2022 Boys & Girls Cross Country

2022 Class 1A Sectional Assignments
Registered Participants: 436   -   1A/2A/3A Enrollment Split: 113/358
Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional A
@ Melas Park
Host: Mt. Prospect St. Raymond
Date: Saturday, October 8, 2022
Antioch Emmons   
Antioch Grass Lake    (Boys Only)
Arlington Heights Our Lady of the Wayside   
Arlington Heights St. James   
Buffalo Grove St. Mary   
Fox River Grove   
Grayslake Prairie Crossing   
Grayslake St. Gilbert   
Ingleside St. Bede   
Lake Villa Prince of Peace   
Lake Zurich St. Francis deSales   
Libertyville St. Joseph   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Palatine St. Thomas   
Wadsworth St. Patrick   
 
Sectional B
@ Elizabeth A. Conkey Forest Preserve
Host: Chicago Old St. Mary's
Date: Saturday, October 8, 2022
Chicago Alphonsus   
Chicago ICSJ   
Chicago Near North   
Chicago Northside   
Chicago Old St. Mary's   
Chicago Our Lady of Mt. Carmel   
Chicago Queen of Angels   
Chicago St. Andrew   
Chicago St. Clement   
Chicago St. Eugene   
Chicago St. Helen   
Chicago St. Josaphat   
Chicago St. Matthias   
Chicago St. Viator   
Evanston Academy SJA   
Evanston St. Athanasius   
River Forest St. Luke   
Riverdale Washington   
Wilmette St. Francis   
 
Sectional C
@ Westmont High School
Host: Clarendon Hills Notre Dame
Date: Saturday, October 8, 2022
Clarendon Hills Notre Dame   
Dixon St. Mary's    (Co-op)
Downers Grove St. Mary Gostyn   
Elgin Harvest Christian   
Geneva St. Peter   
Glen Ellyn St. Petronille   
Hinsdale St. Isaac Jogues   
La Grange St. Francis   
Lisle St. Joan of Arc   
Lombard St. Pius X   
Millbrook   
Plainfield St. Mary   
Rockford Christian   
Rockford Our Lady of Sacred Heart   
Schaumburg Christian   
Shorewood Holy Family   
 
Sectional D
@ Kankakee Community College
Host: Kankakee Bishop McNamara
Date: Saturday, October 8, 2022
Bourbonnais St. George   
Bourbonnais St. Paul's   
Dwight   
Hazel Crest Jesse White   
Joliet St. Raymond   
Kankakee Bishop McNamara   
Lockport St. Dennis   
Markham Obama   
Mokena St. Mary   
Orland Hills Bernardin   
Orland Park St. Michael   
Piper City Tri-Point    (Boys Only)
Rossville-Alvin   
Saunemin   
South Wilmington    (Co-op)
 




IESA Cross-Country 2022 Class 1A Sectional Assignments
Sectional E
@ Eastview Christian Church
Host: Bloomington Cornerstone
Date: Friday, October 7, 2022
Bloomington Cornerstone   
Bloomington Corpus Christi   
Bloomington St. Mary's   
Marquette Heights Georgetowne   
McNabb Putnam County   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Epiphany   
Normal Metcalf   
Odell    (Co-op)
Ottawa Marquette   
Peoria Academy   
Peoria Christian   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria St. Jude   
Peoria St. Philomena   
Peoria St. Vincent de Paul    (Co-op)
Seneca   
Washington St. Patrick   
 
Sectional F
@ Delavan Schools
Host: Delavan
Date: Saturday, October 8, 2022
Brimfield   
Bushnell-Prairie City   
Cambridge JHS   
Carthage   
Colchester West Prairie   
Colona   
Dallas City    (Co-op) (Girls Only)
Delavan   
Galesburg Costa   
Galva   
Green Valley Midwest Central   
Hampton    (Boys Only)
Lewistown JHS   
Monmouth ICS   
Pekin St. Joseph   
Princeville   
South Pekin    (Co-op)
Table Grove VIT    (Co-op)
 
Sectional G
@ High School of Saint Thomas More
Host: Champaign Holy Cross
Date: Saturday, October 8, 2022
Bement    (Co-op)
Champaign Holy Cross   
Champaign International   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Champaign St. Matthew   
Chrisman Scottland   
Danville Schlarman   
Effingham Sacred Heart   
Effingham St. Anthony   
Georgetown La Salette    (Boys Only)
Homer Heritage   
Kansas    (Co-op)
Mattoon St. John's   
Philo St. Thomas   
Potomac    (Co-op)
Sigel St. Michael's   
Urbana University   
Villa Grove   
 
Sectional H
@ Mary Michelle Winery
Host: Carrollton St. John
Date: Saturday, October 8, 2022
Assumption Central A & M   
Carrollton St. John   
Cowden-Herrick    (Co-op) (Boys Only)
Decatur American Dreamer   
Decatur Hope   
Decatur Montessori Academy for Peace   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Co-op)
East St. Louis Younge   
Findlay Okaw Valley   
Franklin    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Liberty   
Mendon Unity   
Springfield Christian   
Virginia    (Co-op)
 

Class History

The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2012 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2023 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.