IESA Girls Basketball 2021 Class 7-1A Regional Assignments
Registered Participants: 408   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 75/139/294   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Ottawa Wallace     (Host Info)
Host: Ottawa Wallace
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ Ottawa Wallace
Regional 1
Lockport Fairmont   
Lockport Taft    (Host Info)
Mazon-Verona-Kinsman   
Riverdale Patton   
Rockdale   
 
Regional 2
Grand Ridge   
Marseilles Milton Pope    (Co-op)
Ottawa Deer Park   
Ottawa Marquette    (Host Info)
Ottawa Wallace   
Ransom    (Co-op)
Streator Woodland   
 
Sectional 2
@ TBD     (Host Info)
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ TBD
Regional 3
LaSalle Dimmick   
LaSalle Trinity Catholic   
Mendota Holy Cross   
Oglesby Holy Family   
Tonica   
Utica Waltham   
 
Regional 4
Annawan   
Cambridge JHS   
Galva   
Henry-Senachwine   
Kewanee Visitation   
Woodhull AlWood   
 
Sectional 3
@ TBD     (Host Info)
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ TBD
Regional 5
Grant Park   
Odell    (Co-op)
Piper City Tri-Point   
Pontiac St. Mary's    (Host Info) (Co-op)
St. Anne   
 
Regional 6
Armstrong-Ellis    (Co-op)
Cissna Park    (Co-op)
Donovan   
Milford   
Rantoul St. Malachy   
Rossville-Alvin   
 
Sectional 4
@ TBD     (Host Info)
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ TBD
Regional 7
Flanagan    (Co-op)
Lowpoint-Washburn   
Morton Blessed Sacrament   
Roanoke-Benson    (Host Info)
Spring Bay Riverview   
Washington St. Patrick   
 
Regional 8
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Normal Calvary   
Normal Epiphany    (Host Info)
 




IESA Girls Basketball 2021 Class 7-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ TBD     (Host Info)
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ TBD
Regional 9
Kewanee Wethersfield   
Monmouth ICS   
Peoria Heights St. Thomas    (Host Info)
Peoria St. Jude    (Co-op)
Williamsfield   
 
Regional 10
Bartonville Oak Grove   
Pekin Rankin   
Peoria Hollis   
Peoria Limestone Walters   
Peoria Pleasant Hill   
South Pekin   
 
Sectional 6
@ TBD     (Host Info)
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ TBD
Regional 11
Chrisman Scottland   
Danville Schlarman   
Homer Heritage   
Hume Shiloh   
Philo St. Thomas   
Royal Prairieview Ogden   
 
Regional 12
Champaign Holy Cross   
Champaign Next Generation   
Decatur American Dreamer   
Decatur Lutheran   
Decatur Montessori Academy for Peace   
DeLand-Weldon   
 
Sectional 7
@ Sigel St. Michael's     (Host Info)
Host: Sigel St. Michael's
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ Sigel St. Michael's
Regional 13
Effingham Sacred Heart   
Martinsville   
Neoga   
Oakland Lake Crest    (Co-op)
Sigel St. Michael's   
 
Regional 14
Kincaid South Fork    (Co-op)
Mt. Olive   
Mulberry Grove JHS   
Pana Sacred Heart    (Host Info)
Pocahontas    (Co-op)
Ramsey    (Co-op)
 
Sectional 8
@ Carrollton St. John     (Host Info)
Host: Carrollton St. John
Wednesday, December 1, 2021,  6:30 PM
@ Carrollton St. John
Regional 15
Jerseyville St. Francis HG    (Host Info)
Springfield Christ the King   
Springfield Christian   
 
Regional 16
Ashland A-C Central   
Brussels    (Co-op)
Carrollton GS   
Carrollton St. John    (Host Info)
Jacksonville Our Saviour