2021 Boys Baseball

2021 Regional Bracket/Results
Class 1A Regional 1
Regional Host: South Wilmington
Joliet St. Raymond (1st Seed)    
 
BYE Joliet St. Raymond14     
  9/18/2021  
Joliet St. Paul (4th Seed)10    Joliet St. Paul
9/15/2021   
Rockdale (5th Seed) JOLIET ST. RAYMOND10 
  9/20/2021  
South Wilmington (2nd Seed)10        South Wilmington
9/15/2021   
Elwood GS (7th Seed) South Wilmington
  9/18/2021  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)10    Mazon-Verona-Kinsman
9/15/2021   
Lockport Taft (6th Seed)
Class 1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Marquette
Peru Catholic (1st Seed)15     
9/15/2021  
Marseilles Milton Pope (8th Seed) Peru Catholic    
  9/18/2021  
Ottawa Wallace (4th Seed)   Ottawa Wallace
9/15/2021   
Grand Ridge (5th Seed) PERU CATHOLIC
  9/20/2021  
Ottawa Marquette (2nd Seed)12        Oglesby Holy Family
9/15/2021   
Serena (7th Seed) Ottawa Marquette
  9/18/2021  
Oglesby Holy Family (3rd Seed)11    Oglesby Holy Family
9/15/2021   
LaSalle Trinity Catholic (6th Seed)
Class 1A Regional 3
Regional Host: Milford
St. Anne (1st Seed)    
 
BYE St. Anne11     
  9/18/2021  
Grant Park (4th Seed)12    Grant Park
9/15/2021   
Kankakee Grace Christian (5th Seed) ST. ANNE
  9/20/2021  
Milford (2nd Seed)       Milford
  
BYE Milford15 
  9/18/2021  
Donovan (3rd Seed)   Donovan
  
BYE
Class 1A Regional 4
Regional Host: Dwight
Lexington (1st Seed)    
 
BYE Lexington    
  9/18/2021  
Dwight (4th Seed)15    Dwight
09/15/2021   
Streator Woodland (5th Seed) LEXINGTON13 
  9/20/2021  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)       Pontiac St. Mary's
  
BYE Pontiac St. Mary's
  9/18/2021  
Colfax Ridgeview (3rd Seed)18    Colfax Ridgeview
9/15/2021   
Flanagan (6th Seed)
Class 1A Regional 5
Regional Host: Roanoke-Benson
Roanoke-Benson (1st Seed)17     
9/15/2021  
Peoria St. Jude (8th Seed) Roanoke-Benson    
  9/18/2021  
Henry-Senachwine (4th Seed)13    Henry-Senachwine
9/15/2021   
Metamora St. Mary's (5th Seed) ROANOKE-BENSON
  9/20/2021  
Washington St. Patrick (2nd Seed)19        Washington St. Patrick
9/15/2021   
East Peoria Robein (7th Seed) Washington St. Patrick
  9/18/2021  
Peoria Christian (3rd Seed)10    Peoria Christian
9/15/2021   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)
Class 1A Regional 6
Regional Host: Normal Epiphany
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi    
  9/18/2021  
Normal Epiphany (4th Seed)13    Normal Epiphany
09/15/2021   
Delavan (5th Seed) BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI
  9/20/2021  
Morton Bethel Lutheran (2nd Seed)       Morton Bethel Lutheran
  
BYE Morton Bethel Lutheran
  9/18/2021  
Pekin Rankin (3rd Seed)   Pekin Rankin
9/15/2021 - FORFEIT   
South Pekin (6th Seed)
Class 1A Regional 7
Regional Host: Brimfield
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield    
  9/18/2021  
Bartonville Oak Grove (4th Seed)   Bartonville Oak Grove
9/15/2021   
Peoria Norwood (5th Seed) BRIMFIELD
  9/20/2021  
Bartonville Monroe (2nd Seed)16        Bartonville Monroe
9/15/2021   
Galva (7th Seed) Bartonville Monroe
  9/18/2021  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)   Peoria Limestone Walters
9/15/2021   
Peoria Hollis (6th Seed)
Class 1A Regional 8
Regional Host: Monmouth ICS
Carthage (1st Seed)    
 
BYE Carthage    
  9/18/2021  
Hamilton (4th Seed)   La Harpe
9/15/2021   
La Harpe (5th Seed)19  Carthage
  9/20/2021  
Monmouth ICS (2nd Seed)       MONMOUTH ICS
  
BYE Monmouth ICS
  9/18/2021  
Colchester West Prairie (3rd Seed)11    Colchester West Prairie
9/15/2021   
Augusta Southeastern (6th Seed)
Class 1A Regional 9
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Gifford (1st Seed)    
 
BYE Gifford10     
  9/18/2021  
Buckley St. John's (4th Seed)   Potomac
09/15/2021   
Potomac (5th Seed)15  GIFFORD
  9/20/2021  
Rantoul St. Malachy (2nd Seed)       Cissna Park
  
BYE Rantoul St. Malachy15 
  9/18/2021  
Cissna Park (3rd Seed)   Cissna Park18 
9/15/2021   
Fisher (6th Seed)
Class 1A Regional 10
Regional Host: Champaign St. Matthew
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden15     
  9/18/2021  
Champaign Next Generation (4th Seed)12    Champaign Next Generation
9/15/2021   
Homer Heritage (5th Seed) ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN
  9/20/2021  
Champaign St. Matthew (2nd Seed)13        Danville Schlarman
9/15/2021   
Chrisman Scottland (7th Seed) Champaign St. Matthew
  9/18/2021  
Danville Schlarman (3rd Seed)13    Danville Schlarman
9/15/2021   
Rossville-Alvin (6th Seed)
Class 1A Regional 11
Regional Host: Mt. Pulaski
Mt. Pulaski (1st Seed)    
 
BYE Mt. Pulaski    
  9/18/2021  
Springfield St. Agnes (4th Seed)11    Springfield St. Agnes
9/15/2021   
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed) MT. PULASKI
  9/20/2021  
Springfield Blessed Sacrament (2nd Seed)16        Springfield Blessed Sacrament
9/15/2021   
Lincoln West Lincoln-Broadwell (7th Seed) Springfield Blessed Sacrament
  9/18/2021  
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed)   Springfield Christian
9/15/2021   
Springfield Christian (6th Seed)20 
Class 1A Regional 12
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour11     
  9/18/2021  
Liberty (4th Seed)   Griggsville-Perry
9/15/2021   
Griggsville-Perry (5th Seed)10  Jacksonville Our Saviour
  9/20/2021  
Springfield Christ the King (2nd Seed)       SPRINGFIELD CHRIST THE KING
  
BYE Springfield Christ the King14 
  9/18/2021  
Payson Seymour (3rd Seed)15    Payson Seymour
9/15/2021   
Kinderhook Western (6th Seed)
Class 1A Regional 13
Regional Host: Sigel St. Michael's
Effingham St. Anthony (1st Seed)    
 
BYE Effingham St. Anthony18     
  9/18/2021  
Beecher City (4th Seed)   Findlay Okaw Valley
9/15/2021 - FORFEIT   
Findlay Okaw Valley (5th Seed) EFFINGHAM ST. ANTHONY
  9/20/2021  
Sigel St. Michael's (2nd Seed)       Neoga
  
BYE Sigel St. Michael's
  9/18/2021  
Neoga (3rd Seed)   Neoga11 
  
BYE
Class 1A Regional 14
Regional Host: Oblong
Effingham Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Effingham Sacred Heart    
  9/18/2021  
Newton St. Thomas (4th Seed)   Newton St. Thomas
9/15/2021   
Oblong (5th Seed) EFFINGHAM SACRED HEART
  9/20/2021  
Dieterich (2nd Seed)       Dieterich
  
BYE Dieterich12 
  9/18/2021  
Louisville North Clay (3rd Seed)11    Louisville North Clay
9/15/2021   
Palestine (6th Seed)
Class 1A Regional 15
Regional Host: Pawnee
Bunker Hill Wolf Ridge (1st Seed)    
 
BYE Bunker Hill Wolf Ridge13     
  9/18/2021  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)17    Mulberry Grove JHS
9/15/2021   
Ramsey (5th Seed) BUNKER HILL WOLF RIDGE
  9/20/2021  
Pawnee (2nd Seed)       Pawnee
  
BYE Pawnee13 
  9/18/2021  
Mt. Olive (3rd Seed)   Mt. Olive
  
BYE
Class 1A Regional 16
Regional Host: Carrollton St. John
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed)    
9/18/2021  
Palmyra Northwestern (4th Seed) JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG 12 
  9/20/2021  
Carrollton St. John (2nd Seed)   Hardin Calhoun 11 
9/18/2021   
Hardin Calhoun (3rd Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Cubby Hole Event Pro Photography
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.