2023 Boys Basketball

2023 Class 8-1A Regional Assignments
Registered Participants: 453   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 69/130/291   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Odell Grade School     (Host Info)
Host: Odell
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Odell Grade School , 203 N. East St., Odell   Map
Regional 1
Joliet Union   
Lockport Taft    (Host Info)
Mazon-Verona-Kinsman   
Morris Nettle Creek   
Rockdale   
 
Regional 2
Grand Ridge    (Co-op)
Marseilles Milton Pope    (Co-op)
Odell    (Host Info) (Co-op)
Pontiac St. Mary's    (Co-op)
Ransom    (Co-op)
Streator Woodland   
 
Sectional 2
@ St Bede Academy     (Host Info)
Host: Peru Catholic
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ St Bede Academy , 24 W U.S. Highway 6, Peru   Map
Regional 3
Lostant    (Co-op)
Oglesby Holy Family   
Ottawa Marquette   
Peru Catholic    (Host Info)
Utica Waltham   
 
Regional 4
Annawan    (Host Info)
LaSalle Dimmick   
LaSalle Trinity Catholic   
Mendota Holy Cross   
 
Sectional 3
@ Danville Schlarman     (Host Info)
Host: Danville Schlarman
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Danville Schlarman
Regional 5
Cissna Park    (Co-op)
Donovan    (Host Info)
Grant Park   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Kankakee Grace Christian   
Piper City Tri-Point   
Saunemin   
 
Regional 6
Danville Schlarman   
Gifford   
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy    (Host Info)
Rossville-Alvin   
Royal Prairieview Ogden   
Thomasboro   
 
Sectional 4
@ Greenview CUSD #200     (Host Info)
Host: Greenview
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Greenview CUSD #200 , 147 Palmer St, Greenview   Map
Regional 7
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Flanagan    (Co-op)
Lowpoint-Washburn   
Normal Calvary   
Normal Epiphany    (Host Info)
Washington St. Patrick   
 
Regional 8
Greenview    (Host Info)
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Morton Blessed Sacrament   
Pekin Rankin   
South Pekin    (Co-op)
 




IESA Boys Basketball 2023 Class 8-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ St. Thomas the Apostle School     (Host Info)
Host: Peoria Heights St. Thomas
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ St. Thomas the Apostle School , 4229 N. Monroe Avenue, Peoria Heights   Map
The parking lot entrance is from Lake Avenue.
Regional 9
Kewanee Visitation   
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria St. Jude    (Host Info)
Woodhull AlWood   
 
Regional 10
Bartonville GS   
Bartonville Oak Grove   
Monmouth ICS   
Peoria Hollis   
Peoria Limestone Walters    (Host Info)
Peoria Pleasant Hill   
 
Sectional 6
@ Shiloh HS CUSD #1     (Host Info)
Host: Hume Shiloh
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Shiloh HS CUSD #1 , 21751 N. 575th St., Hume   Map
Regional 11
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Georgetown La Salette   
Homer Heritage   
Hume Shiloh   
Philo St. Thomas   
Urbana University    (Host Info)
 
Regional 12
Chrisman Scottland   
Hutsonville    (Host Info) (Co-op)
Kansas    (Co-op)
Louisville North Clay   
Martinsville   
Mattoon St. John's   
Newton St. Thomas   
 
Sectional 7
@ Griggsville-Perry Middle School     (Host Info)
Host: Griggsville-Perry
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Griggsville-Perry Middle School , 201 East North Street, Perry   Map
Regional 13
Ashland A-C Central   
Jacksonville Our Saviour   
Springfield Christ the King   
Springfield Christian   
Virginia    (Host Info)
 
Regional 14
Augusta Southeastern   
Griggsville-Perry    (Host Info)
Payson Seymour   
Pleasant Hill   
 
Sectional 8
@ Pana Sacred Heart     (Host Info)
Host: Pana Sacred Heart
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Pana Sacred Heart , 105 Benton St, Tower Hill   Map
Regional 15
Decatur Lutheran    (Host Info)
Effingham Sacred Heart   
Findlay Okaw Valley   
Neoga   
Pana Sacred Heart   
Sigel St. Michael's   
Windsor   
 
Regional 16
Carrollton GS   
Carrollton St. John    (Host Info)
Godfrey St. Ambrose   
Jerseyville St. Francis HG   
Mulberry Grove JHS   
Pocahontas   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2023 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.