2022 Boys Basketball

2022 Class 8-2A Regional Assignments
Registered Participants: 438   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 70/132/288   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Gardner Grade School     (Host Info)
Host: Gardner
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ Gardner Grade School , 598 N Elm St, Gardner   Map
Regional 1
Burr Ridge MS    (Host Info)
Hazel Crest Jesse White   
Joliet Laraway   
Lockport Fairmont   
Lockport Kelvin Grove   
Markham Obama   
Riverdale Washington   
 
Regional 2
Bourbonnais St. George   
Dwight   
Gardner    (Co-op)
Kankakee Bishop McNamara    (Host Info)
Milford   
Onarga Iroquois West   
 
Sectional 2
@ Wenona Fieldcrest     (Host Info)
Host: Wenona Fieldcrest
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ Wenona Fieldcrest
Regional 3
Marseilles ES   
McNabb Putnam County   
Oglesby Washington   
Ottawa Wallace    (Host Info)
Seneca   
Sparland Midland   
Wenona Fieldcrest   
 
Regional 4
Bloomington Corpus Christi   
Colfax Ridgeview   
Creve Coeur Parkview   
Lexington    (Host Info)
Marquette Heights Georgetowne    (Co-op)
Normal Metcalf   
 
Sectional 3
@ Brimfield Grade school     (Host Info)
Host: Brimfield
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ Brimfield Grade school , 216 E. Clinton Street, Brimfield   Map
Regional 5
Bartonville Monroe   
Mossville   
Peoria Christian   
Peoria Heights GS   
Peoria Norwood   
Peoria Pleasant Valley   
Peoria St. Philomena   
Peoria St. Vincent de Paul    (Host Info) (Co-op)
 
Regional 6
Brimfield    (Host Info)
Elmwood   
Galva   
Kewanee Wethersfield   
Oneida ROWVA   
Princeville   
Toulon Stark County   
 
Sectional 4
@ Champaign St. Matthew     (Host Info)
Host: Champaign St. Matthew
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ Champaign St. Matthew
Regional 7
Bement    (Co-op)
Champaign St. Matthew    (Host Info)
Fisher   
LeRoy   
Mansfield Blue Ridge IJHS   
Sidell Salt Fork   
Villa Grove   
 
Regional 8
Arcola   
Casey-Westfield    (Host Info)
Hutsonville    (Co-op)
Neoga   
Oblong   
Paris Crestwood   
 




IESA Boys Basketball 2022 Class 8-2A Regional Assignments
Sectional 5
@ Tri-City Sports Complex     (Host Info)
Host: Buffalo Tri-City
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ Tri-City Sports Complex , 324 West Charles, Buffalo   Map
Regional 9
Decatur Dennis   
Decatur Hope   
Decatur Johns Hill   
Decatur Montessori Academy for Peace   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Host Info) (Co-op)
Decatur Robertson   
Illiopolis Sangamon Valley   
 
Regional 10
Buffalo Tri-City   
Green Valley Midwest Central   
Havana   
Lincoln Chester-East Lincoln   
Mason City Illini Central   
Mt. Pulaski    (Host Info)
Tremont   
 
Sectional 6
@ Unity Middle School gym     (Host Info)
Host: Mendon Unity
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ Unity Middle School gym , 453 West Collins Street, Mendon   Map
Regional 11
Colchester West Prairie    (Host Info)
La Harpe    (Co-op)
Lewistown JHS   
London Mills Valley    (Co-op)
Stronghurst West Central   
Table Grove VIT    (Co-op)
 
Regional 12
Carthage   
Hamilton   
Kinderhook Western   
Liberty   
Mendon Unity    (Host Info)
Mt. Sterling Brown County    (Co-op)
Nauvoo-Colusa   
Payson Seymour   
 
Sectional 7
@ St.Anthony Grade School     (Host Info)
Host: Effingham St. Anthony
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ St.Anthony Grade School , 405 N. Second St., Effingham   Map
Regional 13
Assumption Central A & M   
Cowden-Herrick    (Co-op)
Findlay Okaw Valley   
Kincaid South Fork    (Co-op)
Nokomis JHS    (Co-op)
Stewardson-Strasburg    (Host Info) (Co-op)
 
Regional 14
Altamont   
Dieterich   
Effingham St. Anthony   
Kinmundy South Central   
Louisville North Clay   
St. Elmo    (Host Info) (Co-op)
 
Sectional 8
@ New Berlin JHS     (Host Info)
Host: New Berlin JHS
Wednesday, February 9, 2022,  6:30 PM
@ New Berlin JHS
Regional 15
Concord Triopia    (Co-op)
Morrisonville JHS    (Co-op)
New Berlin JHS   
Pawnee   
Springfield Blessed Sacrament   
Waverly    (Host Info) (Co-op)
 
Regional 16
Bunker Hill Wolf Ridge   
Carrollton GS   
Greenfield    (Co-op)
Hardin Calhoun    (Host Info) (Co-op)
Madison   
Mt. Olive   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.