2021 Boys & Girls Cross Country

2021 Class 2A Sectional Assignments
Registered Participants: 411   -   1A/2A/3A Enrollment Split: 125/373
Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional A
@ Johnsburg High School     (Host Info)
Host: Johnsburg JHS
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ Johnsburg High School , 2002 W. Ringwood Rd, Johnsburg   Map
Crystal Lake Prairie Grove   
Fox Lake Stanton   
Glenview Our Lady of Perpetual Help   
Green Oaks Oak Grove   
Ingleside Gavin South   
Island Lake Matthews   
Johnsburg JHS    (Host Info)
Lindenhurst Millburn MS   
Mt. Prospect River Trails   
Mundelein West Oak   
Northbrook Wood Oaks   
Prospect Heights MacArthur   
Richmond Nippersink   
Round Lake Park   
Wauconda   
 
Sectional B
@ TBD     (Host Info)
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ TBD
Burr Ridge Gower   
Chicago Frances Xavier Warde   
Chicago Lab Schools   
Chicago Latin School   
Chicago Sacred Heart   
Chicago St. Benedict   
Chicago Taft   
Downers Grove Lakeview   
Elmhurst Visitation    (Co-op)
La Grange Gurrie   
River Forest Roosevelt   
Summit Heritage   
Western Springs McClure   
Western Springs St. John   
Winfield Wheaton Christian   
 
Sectional C
@ Fuller Forest Preserve     (Host Info)
Host: Winnebago
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ Fuller Forest Preserve , 6700 Fitzgerald Rd, Rockford   Map
Genoa Kingston   
Marengo   
Pingree Grove Cambridge Lakes   
Plano   
Poplar Grove North Boone   
Princeton Logan   
Prophetstown PLT    (Co-op)
Rock Falls    (Co-op)
Rockford Barbour   
Rockford Christian   
Rockford Kennedy   
Rockford Marshall   
Rockton Stephen Mack   
Sandwich   
Winnebago    (Host Info)
 
Sectional D
@ Round Barn Farm     (Host Info)
Host: Manhattan
Saturday, October 9, 2021,  9:00 AM
@ Round Barn Farm , 24115 US-52, Manhattan, IL 60442, Manhattan   Map
Calumet Park Calumet   
Crest Hill Richland   
Darien Cass   
Darien Eisenhower   
Dolton Lincoln   
Glenwood Brookwood   
Lockport Oak Prairie   
Manhattan    (Host Info)
Oak Forest Jack Hille   
Orland Hills Bernardin   
Steger Columbia   
Willowbrook Westview Hills   
 




IESA Cross-Country 2021 Class 2A Sectional Assignments
Sectional E
@ Kankakee Bishop McNamara     (Host Info)
Host: Kankakee Bishop McNamara
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ Kankakee Bishop McNamara
Beecher   
Bismarck-Henning   
Bradley Central   
Channahon   
Clifton Nash   
Crescent City    (Co-op)
El Paso-Gridley   
Herscher Limestone   
Kankakee Bishop McNamara    (Host Info)
Manteno   
Momence JHS   
Paxton-Buckley-Loda   
Peotone   
Pontiac JHS    (Co-op)
Wenona Fieldcrest   
 
Sectional F
@ Great Oaks Church     (Host Info)
Host: Germantown Hills
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ Great Oaks Church , 515 IL-116, Germantown Hills   Map
The church is right next to the middle school.
Athens   
Downs Tri-Valley   
East Peoria Central   
Eureka   
Germantown Hills    (Host Info)
Heyworth   
Mackinaw Dee-Mack   
Mason City Illini Central    (Co-op)
Metamora GS    (Co-op)
Petersburg PORTA JHS    (Co-op)
Stanford Olympia   
Tremont   
Washington Beverly Manor   
Washington Central   
Washington MS   
Williamsville   
 
Sectional G
@ Dunlap Valley Middle School     (Host Info)
Host: Dunlap Valley MS
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ Dunlap Valley Middle School , 13120 N. Rt. 91, Dunlap   Map
The cross country course is located behind the school.
Avon Abingdon Avon   
Canton Ingersoll   
Chillicothe   
Dunlap MS   
Dunlap Valley MS    (Host Info)
East Moline Northeast   
Farmington Central   
Havana   
Joy Mercer County   
Knoxville JHS   
Macomb   
Mossville   
Orion   
Peoria Limestone Walters    (Co-op)
Rock Island Jordan Catholic    (Co-op)
 
Sectional H
@ St. Joseph     (Host Info)
Host: St. Joseph
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ St. Joseph
Clinton   
Decatur Dennis   
Georgetown Mary Miller   
Maroa-Forsyth   
Marshall JHS   
Monticello   
Newton Jasper County    (Co-op)
Paris Mayo   
Robinson Nuttall   
Shelbyville Moulton   
St. Joseph    (Host Info)
Sullivan   
Teutopolis   
Toledo Cumberland   
Tolono Unity   
Warrensburg-Latham   
 
Sectional I
@ TBD     (Host Info)
Saturday, October 9, 2021,  10:00 AM
@ TBD
Auburn JHS at Divernon   
Beardstown MS   
Bethalto Trimpe   
Carlinville   
East St. Louis Lincoln   
Girard North Mac   
Pleasant Plains   
Quincy St. Peter    (Co-op)
Riverton   
Rochester   
Rushville Schuyler Industry   
Springfield Blessed Sacrament    (Co-op)
Springfield Grant   
Springfield Lincoln    (Co-op)
White Hall North Greene    (Girls Only)
Wood River Lewis & Clark    (Co-op)
 
 

Class History

The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2012 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Cubby Hole Event Pro Photography
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.