2021 Boys Baseball

2021 Regional Bracket/Results
Class 3A Regional 1
Regional Host: Bolingbrook Humphrey
Shorewood Troy (1st Seed)    
 
BYE Shorewood Troy10     
  9/18/2021  
Bolingbrook Humphrey (4th Seed)   Bolingbrook Jane Addams
9/15/2021   
Bolingbrook Jane Addams (5th Seed) Shorewood Troy 
  Humphrey Middle School
9/20/2021 , 4:30 PM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
Lemont Old Quarry (2nd Seed)16        Lemont Old Quarry 
9/15/2021   
Glendale Heights Glenside (7th Seed) Lemont Old Quarry17 
  9/18/2021  
Lisle (3rd Seed)10    Lisle
9/15/2021   
Bolingbrook Brooks (6th Seed)
Class 3A Regional 2
Regional Host: Homer Glen Homer
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer    
  9/18/2021  
Romeoville Martinez (4th Seed)12    Romeoville Martinez
9/15/2021   
Romeoville Lukancic (5th Seed) Homer Glen Homer 
  William J Butler School
9/20/2021 , 4:00 PM
1900 Farrell Rd, Lockport   Map  
Lockport Oak Prairie (2nd Seed)       Mokena 
  
BYE Lockport Oak Prairie
  9/18/2021  
Manhattan (3rd Seed)   Mokena
9/15/2021   
Mokena (6th Seed)
Class 3A Regional 3
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Summit Hill (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Summit Hill12     
  9/18/2021  
Flossmoor Parker (4th Seed)   Flossmoor Parker
9/15/2021   
Chicago Heights MS (5th Seed) Frankfort Summit Hill 
  Summit Hill Junior High
9/20/2021 , 4:00 PM
7260 W. North Ave., Frankfort   Map  
Homewood Hart (2nd Seed)27        Frankfort Hickory Creek 
9/15/2021   
Markham Prairie-Hills (7th Seed) Homewood Hart
  9/18/2021  
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed)   Frankfort Hickory Creek
9/15/2021   
Lansing Memorial (6th Seed)
Class 3A Regional 4
Regional Host: Manteno
Manteno (1st Seed)    
 
BYE Manteno    
  9/18/2021  
Peotone (4th Seed)11    Peotone
9/15/2021   
Steger Columbia (5th Seed) Manteno 
  Manteno High School Baseball Field
9/20/2021 , 4:00 PM
380 N Poplar St, Manteno   Map  
Bradley Central (2nd Seed)       Bourbonnais UGC 
  
BYE Bradley Central
  9/18/2021  
Bourbonnais UGC (3rd Seed)14    Bourbonnais UGC14 
9/15/2021   
Kankakee JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 5
Regional Host: Minooka
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka12     
  9/18/2021  
Peru Parkside (4th Seed)   Peru Parkside
9/15/2021   
Morris GS (5th Seed) Minooka 
  Minooka Junior High Pony Field
9/20/2021 , 4:30 PM
305 Church Street, Minooka   Map  
Ottawa Shepherd (2nd Seed)       Ottawa Shepherd 
  
BYE Ottawa Shepherd
  9/18/2021  
Channahon (3rd Seed)16    Channahon
9/15/2021   
LaSalle Lincoln (6th Seed)
Class 3A Regional 6
Regional Host: Coal City
Herscher Limestone (1st Seed)    
 
BYE Herscher Limestone    
  9/18/2021  
Coal City (4th Seed)13    Coal City12 
9/15/2021   
Streator Northlawn (5th Seed) Coal City 
  Coal City Middle School
9/20/2021 , 4:30 PM
500 S. Carbon Hill Rd., Coal City   Map  
Wilmington (2nd Seed)       Wilmington 
  
BYE Wilmington
  9/18/2021  
Forrest Prairie Central (3rd Seed)12    Forrest Prairie Central
9/15/2021   
Pontiac JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 7
Regional Host: Champaign Edison
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison12     
  9/18/2021  
Urbana MS (4th Seed)   Urbana MS
9/15/2021   
Danville North Ridge (5th Seed) Champaign Edison 
  Spalding Park
9/20/2021 , 4:30 PM
900 N. Harris st., Champaign   Map  
Champaign Franklin (2nd Seed)       Champaign Jefferson 
  
BYE Champaign Franklin
  9/18/2021  
Rantoul Eater (3rd Seed)   Champaign Jefferson10 
09/15/2021   
Champaign Jefferson (6th Seed)
Class 3A Regional 8
Regional Host: Normal Chiddix
Bloomington Evans (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Evans    
  9/18/2021  
Normal Chiddix (4th Seed)   Normal Chiddix
9/15/2021   
Mahomet-Seymour (5th Seed) Bloomington Evans 
  Chiddix Junior High School
9/20/2021 , 4:15 PM
300 S. Walnut, Normal   Map  
Normal Parkside (2nd Seed)       Normal Kingsley 
  
BYE Normal Parkside
  9/18/2021  
Normal Kingsley (3rd Seed)   Normal Kingsley
9/15/2021   
Bloomington JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 9
Regional Host: Eureka
Morton JHS (1st Seed)    
 
BYE Morton JHS    
  9/18/2021  
Washington Central (4th Seed)   Washington Central
9/15/2021   
Eureka (5th Seed) Morton JHS 
  Eureka Middle School
9/20/2021 , 4:15 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
Washington MS (2nd Seed)12        East Peoria Central 
9/15/2021   
Lincoln JHS (7th Seed) Washington MS
  9/18/2021  
East Peoria Central (3rd Seed)   East Peoria Central
9/15/2021   
Stanford Olympia (6th Seed)
Class 3A Regional 10
Regional Host: Dunlap Valley MS
Dunlap Valley MS (1st Seed)    
 
BYE Dunlap Valley MS12     
  9/18/2021  
Canton Ingersoll (4th Seed)   Farmington Central
9/15/2021   
Farmington Central (5th Seed)15  Dunlap Valley MS 
  Dunlap Valley Middle School
9/20/2021 , 4:15 PM
13120 N. RT 91, Dunlap   Map  
Dunlap MS (2nd Seed)       Dunlap MS 
  
BYE Dunlap MS12 
  9/18/2021  
Pekin Edison (3rd Seed)   Pekin Edison
9/15/2021   
Pekin Broadmoor (6th Seed)
Class 3A Regional 11
Regional Host: Charleston
Tolono Unity (1st Seed)    
 
BYE Tolono Unity    
  09/18/2021  
Effingham JHS (4th Seed)   Effingham JHS
9/15/2021   
Monticello (5th Seed) Tolono Unity 
  Charleston Middle School
9/20/2021 , 4:15 PM
920 Smith Drive, Charleston   Map  
Charleston (2nd Seed)       Charleston 
  
BYE Charleston10 
  9/18/2021  
Mattoon (3rd Seed)10    Mattoon
9/15/2021   
Robinson Nuttall (6th Seed)
Class 3A Regional 12
Regional Host: Clinton
Clinton (1st Seed)    
 
BYE Clinton    
  9/18/2021  
Pana JHS (4th Seed)15    Pana JHS
9/15/2021   
Decatur Montessori Academy for Peace (5th Seed) Pana JHS 
  Clinton Junior High
9/20/2021 , 4:30 PM
701 Illini Drive, Clinton   Map  
Mt. Zion (2nd Seed)       Taylorville JHS 
  
BYE Mt. Zion12 
  9/18/2021  
Taylorville JHS (3rd Seed)19    Taylorville JHS13 
9/15/2021   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)
Class 3A Regional 13
Regional Host: Williamsville
Williamsville (1st Seed)    
 
BYE Williamsville14     
  9/18/2021  
Riverton (4th Seed)   Springfield Grant
9/15/2021   
Springfield Grant (5th Seed) Williamsville 
  Williamsville Junior High
9/20/2021 , 4:30 PM
500 S Walnut, Williamsville   Map  
Rochester (2nd Seed)       Rochester 
  
BYE Rochester
  9/18/2021  
Springfield Lincoln (3rd Seed)15    Springfield Lincoln
9/15/2021   
Springfield Jefferson (6th Seed)
Class 3A Regional 14
Regional Host: Chatham Glenwood
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood     
  Glenwood Intermediate School Baseball Diamond
9/18/2021 , 10:00 AM
465 Chatham Rd., Chatham   Map  
Jacksonville MS (4th Seed)   New Berlin JHS 
9/15/2021   
New Berlin JHS (5th Seed) Winner Game 4
  Glenwood Intermediate School Baseball Diamond
9/20/2021 , 4:15 PM
465 Chatham Rd., Chatham   Map  
Quincy (2nd Seed)10        Winner Game 5
9/15/2021   
Springfield Franklin (7th Seed) Quincy 
  Glenwood Intermediate School Baseball Diamond
9/18/2021 , 12:00 PM
465 Chatham Rd., Chatham   Map  
Ashland A-C Central (3rd Seed)   Ashland A-C Central 
9/15/2021   
Quincy St. Peter (6th Seed)
Class 3A Regional 15
Regional Host: Gillespie
Alton (1st Seed)    
 
BYE Alton    
  9/18/2021  
Piasa Southwestern (4th Seed)   Girard North Mac
9/15/2021   
Girard North Mac (5th Seed)10  Alton 
  Gillespie High School
9/20/2021 , 4:30 PM
340 Kelly Street, Gillespie   Map  
Gillespie (2nd Seed)17        Gillespie 
9/15/2021   
East Alton MS (7th Seed) Gillespie
  9/18/2021  
Staunton (3rd Seed)10    Staunton
9/15/2021   
Carlinville (6th Seed)
Class 3A Regional 16
Regional Host: Edwardsville Lincoln
Edwardsville Liberty (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Liberty    
  9/18/2021  
Edwardsville Lincoln (4th Seed)13    Edwardsville Lincoln
9/15/2021   
Vandalia (5th Seed) Edwardsville Lincoln 
  EHS JV Turf Field
9/20/2021 , 4:30 PM
6161 Center Grove Rd, Edwardsville, IL 62025, Edwardsville   Map  
Roxana (2nd Seed)16        Greenville 
9/15/2021   
Cahokia Wirth (7th Seed) Roxana
  9/18/2021  
Greenville (3rd Seed)   Greenville
9/15/2021   
Granite City Coolidge (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Cubby Hole Event Pro Photography
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.