2022 Boys Baseball

2022 Regional Bracket/Results
Class 3A Regional 1
Regional Host: Bolingbrook Humphrey
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka11     
  9/17/2022  
Bolingbrook Jane Addams (4th Seed)   Lisle
9/14/2022   
Lisle (5th Seed)12  Minooka
  9/19/2022  
Shorewood Troy (2nd Seed)15        SHOREWOOD TROY
9/14/2022   
Bolingbrook Humphrey (7th Seed) Shorewood Troy11 
  9/17/2022  
Bolingbrook Brooks (3rd Seed)   Bolingbrook Brooks
9/14/2022   
Glendale Heights Glenside (6th Seed)
Class 3A Regional 2
Regional Host: Homer Glen Homer
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer    
  9/17/2022  
Crest Hill Richland (4th Seed)   Romeoville Lukancic
9/14/2022   
Romeoville Lukancic (5th Seed) HOMER GLEN HOMER
  9/19/2022  
Romeoville Martinez (2nd Seed)       Lemont Old Quarry
  
BYE Romeoville Martinez
  9/17/2022  
Lemont Old Quarry (3rd Seed)   Lemont Old Quarry
9/14/2022   
Darien Eisenhower (6th Seed)
Class 3A Regional 3
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Summit Hill (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Summit Hill    
  9/17/2022  
Homewood Hart (4th Seed)14    Homewood Hart
9/14/2022   
Flossmoor Parker (5th Seed) FRANKFORT SUMMIT HILL
  9/19/2022  
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed)10        Frankfort Hickory Creek
9/14/2022   
Lansing Memorial (7th Seed) Frankfort Hickory Creek13 
  9/17/2022  
Chicago Heights MS (3rd Seed)15    Chicago Heights MS
9/14/2022   
Steger Columbia (6th Seed)
Class 3A Regional 4
Regional Host: New Lenox Liberty
New Lenox Liberty (1st Seed)    
 
BYE New Lenox Liberty    
  9/17/2022  
Manhattan (4th Seed)   New Lenox Martino
09/14/2022   
New Lenox Martino (5th Seed) New Lenox Martino
  9/19/2022  
Lockport Oak Prairie (2nd Seed)       MOKENA
  
BYE Lockport Oak Prairie
  9/17/2022  
Mokena (3rd Seed)15    Mokena11 
9/14/2022   
Markham Prairie-Hills (6th Seed)
Class 3A Regional 5
Regional Host: Kankakee JHS
Herscher Limestone (1st Seed)    
 
BYE Herscher Limestone    
  9/17/2022  
Bourbonnais UGC (4th Seed)13    Bourbonnais UGC
9/14/2022   
Bradley Central (5th Seed) HERSCHER LIMESTONE
  9/19/2022  
Peotone (2nd Seed)       Manteno
  
BYE Peotone
  9/17/2022  
Manteno (3rd Seed)15    Manteno10 
9/14/2022   
Kankakee JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 6
Regional Host: Coal City
Ottawa Shepherd (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Shepherd    
  9/17/2022  
Morris GS (4th Seed)   Wilmington
9/14/2022   
Wilmington (5th Seed)16  Wilmington
  9/19/2022  
Channahon (2nd Seed)10        CHANNAHON
9/14/2022   
Pontiac JHS (7th Seed) Channahon13 
  9/17/2022  
Coal City (3rd Seed)13    Coal City
9/14/2022   
Streator Northlawn (6th Seed)
Class 3A Regional 7
Regional Host: Dunlap Valley MS
Dunlap Valley MS (1st Seed)    
 
BYE Dunlap Valley MS10     
  9/17/2022  
Washington Central (4th Seed)   Eureka
9/14/2022   
Eureka (5th Seed)11  DUNLAP VALLEY MS10 
  9/19/2022  
East Peoria Central (2nd Seed)       Canton Ingersoll
  
BYE East Peoria Central
  9/17/2022  
Canton Ingersoll (3rd Seed)   Canton Ingersoll
9/14/2022   
Dunlap MS (6th Seed)
Class 3A Regional 8
Regional Host: Morton JHS
Morton JHS (1st Seed)    
 
BYE Morton JHS10     
  9/17/2022  
Stanford Olympia (4th Seed)   Pekin Edison
9/14/2022   
Pekin Edison (5th Seed)10  MORTON JHS
  9/19/2022  
Clinton (2nd Seed)       Pekin Broadmoor
  
BYE Clinton
  9/17/2022  
Pekin Broadmoor (3rd Seed)14    Pekin Broadmoor
9/14/2022   
Lincoln JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 9
Regional Host: Normal Chiddix
Normal Chiddix (1st Seed)    
 
BYE Normal Chiddix    
  9/17/2022  
Bloomington Evans (4th Seed)   Bloomington Evans
9/14/2022   
Bloomington JHS (5th Seed) BLOOMINGTON EVANS
  9/19/2022  
Normal Kingsley (2nd Seed)       Normal Kingsley
  
BYE Normal Kingsley
  09/17/2022  
Normal Parkside (3rd Seed)10    Normal Parkside
9/14/2022   
Forrest Prairie Central (6th Seed)
Class 3A Regional 10
Regional Host: Mt. Zion
Mahomet-Seymour (1st Seed)    
 
BYE Mahomet-Seymour    
  9/17/2022  
Taylorville JHS (4th Seed)   Pana JHS
9/14/2022   
Pana JHS (5th Seed) Mahomet-Seymour
  9/19/2022  
Monticello (2nd Seed)       MT. ZION
  
BYE Monticello
  9/17/2022  
Mt. Zion (3rd Seed)15    Mt. Zion
9/14/2022   
Decatur Montessori Academy for Peace (6th Seed)
Class 3A Regional 11
Regional Host: Champaign Edison
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison13     
  9/17/2022  
Danville North Ridge (4th Seed)11    Champaign Jefferson
9/14/2022   
Champaign Jefferson (5th Seed)14  CHAMPAIGN EDISON10 
  9/19/2022  
Rantoul Eater (2nd Seed)       Champaign Franklin
  
BYE Rantoul Eater
  9/17/2022  
Urbana MS (3rd Seed)   Champaign Franklin
9/14/2022   
Champaign Franklin (6th Seed)14 
Class 3A Regional 12
Regional Host: Charleston
Charleston (1st Seed)    
 
BYE Charleston10     
  9/17/2022  
Robinson Nuttall (4th Seed)   Mattoon
9/14/2022   
Mattoon (5th Seed) CHARLESTON
  9/19/2022  
Tolono Unity (2nd Seed)       Effingham JHS
  
BYE Tolono Unity
  9/17/2022  
Effingham JHS (3rd Seed)   Effingham JHS10 
9/14/2022   
Paris Mayo (6th Seed)
Class 3A Regional 13
Regional Host: Williamsville
Rochester (1st Seed)    
 
BYE Rochester    
  9/17/2022  
Springfield Lincoln (4th Seed)10    Springfield Lincoln
9/14/2022   
Springfield Franklin (5th Seed) ROCHESTER
  9/19/2022  
Williamsville (2nd Seed)21        Williamsville
9/14/2022   
Springfield Jefferson (7th Seed) Williamsville10 
  9/17/2022  
Riverton (3rd Seed)16    Riverton
9/14/2022   
Springfield Grant (6th Seed)
Class 3A Regional 14
Regional Host: Chatham Glenwood
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood13     
  9/17/2022  
Quincy (4th Seed)   Carlinville
9/14/2022   
Carlinville (5th Seed)10  CHATHAM GLENWOOD
  9/19/2022  
New Berlin JHS (2nd Seed)       Ashland A-C Central
  
BYE New Berlin JHS
  9/17/2022  
Ashland A-C Central (3rd Seed)   Ashland A-C Central
9/14/2022   
Jacksonville MS (6th Seed)
Class 3A Regional 15
Regional Host: Greenville
Staunton (1st Seed)    
 
BYE Staunton12     
  9/17/2022  
Greenville (4th Seed)   Vandalia
9/14/2022   
Vandalia (5th Seed) Staunton
  9/19/2022  
Edwardsville Lincoln (2nd Seed)13        EDWARDSVILLE LINCOLN12 
9/14/2022   
Hillsboro (7th Seed) Edwardsville Lincoln13 
  9/17/2022  
Edwardsville Liberty (3rd Seed)15    Edwardsville Liberty
9/14/2022   
Mt. Olive (6th Seed)
Class 3A Regional 16
Regional Host: Roxana
Granite City Coolidge (1st Seed)    
 
BYE Granite City Coolidge    
  9/17/2022  
Roxana (4th Seed)10    Roxana
9/14/2022   
East St. Louis Lincoln (5th Seed) GRANITE CITY COOLIDGE11 
  9/19/2022  
Alton (2nd Seed)21        Alton
9/14/2022   
East Alton MS (7th Seed) Alton14 
  9/17/2022  
Piasa Southwestern (3rd Seed)16    Piasa Southwestern
9/14/2022   
Cahokia Wirth (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.