2023 Boys Basketball

2023 Class 8-4A Regional Assignments
Registered Participants: 453   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 69/130/291   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Guilford High School     (Host Info)
Host: Rockford Eisenhower
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Guilford High School , 5620 Spring Creek Rd., Rockford   Map
Regional 1
Algonquin Heineman   
Barrington Prairie   
Barrington Station    (Host Info)
Lake in the Hills Marlowe   
Lake Zurich North   
Lake Zurich South   
 
Regional 2
Rockford Eisenhower   
Rockford Flinn   
Rockford Kennedy   
Rockford Lincoln   
Rockford RESA   
Rockford West    (Host Info)
 
Sectional 2
@ Old Quarry Middle School     (Host Info)
Host: Lemont Old Quarry
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Old Quarry Middle School , 16100 W 127th Street, Lemont   Map
Regional 3
Arlington Heights South   
Arlington Heights Thomas   
Bellwood Roosevelt   
Melrose Park Stevenson   
Vernon Hills Hawthorn North   
Vernon Hills Hawthorn South    (Host Info)
 
Regional 4
Cicero Unity   
Lemont Old Quarry   
Maywood Irving   
Summit Heritage    (Host Info)
Willowbrook Westview Hills   
Woodridge Jefferson   
 
Sectional 3
@ Romeoville Martinez     (Host Info)
Host: Romeoville Martinez
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Romeoville Martinez
Regional 5
Calumet City Dolton 149   
Country Club Hills Southwood   
Harvey Brooks   
Homewood Hart   
Lansing Memorial   
Phoenix Coolidge    (Host Info)
Robbins Kellar   
 
Regional 6
Homer Glen Homer   
Lockport Oak Prairie   
Mokena    (Host Info)
New Lenox Liberty   
New Lenox Martino   
Romeoville Lukancic   
Romeoville Martinez   
 
Sectional 4
@ Michelle Obama School of Technology and the Arts     (Host Info)
Host: Park Forest Michelle Obama STA
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Michelle Obama School of Technology and the Arts , 530 Lakewood, Park Forest   Map
Regional 7
Chicago Heights MS   
Flossmoor Parker   
Matteson Huth    (Co-op)
Park Forest Michelle Obama STA    (Host Info)
Sauk Village Rickover   
Steger Columbia   
University Park Crete Monee   
 
Regional 8
Bourbonnais UGC   
Bradley Central   
Frankfort Hickory Creek   
Frankfort Summit Hill   
Kankakee JHS    (Host Info)
Manhattan   
Markham Prairie-Hills   
Matteson Colin Powell   
 




IESA Boys Basketball 2023 Class 8-4A Regional Assignments
Sectional 5
@ Brooks Middle School     (Host Info)
Host: Bolingbrook Brooks
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Brooks Middle School , 350 Blair Lane, Bolingbrook   Map
Enter through Door 4
Regional 9
Bolingbrook Brooks    (Host Info)
Bolingbrook Humphrey   
Bolingbrook Jane Addams   
Joliet Dirksen   
Joliet Gompers   
Joliet Hufford   
Joliet Washington   
 
Regional 10
Coal City   
Minooka   
Ottawa Shepherd    (Host Info)
Plano   
Shorewood Troy   
Streator Northlawn   
Yorkville   
 
Sectional 6
@ Dunlap Middle School     (Host Info)
Host: Dunlap MS
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Dunlap Middle School , 5200 West Cedar Hills Dr, Dunlap   Map
Regional 11
Bloomington Evans   
Bloomington JHS   
Morton JHS   
Normal Chiddix   
Normal Kingsley   
Normal Parkside    (Host Info)
Washington Central   
 
Regional 12
Canton Ingersoll    (Host Info)
Dunlap MS   
Dunlap Valley MS   
East Peoria Central   
Macomb   
Pekin Broadmoor   
Pekin Edison   
 
Sectional 7
@ Mahomet-Seymour JH     (Host Info)
Host: Mahomet-Seymour
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Mahomet-Seymour JH , 201 W State St, Mahomet   Map
Regional 13
Champaign Edison   
Champaign Franklin   
Champaign Jefferson   
Danville North Ridge   
Mahomet-Seymour    (Host Info)
Rantoul Eater   
Urbana MS   
 
Regional 14
Charleston   
Decatur Stephen Decatur   
Effingham JHS   
Mattoon   
Mt. Zion    (Host Info)
Rochester   
Taylorville JHS   
 
Sectional 8
@ Glenwood Middle School     (Host Info)
Host: Chatham Glenwood
Monday, February 6, 2023,  6:30 PM
@ Glenwood Middle School , 595 Chatham Rd., Chatham   Map
Regional 15
Chatham Glenwood    (Host Info)
Jacksonville MS   
Quincy   
Springfield Franklin   
Springfield Grant   
Springfield Jefferson   
Springfield Washington    (Co-op)
 
Regional 16
Alton   
Bethalto Trimpe    (Host Info)
Cahokia Wirth   
East St. Louis Clark   
Edwardsville Liberty   
Edwardsville Lincoln   
Granite City Coolidge   
Jerseyville Community   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2023 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.