2017 Boys Wrestling

2017 State Meet Results
Last updated at 7:22 pm on Saturday, March 11, 2017
167 Pounds
PRELIMINARIES     FIRST ROUND QUARTERFINALS SEMIFINALS
       
Owen Barrett, Lake Forest Deer Path     Daniel Schultz, Bradley Central
Maximus Blamey, Woodstock Creekside   Maximus Blamey
Fall 1:21     Fall 3:20 Daniel Schultz
Bryan Caves
De'Neil Brandon, Bolingbrook Jane Addams     De'Neil Brandon Fall 1:27
Josh Spidle, Bloomington JHS   Bryan Caves, Port Byron Riverdale
Dec 7-3     Fall 1:38 Bryan Caves
Aden Maulding
Shawn Podgorski, Antioch     Ryan Heffelfinger, Sterling Challand Fall 0:59
Adam Pressley, Libertyville Highland MS   Adam Pressley
Dec 2-0     M-Dec 9-0 Ryan Heffelfinger
Aden Maulding
Aden Maulding, Mt. Zion     Aden Maulding Dec 5-2
Noe Rodriguez, Glendale Heights Glenside   Keygan Thomas, Camp Point Central CHAMPIONSHIP
Dec 10-4     M-Dec 10-2 Bryan Caves, Port Byron Riverdale
Rudy Osornio, Mundelein West Oak
Colin Wrobel, Burlington Central     Jake Fatima, LeRoy M-Dec 11-2
Caden Moore, Minooka   Caden Moore
Dec 4-1     Dec 1-0 Jake Fatima
Rudy Osornio
J Alexander, Cahokia Wirth     J Alexander Dec 3-1
Harrison Neuman, Geneseo MS   Rudy Osornio, Mundelein West Oak
Fall 2:04     Fall 2:02 Rudy Osornio
Drew Bielawski
Jake Schimick, New Lenox Liberty     Dylan Cangelosi, Lake in the Hills Marlowe Dec 4-3
Ben Fassler, Dixon Reagan   Jake Schimick
Dec 8-1     Fall 3:20 Dylan Cangelosi
Drew Bielawski
Conner McDonald, Eureka     Conner McDonald Dec 5-2
Hunter Dees, Chatham Glenwood   Drew Bielawski, Woodridge Jefferson
Fall 1:35     Dec 3-1 SV
       
PRELIMINARY WRESTLEBACKS     FIRST ROUND WRESTLEBACKS QUARTERFINAL WRESTLEBACKS SEMIFINAL WRESTLEBACKS
       
Bye     Daniel Schultz, Bradley Central
De'Neil Brandon, Bolingbrook Jane Addams   De'Neil Brandon Drew Bielawski, Woodridge Jefferson
    Fall 3:47 Daniel Schultz Daniel Schultz
        Ryan Heffelfinger Fall 0:58
Noe Rodriguez, Glendale Heights Glenside     Noe Rodriguez Fall 1:43  
Keygan Thomas, Camp Point Central   Ryan Heffelfinger, Sterling Challand THIRD PLACE
Fall 1:27     Dec 4-2 Drew Bielawski, Woodridge Jefferson
        Jake Fatima, LeRoy
Bye     Jake Fatima, LeRoy Dec 5-3 SV
J Alexander, Cahokia Wirth   J Alexander
    Dec 8-5 Jake Fatima
        Conner McDonald Jake Fatima
Bye     Conner McDonald Dec 5-1 SV ⇒ Aden Maulding, Mt. Zion
Conner McDonald, Eureka   Dylan Cangelosi, Lake in the Hills Marlowe Dec 3-1
    Dec 2-0  
        FIFTH PLACE
        Daniel Schultz, Bradley Central
        Aden Maulding, Mt. Zion
        Fall 1:40

Class History

The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.