2021 Boys Baseball

2021 Regional Bracket/Results
Class 2A Regional 1
Regional Host: Kankakee Bishop McNamara
Kankakee Bishop McNamara (1st Seed)    
 
BYE Kankakee Bishop McNamara15     
  9/18/2021  
Lockport Kelvin Grove (4th Seed)11    Lockport Kelvin Grove
9/15/2021   
Braidwood Reed-Custer (5th Seed) Kankakee Bishop McNamara 
  Kankakee Bishop McNamara
9/20/2021 , 4:15 PM
550 W. Brookmont Blvd., Kankakee   Map  
Clifton Nash (2nd Seed)16        Clifton Nash 
9/15/2021   
Momence JHS (7th Seed) Clifton Nash14 
  9/18/2021  
Beecher (3rd Seed)   Bourbonnais St. George
9/15/2021   
Bourbonnais St. George (6th Seed)
Class 2A Regional 2
Regional Host: Morris Saratoga
Morris Saratoga (1st Seed)    
 
BYE Morris Saratoga    
  9/18/2021  
Mendota Holy Cross (4th Seed)16    Mendota Holy Cross
9/15/2021   
Seneca (5th Seed) Morris Saratoga 
  Saratoga Elementary School
9/20/2021 , 4:15 PM
4040 N Division St, Morris   Map  
Crest Hill Richland (2nd Seed)       Crest Hill Richland 
  
BYE Crest Hill Richland
  9/18/2021  
Marseilles ES (3rd Seed)   Marseilles ES
9/15/2021   
Waterman Indian Creek (6th Seed)
Class 2A Regional 3
Regional Host: Bismarck-Henning
Hoopeston Area (1st Seed)    
 
BYE Hoopeston Area     
  Bismarck-Henning Junior High
9/18/2021 , 9:30 AM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
Watseka Glenn Raymond (4th Seed)10    Onarga Iroquois West 
9/15/2021   
Onarga Iroquois West (5th Seed)13  Winner Game 3
  Bismarck-Henning Junior High
9/20/2021 , 4:15 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
Bismarck-Henning (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Bismarck-Henning 
  Bismarck-Henning Junior High
9/18/2021 , 11:15 AM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
Gibson City GCMS (3rd Seed)10    Gibson City GCMS 
9/15/2021   
Paxton-Buckley-Loda (6th Seed)
Class 2A Regional 4
Regional Host: St. Joseph
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph12     
  9/18/2021  
Georgetown Mary Miller (4th Seed)   Champaign Holy Cross
9/15/2021   
Champaign Holy Cross (5th Seed) St. Joseph 
  St. Joseph Middle School
9/20/2021 , 4:15 PM
606 E. Peters Dr., Saint Joseph   Map  
Westville JHS (2nd Seed)17        Westville JHS 
9/15/2021   
Villa Grove (7th Seed) Westville JHS10 
  9/18/2021  
Sidell Salt Fork (3rd Seed)15    Sidell Salt Fork
9/15/2021   
Danville Oakwood (6th Seed)
Class 2A Regional 5
Regional Host: McNabb Putnam County
Germantown Hills (1st Seed)    
 
BYE Germantown Hills    
  9/18/2021  
McNabb Putnam County (4th Seed)10    McNabb Putnam County
9/15/2021   
El Paso-Gridley (5th Seed) Germantown Hills 
  Putnam County Jr. High
9/20/2021 , 4:15 PM
PCJH 13183 North 350th Ave., McNabb   Map  
Wenona Fieldcrest (2nd Seed)       Metamora GS 
  
BYE Wenona Fieldcrest11 
  9/18/2021  
Metamora GS (3rd Seed)10    Metamora GS12 
9/15/2021   
Washington Beverly Manor (6th Seed)
Class 2A Regional 6
Regional Host: Heyworth
Downs Tri-Valley (1st Seed)    
 
BYE Downs Tri-Valley15     
  9/18/2021  
Normal Metcalf (4th Seed)   LeRoy
9/15/2021   
LeRoy (5th Seed) Downs Tri-Valley 
  Heyworth Centennial Park
9/20/2021 , 4:30 PM  
Heyworth (2nd Seed)11        Heyworth 
9/15/2021   
Mansfield Blue Ridge IJHS (7th Seed) Heyworth11 
  9/18/2021  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)15    Mackinaw Dee-Mack
9/15/2021   
Bloomington Trinity Lutheran (6th Seed)
Class 2A Regional 7
Regional Host: Mossville
Chillicothe (1st Seed)    
 
BYE Chillicothe     
  Mossville Sports Complex
9/18/2021 , 10:00 AM
1531 E Fairview St,, Peoria   Map  
Peoria Heights St. Thomas (4th Seed)13    Peoria Heights St. Thomas 
9/15/2021   
Sparland Midland (5th Seed) Winner Game 3
  Mossville Sports Complex
9/20/2021 , 4:30 PM
1531 E Fairview St,, Peoria   Map  
Mossville (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Mossville 
  Mossville Sports Complex
9/18/2021 , 12:30 PM
1531 E Fairview St,, Peoria   Map  
Princeville (3rd Seed)12    Princeville 
9/15/2021   
Peoria Heights GS (6th Seed)
Class 2A Regional 8
Regional Host: Creve Coeur Parkview
Tremont (1st Seed)    
 
BYE Tremont10     
  9/18/2021  
Marquette Heights Georgetowne (4th Seed)   Marquette Heights Georgetowne
9/15/2021   
Creve Coeur Parkview (5th Seed) Tremont 
  Parkview School
9/20/2021 , 4:15 PM
800 Groveland Ave., Creve Coeur   Map  
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed)       Green Valley Midwest Central 
  
BYE Glasford Illini Bluffs
  9/18/2021  
Green Valley Midwest Central (3rd Seed)14    Green Valley Midwest Central10 
9/15/2021   
Mason City Illini Central (6th Seed)
Class 2A Regional 9
Regional Host: Monmouth United
Monmouth United (1st Seed)    
 
BYE Monmouth United    
  9/18/2021  
Avon Abingdon Avon (4th Seed)   Woodhull AlWood
9/15/2021   
Woodhull AlWood (5th Seed)15  Monmouth United 
  Monmouth United
9/20/2021 , 4:00 PM
411 West Hunt Street, Alexis   Map  
Kewanee Wethersfield (2nd Seed)11        Kewanee Wethersfield 
09/15/2021   
Elmwood (7th Seed) Kewanee Wethersfield
  9/18/2021  
Williamsfield (3rd Seed)10    Williamsfield
9/15/2021   
Toulon Stark County (6th Seed)
Class 2A Regional 10
Regional Host: Mendon Unity
Mt. Sterling Brown County (1st Seed)    
 
BYE Mt. Sterling Brown County11     
  09/18/2021  
Stronghurst West Central (4th Seed)12    Stronghurst West Central
9/15/2021   
Rushville Schuyler Industry (5th Seed) Mt. Sterling Brown County 
  Unity High School
9/20/2021 , 4:00 PM
453 West Collins Street, Mendon   Map  
Mendon Unity (2nd Seed)       Mendon Unity 
  
BYE Mendon Unity12 
  09/18/2021  
Camp Point Central (3rd Seed)   Camp Point Central
  
BYE
Class 2A Regional 11
Regional Host: Casey-Westfield
Paris Crestwood (1st Seed)    
 
BYE Paris Crestwood    
  9/18/2021  
Casey-Westfield (4th Seed)   Marshall JHS
9/15/2021   
Marshall JHS (5th Seed) Paris Crestwood 
  Fairview Park
9/20/2021 , 4:30 PM
Fairview Park, Casey Illinois 62420, Casey   Map  
Paris Mayo (2nd Seed)       Lawrenceville Parkview 
9/15/2021   
Kansas (7th Seed) Paris Mayo
  9/18/2021  
Lawrenceville Parkview (3rd Seed)   Lawrenceville Parkview
9/15/2021   
Bridgeport Red Hill (6th Seed)
Class 2A Regional 12
Regional Host: Teutopolis
Teutopolis (1st Seed)    
 
BYE Teutopolis    
  9/18/2021  
Newton Jasper County (4th Seed)   Toledo Cumberland
9/15/2021   
Toledo Cumberland (5th Seed) Teutopolis 
  Teutopolis Junior High School
9/20/2021 , 4:15 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
Kinmundy South Central (2nd Seed)15        Stewardson-Strasburg 
9/15/2021   
Brownstown (7th Seed) Kinmundy South Central
  9/18/2021  
Stewardson-Strasburg (3rd Seed)11    Stewardson-Strasburg
9/15/2021   
Altamont (6th Seed)
Class 2A Regional 13
Regional Host: Sullivan
Arthur (1st Seed)    
 
BYE Arthur10     
  9/18/2021  
Shelbyville Moulton (4th Seed)   Argenta-Oreana
9/15/2021   
Argenta-Oreana (5th Seed) Arthur 
  Wyman Park - Middle Diamond
9/20/2021 , 4:30 PM
North Main Street, Sullivan   Map  
Maroa-Forsyth (2nd Seed)       Maroa-Forsyth 
  
BYE Maroa-Forsyth11 
  9/18/2021  
Sullivan (3rd Seed)11    Sullivan
9/15/2021   
Decatur Lutheran (6th Seed)
Class 2A Regional 14
Regional Host: Assumption Central A & M
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS11     
  9/18/2021  
Assumption Central A & M (4th Seed)12    Bement
9/15/2021   
Bement (5th Seed)13  Nokomis JHS 
  Central A&M Middle School
9/20/2021 , 4:30 AM
404 E Colegrove St., Assumption   Map  
Warrensburg-Latham (2nd Seed)       Warrensburg-Latham 
  
BYE Warrensburg-Latham10 
  9/18/2021  
Macon Meridian (3rd Seed)   Macon Meridian
  
BYE
Class 2A Regional 15
Regional Host: Edinburg
Springfield Calvary (1st Seed)    
 
BYE Springfield Calvary13     
  9/18/2021  
Bluffs (4th Seed)   Bluffs
9/15/2021   
Buffalo Tri-City (5th Seed) Springfield Calvary 
  Edinburg CUSD #4
9/20/2021 , 4:00 PM
100 East Martin Street, Edinburg   Map  
Edinburg (2nd Seed)       Athens 
  
BYE Edinburg
  9/18/2021  
Athens (3rd Seed)   Athens18 
9/15/2021   
Auburn JHS at Divernon (6th Seed)
Class 2A Regional 16
Regional Host: Pleasant Plains
Morrisonville JHS (1st Seed)    
 
BYE Morrisonville JHS    
  9/18/2021  
Pittsfield Pikeland (4th Seed)18    Pittsfield Pikeland
9/15/2021   
White Hall North Greene (5th Seed) Pittsfield Pikeland 
  Pleasant Plains Middle School
9/20/2021 , 4:30 PM
2455 N. Farmingdale Rd., Pleasant Plains   Map  
Pleasant Plains (2nd Seed)       Pleasant Plains 
  
BYE Pleasant Plains
  9/18/2021  
Virginia (3rd Seed)   Virginia
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Cubby Hole Event Pro Photography
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.