IESA Boys Basketball 2022 Class 7-4A Regional Assignments
Registered Participants: 438   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 70/132/288   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Barrington Middle School - Station Campus
Host: Barrington Station
Date: Wednesday, February 2, 2022
Regional 1
Algonquin Heineman   
Barrington Prairie   
Barrington Station   
Lake in the Hills Marlowe   
Lake Zurich North   
Lake Zurich South   
 
Regional 2
Loves Park Harlem   
Rockford Eisenhower   
Rockford Flinn   
Rockford Lincoln   
Rockford RESA   
Rockford West   
 
Sectional 2
@ Hawthorn Middle School South
Host: Vernon Hills Hawthorn South
Date: Tuesday, February 1, 2022
Regional 3
Arlington Heights Thomas   
Cicero Unity   
Maywood Irving   
Melrose Park Stevenson   
Vernon Hills Hawthorn North   
Vernon Hills Hawthorn South   
 
Regional 4
Bolingbrook Brooks   
Bolingbrook Humphrey   
Bolingbrook Jane Addams   
Darien Eisenhower   
Summit Heritage   
Willowbrook Westview Hills   
Woodridge Jefferson   
 
Sectional 3
@ Chicago Heights Middle School
Host: Chicago Heights MS
Date: Friday, February 4, 2022
Regional 5
Chicago Heights MS   
Flossmoor Parker   
Homewood Hart   
Lansing Memorial   
Matteson Colin Powell   
Phoenix Coolidge   
 
Regional 6
Bourbonnais UGC   
Bradley Central   
Kankakee JHS   
Manteno   
Park Forest Michelle Obama STA   
Steger Columbia   
University Park Crete Monee   
 
Sectional 4
@ Homer Jr High
Host: Homer Glen Homer
Date: Friday, February 4, 2022
Regional 7
Frankfort Hickory Creek   
Frankfort Summit Hill   
Harvey Brooks   
Markham Prairie-Hills   
Mokena   
Robbins Kellar   
 
Regional 8
Homer Glen Homer   
Lemont Old Quarry   
Lockport Oak Prairie   
New Lenox Liberty   
New Lenox Martino   
Romeoville Lukancic   
Romeoville Martinez   
 




IESA Boys Basketball 2022 Class 7-4A Regional Assignments
Sectional 5
@ Shepherd Middle School
Host: Ottawa Shepherd
Date: Tuesday, February 1, 2022
Regional 9
Joliet Dirksen   
Joliet Gompers   
Joliet Hufford   
Joliet Washington   
Plano   
Shorewood Troy   
Yorkville   
 
Regional 10
Channahon   
Coal City   
Manhattan   
Minooka   
Ottawa Shepherd   
Streator Northlawn   
 
Sectional 6
@ East Peoria Central Jr. High Schol
Host: East Peoria Central
Date: Thursday, February 3, 2022
Regional 11
Bloomington Evans   
Bloomington JHS   
Morton JHS   
Normal Chiddix   
Normal Kingsley   
Normal Parkside   
Washington Central   
 
Regional 12
Canton Ingersoll   
Dunlap MS   
Dunlap Valley MS   
East Peoria Central   
Macomb   
Pekin Broadmoor   
Pekin Edison   
 
Sectional 7
@ North School Annex
Host: Taylorville JHS
Date: Friday, February 4, 2022
Regional 13
Champaign Edison    (Co-op)
Champaign Franklin   
Champaign Jefferson   
Danville North Ridge   
Mahomet-Seymour   
Rantoul Eater   
Urbana MS   
 
Regional 14
Charleston   
Decatur Stephen Decatur   
Effingham JHS   
Mattoon   
Mt. Zion   
Rochester   
Taylorville JHS   
 
Sectional 8
@ Glenwood Middle School
Host: Chatham Glenwood
Date: Wednesday, February 2, 2022
Regional 15
Chatham Glenwood   
Jacksonville MS   
Quincy   
Springfield Franklin   
Springfield Grant   
Springfield Jefferson   
Springfield Washington    (Co-op)
 
Regional 16
Alton   
Bethalto Trimpe   
Cahokia Wirth   
East St. Louis Clark   
Edwardsville Liberty   
Edwardsville Lincoln   
Granite City Coolidge   
Jerseyville Community