Regional 2
Regional Host: Higher Seed
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette15     
  09/22/2020  
Streator Woodland (4th Seed)   Streator St. Michael
9/21/2020   
Streator St. Michael (5th Seed)11  Ottawa Marquette
  09/26/2020  
Grand Ridge (2nd Seed)       GRAND RIDGE
  
BYE Grand Ridge12 
  09/22/2020  
Peru Catholic (3rd Seed)13    Peru Catholic
9/21/2020   
LaSalle Trinity Catholic (6th Seed)
Class 1A Regional 3
Regional Host: Higher Seed
Milford (1st Seed)    
 
BYE Milford10     
  09/22/2020  
Buckley St. John's (4th Seed)11    Buckley St. John's
9/21/2020   
Cissna Park (5th Seed) MILFORD10 
  9/26/2020  
St. Anne (2nd Seed)       St. Anne
  
BYE St. Anne
  09/22/2020  
Donovan (3rd Seed)11    Donovan
9/21/2020   
Grant Park (6th Seed)
Class 1A Regional 4
Regional Host: Higher Seed
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden    
  09/22/2020  
Rossville-Alvin (4th Seed)11    Rossville-Alvin
9/21/2020   
Homer Heritage (5th Seed) ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN
  9/26/2020  
Danville Schlarman (2nd Seed)       Danville Schlarman
  
BYE Danville Schlarman
  09/22/2020  
Gifford (3rd Seed)11    Gifford
9/21/2020   
Potomac (6th Seed)
Class 1A Regional 5
Regional Host: Higher Seed
Lexington (1st Seed)    
 
BYE Lexington15     
  09/22/2020  
Pontiac St. Mary's (4th Seed)14    Pontiac St. Mary's
9/21/2020   
Saunemin (5th Seed) LEXINGTON
  9/26/2020  
Colfax Ridgeview (2nd Seed)       Colfax Ridgeview
  
BYE Colfax Ridgeview13 
  09/22/2020  
Flanagan (3rd Seed)   Flanagan
  
BYE
Class 1A Regional 6
Regional Host: Higher Seed
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi    
  09/22/2020  
Normal Metcalf (4th Seed)   Normal Metcalf
9/21/2020   
Normal Epiphany (5th Seed) BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI
  9/26/2020  
Champaign St. Matthew (2nd Seed)       Champaign St. Matthew
  
BYE Champaign St. Matthew13 
  09/22/2020  
Champaign Holy Cross (3rd Seed)17    Champaign Holy Cross
9/21/2020   
Rantoul St. Malachy (6th Seed)
Class 1A Regional 7
Regional Host: Higher Seed
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick12     
  09/22/2020  
Lowpoint-Washburn (4th Seed)12    Lowpoint-Washburn
9/21/2020   
East Peoria Robein (5th Seed) WASHINGTON ST. PATRICK
  9/26/2020  
Roanoke-Benson (2nd Seed)       Roanoke-Benson
  
BYE Roanoke-Benson
  09/22/2020  
Metamora St. Mary's (3rd Seed)   Metamora St. Mary's
9/21/2020   
Henry-Senachwine (6th Seed)
Class 1A Regional 8
Regional Host: Higher Seed
Morton Bethel Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Morton Bethel Lutheran14     
  09/22/2020  
South Pekin (4th Seed)   Delavan
9/21/2020   
Delavan (5th Seed) MORTON BETHEL LUTHERAN13 
  9/26/2020  
Pekin Rankin (2nd Seed)       Pekin Rankin12 
  
BYE Pekin Rankin
  09/22/2020  
Pekin St. Joseph (3rd Seed)   Pekin St. Joseph
  
BYE
Class 1A Regional 9
Regional Host: Higher Seed
Bartonville Monroe (1st Seed)    
 
BYE Bartonville Monroe12     
  09/22/2020  
Peoria Norwood (4th Seed)   Peoria Norwood
9/21/2020   
Peoria Hollis (5th Seed) BARTONVILLE MONROE
  9/26/2020  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)       Peoria Limestone Walters
  
BYE Peoria Limestone Walters
  09/22/2020  
Peoria Christian (3rd Seed)15    Peoria Christian
9/21/2020   
Bartonville Oak Grove (6th Seed)
Class 1A Regional 10
Regional Host: Higher Seed
Monmouth ICS (1st Seed)    
 
BYE Monmouth ICS13     
  09/22/2020  
Williamsfield (4th Seed)12    Williamsfield
9/21/2020   
Galva (5th Seed) MONMOUTH ICS
  9/26/2020  
Elmwood (2nd Seed)       Oneida ROWVA
  
BYE Elmwood
  09/22/2020  
Oneida ROWVA (3rd Seed)   Oneida ROWVA10 
  
BYE
Class 1A Regional 11
Regional Host: Higher Seed
La Harpe (1st Seed)    
 
BYE La Harpe10     
  09/22/2020  
Hamilton (4th Seed)   Stronghurst West Central
9/21/2020   
Stronghurst West Central (5th Seed)11  LA HARPE10 
  9/26/2020  
Liberty (2nd Seed)       Augusta Southeastern
  
BYE Liberty
  09/22/2020  
Augusta Southeastern (3rd Seed)16    Augusta Southeastern
9/21/2020   
Kinderhook Western (6th Seed)
Class 1A Regional 12
Regional Host: Higher Seed
Mt. Pulaski (1st Seed)    
 
BYE Mt. Pulaski10     
  09/22/2020  
Springfield Christian (4th Seed)   Springfield Christian
9/21/2020   
Lincoln West Lincoln-Broadwell (5th Seed) MT. PULASKI
  9/26/2020  
Springfield Christ the King (2nd Seed)       Springfield Christ the King
  
BYE Springfield Christ the King
  09/22/2020  
Lincoln Chester-East Lincoln (3rd Seed)   Lincoln Chester-East Lincoln
9/21/2020 - FORFEIT   
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed)
Class 1A Regional 13
Regional Host: Higher Seed
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour    
  09/22/2020  
Carrollton St. John (4th Seed)13    Carrollton St. John
9/21/2020   
Jerseyville St. Francis HG (5th Seed) Jacksonville Our Saviour
  9/26/2020  
Hardin Calhoun (2nd Seed)       HARDIN CALHOUN10 
  
BYE Hardin Calhoun
  09/22/2020  
Griggsville-Perry (3rd Seed)   Griggsville-Perry
  
BYE
Class 1A Regional 14
Regional Host: Higher Seed
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS    
  09/22/2020  
Taylorville VisionWay (4th Seed)16    Taylorville VisionWay
9/21/2020   
Mt. Olive (5th Seed) NOKOMIS JHS10 
  9/26/2020  
Pawnee (2nd Seed)       Pawnee
  
BYE Pawnee
  09/22/2020  
Springfield St. Agnes (3rd Seed)   Springfield St. Agnes
  
BYE
Class 1A Regional 15
Regional Host: Higher Seed
Effingham St. Anthony (1st Seed)    
 
BYE Effingham St. Anthony12     
  09/22/2020  
Neoga (4th Seed)   Neoga
9/21/2020   
Mulberry Grove JHS (5th Seed) EFFINGHAM ST. ANTHONY
  9/26/2020  
Effingham Sacred Heart (2nd Seed)       Effingham Sacred Heart
  
BYE Effingham Sacred Heart10 
  09/22/2020  
Findlay Okaw Valley (3rd Seed)16    Findlay Okaw Valley
9/21/2020   
Altamont (6th Seed)15 
Class 1A Regional 16
Regional Host: Higher Seed
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's12     
  09/22/2020  
Newton St. Thomas (4th Seed)11    Newton St. Thomas
9/21/2020   
Oblong (5th Seed) SIGEL ST. MICHAEL'S
  9/26/2020  
Dieterich (2nd Seed)       Louisville North Clay
  
BYE Dieterich
  09/22/2020  
Louisville North Clay (3rd Seed)17    Louisville North Clay15 
9/21/2020   
Palestine (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - https://www.iesa.org
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association