2022 Boys Baseball

2022 Regional Bracket/Results
Class 1A Regional 1
Regional Host: Joliet St. Paul
Joliet St. Raymond (1st Seed)    
 
BYE Joliet St. Raymond    
  9/17/2022  
Dwight (4th Seed)   Dwight
9/14/2022   
Joliet St. Paul (5th Seed) JOLIET ST. RAYMOND12 
  09/19/2022  
South Wilmington (2nd Seed)11        South Wilmington
9/14/2022   
Elwood GS (7th Seed) South Wilmington14 
  9/17/2022  
Lockport Taft (3rd Seed)   Lockport Taft
9/14/2022   
Rockdale (6th Seed)
Class 1A Regional 2
Regional Host: Milford
Grant Park (1st Seed)    
 
BYE Grant Park    
  9/17/2022  
Cissna Park (4th Seed)15    Cissna Park
9/14/2022   
Donovan (5th Seed) GRANT PARK
  9/19/2022  
Milford (2nd Seed)       Milford
  
BYE Milford13 
  9/17/2022  
St. Anne (3rd Seed)11    St. Anne
9/14/2022   
Kankakee Grace Christian (6th Seed)
Class 1A Regional 3
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Streator Woodland (1st Seed)    
 
BYE Streator Woodland    
  9/17/2022  
Seneca (4th Seed)   Seneca12 
9/14/2022   
Grand Ridge (5th Seed) Seneca
  9/19/2022  
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed)       MAZON-VERONA-KINSMAN
  
BYE Mazon-Verona-Kinsman
  9/17/2022  
Streator St. Michael (3rd Seed)15    Streator St. Michael
9/14/2022   
Marseilles Milton Pope (6th Seed)
Class 1A Regional 4
Regional Host: Ottawa Marquette
Peru Catholic (1st Seed)    
 
BYE Peru Catholic14     
  9/17/2022  
Serena (4th Seed)   Serena
9/14/2022   
LaSalle Trinity Catholic (5th Seed) PERU CATHOLIC
  9/19/2022  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       Ottawa Marquette
  
BYE Ottawa Marquette
  9/17/2022  
Ottawa Wallace (3rd Seed)   Ottawa Wallace
9/14/2022   
Ladd (6th Seed)
Class 1A Regional 5
Regional Host: Brimfield
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield13     
  9/17/2022  
Peoria St. Jude (4th Seed)   Peoria Norwood
9/14/2022   
Peoria Norwood (5th Seed) BRIMFIELD12 
  9/19/2022  
Princeville (2nd Seed)14        Princeville
9/14/2022   
Galva (7th Seed) Princeville14 
  9/17/2022  
Sparland Midland (3rd Seed)19    Sparland Midland
9/14/2022   
Henry-Senachwine (6th Seed)
Class 1A Regional 6
Regional Host: Pekin Rankin
Pekin Rankin (1st Seed)    
 
BYE Pekin Rankin    
  9/17/2022  
Delavan (4th Seed)   Bartonville Oak Grove
9/14/2022   
Bartonville Oak Grove (5th Seed) PEKIN RANKIN
  9/19/2022  
Bartonville Monroe (2nd Seed)16        Bartonville Monroe
9/14/2022   
South Pekin (7th Seed) Bartonville Monroe
  9/17/2022  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)15    Peoria Limestone Walters
9/14/2022   
Peoria Hollis (6th Seed)
Class 1A Regional 7
Regional Host: Normal Metcalf
Normal Metcalf (1st Seed)    
 
BYE Normal Metcalf    
  9/17/2022  
Lexington (4th Seed)   Lexington
9/14/2022   
Pontiac St. Mary's (5th Seed) NORMAL METCALF
  9/19/2022  
Normal Epiphany (2nd Seed)       Normal Epiphany
  
BYE Normal Epiphany
  9/17/2022  
Bloomington Corpus Christi (3rd Seed)17    Bloomington Corpus Christi
9/14/2022   
Flanagan (6th Seed)
Class 1A Regional 8
Regional Host: Roanoke-Benson
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson13     
  9/17/2022  
Metamora St. Mary's (4th Seed)15    Metamora St. Mary's
9/14/2022   
Morton Bethel Lutheran (5th Seed)10  ROANOKE-BENSON
  9/19/2022  
Washington St. Patrick (2nd Seed)       Washington St. Patrick
  
BYE Washington St. Patrick10 
  9/17/2022  
Lowpoint-Washburn (3rd Seed)11    Lowpoint-Washburn
9/14/2022   
East Peoria Robein (6th Seed)
Class 1A Regional 9
Regional Host: Griggsville-Perry
Liberty (1st Seed)    
 
BYE Liberty11     
  9/17/2022  
Augusta Southeastern (4th Seed)11    Payson Seymour
9/14/2022   
Payson Seymour (5th Seed)12  Liberty
  9/19/2022  
Griggsville-Perry (2nd Seed)       GRIGGSVILLE-PERRY11 
  
BYE Griggsville-Perry10 
  9/17/2022  
Mendon Unity (3rd Seed)16    Mendon Unity
9/14/2022   
Kinderhook Western (6th Seed)
Class 1A Regional 10
Regional Host: Colchester West Prairie
Colchester West Prairie (1st Seed)    
 
BYE Colchester West Prairie15     
  9/17/2022  
Monmouth ICS (4th Seed)11    Monmouth ICS
9/14/2022   
La Harpe (5th Seed)10  COLCHESTER WEST PRAIRIE11 
  9/19/2022  
Carthage (2nd Seed)       Carthage
  
BYE Carthage
  9/17/2022  
Hamilton (3rd Seed)15    Hamilton
9/14/2022   
Nauvoo-Colusa (6th Seed)
Class 1A Regional 11
Regional Host: Gifford
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden13     
  9/17/2022  
Fisher (4th Seed)   Fisher
9/14/2022   
Rossville-Alvin (5th Seed) Royal Prairieview Ogden
  9/19/2022  
Gifford (2nd Seed)       GIFFORD
  
BYE Gifford13 
  9/17/2022  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)   Rantoul St. Malachy
9/14/2022   
Potomac (6th Seed)
Class 1A Regional 12
Regional Host: Champaign St. Matthew
Champaign St. Matthew (1st Seed)    
 
BYE Champaign St. Matthew12     
  9/17/2022  
Danville Schlarman (4th Seed)11    Danville Schlarman
9/14/2022   
Homer Heritage (5th Seed) CHAMPAIGN ST. MATTHEW
  9/19/2022  
Paris Crestwood (2nd Seed)       Paris Crestwood
  
BYE Paris Crestwood
  9/17/2022  
Champaign Next Generation (3rd Seed)   Champaign Next Generation
9/14/2022   
Chrisman Scottland (6th Seed)
Class 1A Regional 13
Regional Host: Springfield Christian
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Springfield Blessed Sacrament    
  9/17/2022  
Lincoln Chester-East Lincoln (4th Seed)15    Lincoln Chester-East Lincoln
9/14/2022   
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed) SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT
  9/19/2022  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)       Mt. Pulaski
9/14/2022   
Springfield St. Agnes (7th Seed) Lincoln West Lincoln-Broadwell
  9/17/2022  
Mt. Pulaski (3rd Seed)11    Mt. Pulaski
9/14/2022   
Springfield Christian (6th Seed)
Class 1A Regional 14
Regional Host: Palmyra Northwestern
Springfield Christ the King (1st Seed)    
 
BYE Springfield Christ the King10     
  9/17/2022  
Jerseyville St. Francis HG (4th Seed)   Jerseyville St. Francis HG
9/14/2022   
Bunker Hill Wolf Ridge (5th Seed) SPRINGFIELD CHRIST THE KING
  09/20/2022  
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed)       Pawnee
  
BYE Jacksonville Our Saviour11 
  9/17/2022  
Pawnee (3rd Seed)11    Pawnee14 
9/14/2022   
Palmyra Northwestern (6th Seed)
Class 1A Regional 15
Regional Host: Oblong
Dieterich (1st Seed)    
 
BYE Dieterich    
  9/17/2022  
Effingham St. Anthony (4th Seed)10    Effingham St. Anthony11 
9/14/2022   
Newton St. Thomas (5th Seed) Effingham St. Anthony
  9/19/2022  
Sigel St. Michael's (2nd Seed)16        EFFINGHAM SACRED HEART
9/14/2022   
Palestine (7th Seed) Sigel St. Michael's
  9/17/2022  
Effingham Sacred Heart (3rd Seed)12    Effingham Sacred Heart
9/14/2022   
Oblong (6th Seed)
Class 1A Regional 16
Regional Host: Beecher City
Neoga (1st Seed)    
 
BYE Neoga15     
  9/17/2022  
Findlay Okaw Valley (4th Seed)   Altamont
9/14/2022   
Altamont (5th Seed) NEOGA
  9/19/2022  
Beecher City (2nd Seed)15        Mattoon St. John's
9/14/2022   
Ramsey (7th Seed) Beecher City
  9/17/2022  
Mattoon St. John's (3rd Seed)14    Mattoon St. John's12 
9/14/2022   
Mulberry Grove JHS (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.