2021 Boys & Girls Cross Country

 

Boys Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 16, 2021
@ Maxwell Park, Normal
2021 Class 1A Team Champion
Morton Blessed Sacrament
Top Teams
1 Morton Blessed Sacrament 80
2 Chicago Old St. Mary's 126
3 Elmwood 142
4 Palatine Quest 172
5 La Grange St. Francis 197
6 Chicago St. Helen 213
7 Elgin Harvest Christian 214
8 Brimfield 272
9 Chicago St. Andrew 273
10 Mt. Prospect St. Raymond 279
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Maxwell Kirby
Morton Blessed Sacrament
7th 10:40.0
2 Carson Lanners
Antioch Emmons
8th 11:25.0
3 Luke Sutkus
Chicago St. Helen
8th 11:26.9
4 Juluis Ramos
Effingham Sacred Heart
8th 11:27.5
5 Joshua Stedwill
Peoria St. Jude
7th 11:29.8
6 Joseph Anders
Morton Blessed Sacrament
7th 11:31.2
7 Colin McKinney
Chicago Queen of All Saints
7th 11:34.1
8 Mick Crowley
Chicago Old St. Mary's
8th 11:35.1
9 Daniel Lewis
La Grange St. Francis
8th 11:37.6
10 Reid Peterson
Palatine Quest
8th 11:38.0
 
 

Girls Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 16, 2021
@ Maxwell Park, Normal
2021 Class 1A Team Champion
Brimfield
Top Teams
1 Brimfield 57
2 La Grange St. Francis 144
3 Elmwood 173
4 Delavan 182
5 Chicago St. Matthias 183
6 Peoria St. Jude 212
7 Clarendon Hills Notre Dame 235
8 Plainfield St. Mary 235
9 Chicago Old St. Mary's 270
10 Arlington Heights St. James 284
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Morgan Coker
Pekin St. Joseph
7th 11:48.7
2 Isabella Keller
Effingham Sacred Heart
7th 12:04.4
3 Mya Hill
Brimfield
6th 12:09.6
4 Nora Trupiano
Effingham St. Anthony
7th 12:18.5
5 Annika Swan
Chicago St. Matthias
8th 12:21.9
6 Emily Downing
Cambridge JHS
8th 12:36.6
7 Anja Nelson
Brimfield
7th 12:39.1
8 Kathleen Nevels
Lombard St. Pius X
8th 12:42.6
9 Payton Mathelier
Clarendon Hills Notre Dame
7th 12:45.0
10 Emily Stecky
Chicago Northside
7th 12:45.6
 
 

Boys Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 16, 2021
@ Maxwell Park, Normal
2021 Class 2A Team Champion
Chicago St. Benedict
Top Teams
1 Chicago St. Benedict 54
2 Tolono Unity 107
3 La Grange Gurrie 111
4 Dunlap MS 173
5 Winnebago 219
6 Auburn JHS at Divernon 261
7 Manhattan 268
8 Lindenhurst Millburn MS 299
9 River Forest Roosevelt 311
10 Lockport Oak Prairie 312
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Zack Born
Metamora GS
7th 11:00.8
2 Patrick Collins
La Grange Gurrie
8th 11:07.0
3 Joey McKillop
Elmhurst Visitation
5th 11:14.4
4 Jacob Barth
Auburn JHS at Divernon
8th 11:17.0
5 Joe Erb
Winnebago
8th 11:22.4
6 Lucas Hollinshead
Williamsville
7th 11:25.0
7 Camden Fairbanks
Tolono Unity
8th 11:26.2
8 Dax Ulm
Farmington Central
8th 11:27.5
9 Zach Tan
Chicago St. Benedict
8th 11:30.2
10 Lance Retz
St. Joseph
8th 11:30.7
 
 

Girls Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 16, 2021
@ Maxwell Park, Normal
2021 Class 2A Team Champion
Washington Central
Top Teams
1 Washington Central 43
2 Tolono Unity 126
3 Chicago St. Benedict 176
4 Channahon 221
5 Dunlap MS 245
6 Rochester 246
7 El Paso-Gridley 269
8 Chicago Sacred Heart 290
9 Washington MS 296
10 Dunlap Valley MS 304
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Mackenzie Pound
Tolono Unity
8th 11:34.7
2 Tessa Bowers
Shelbyville Moulton
8th 11:50.1
3 Sophia Ramirez
Washington Central
8th 11:57.8
4 Elise Hagen
Chicago Latin School
7th 11:58.7
5 Elle Sheaffer
Chicago Sacred Heart
7th 12:00.8
6 Paityn Brady
Springfield Blessed Sacrament
6th 12:01.3
7 Tori Aberle
Washington Central
8th 12:11.9
8 Hannah Miller
Washington Central
8th 12:17.6
9 Molly Farrell
Marshall JHS
8th 12:18.0
10 Maddie James
Washington Central
8th 12:23.5
 
 

Boys Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 16, 2021
@ Maxwell Park, Normal
2021 Class 3A Team Champion
Mahomet-Seymour
Top Teams
1 Mahomet-Seymour 109
2 St. Charles Wredling 156
3 Arlington Heights Thomas 181
4 Edwardsville Liberty 188
5 Cary 221
6 Aurora Herget 233
7 Minooka 247
8 Chatham Glenwood 264
9 Edwardsville Lincoln 280
10 Normal Kingsley 294
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Phillip Cupial
Woodridge Jefferson
8th 10:41.8
2 Alex Ince
Normal Kingsley
8th 10:42.5
3 Alex Krieg
Palatine Winston
8th 10:42.9
4 Augustus Gaudio
Mahomet-Seymour
8th 10:54.5
5 Caleb Mathias
Champaign Edison
8th 10:56.0
6 Michael Wilson
St. Charles Wredling
8th 11:05.4
7 Ian Hilty
Sterling Challand
8th 11:06.5
8 Mateus Salomao
Arlington Heights Thomas
8th 11:10.5
9 Luke Eganhouse
Normal Kingsley
8th 11:12.2
10 Will Capito
Arlington Heights Thomas
8th 11:12.2
 
 

Girls Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 16, 2021
@ Maxwell Park, Normal
2021 Class 3A Team Champion
Chatham Glenwood
Top Teams
1 Chatham Glenwood 64
2 Minooka 161
3 Edwardsville Liberty 194
4 Batavia Rotolo 196
5 Barrington Prairie 205
6 Arlington Heights South 211
7 Woodridge Jefferson 215
8 New Lenox Martino 225
9 Arlington Heights Thomas 272
10 St. Charles Wredling 284
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Ashlyn Chopra
Chatham Glenwood
8th 11:56.2
2 Ally Knudson
Chatham Glenwood
8th 11:58.2
3 Caprice Rodely
Minooka
8th 12:03.8
4 Meg Peterson
Arlington Heights South
8th 12:11.8
5 Madison Peterson
Grayslake
8th 12:16.1
6 Brea Counihan
New Lenox Martino
7th 12:22.4
7 Kylie Simpson
Roscoe
8th 12:26.8
8 Renee Warren
Normal Parkside
8th 12:27.2
9 Caroline Hartman
Arlington Heights South
8th 12:27.9
10 Mia Forystek
New Lenox Martino
7th 12:28.4