2021 Girls Basketball

2021 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE Lockport Taft24     
  11/20/2021  
Riverdale Patton (4th Seed)   Lockport Fairmont17 
11/20/2021   
Lockport Fairmont (5th Seed)27  Lockport Taft
  11/23/2021  
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed)       MAZON-VERONA-KINSMAN10 
  
BYE Mazon-Verona-Kinsman16 
  11/20/2021  
Rockdale (3rd Seed)   Rockdale
  
BYE
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Marquette
Ottawa Wallace (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Wallace32     
  11/22/2021  
Ransom (4th Seed)26    Ransom31 
11/20/2021   
Marseilles Milton Pope (5th Seed)16  Ottawa Wallace20 
  11/24/2021  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       OTTAWA MARQUETTE34 
  
BYE Ottawa Marquette40 
  11/22/2021  
Streator Woodland (3rd Seed)28    Streator Woodland16 
11/20/2021   
Grand Ridge (6th Seed)
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Oglesby Holy Family
Oglesby Holy Family (1st Seed)    
 
BYE Oglesby Holy Family28     
  11/20/2021  
Mendota Holy Cross (4th Seed)13    Mendota Holy Cross12 
11/20/2021   
LaSalle Dimmick (5th Seed) OGLESBY HOLY FAMILY34 
  11/22/2021  
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed)       LaSalle Trinity Catholic24 
  
BYE LaSalle Trinity Catholic34 
  11/20/2021  
Utica Waltham (3rd Seed)21    Utica Waltham
11/20/2021   
Tonica (6th Seed)
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Kewanee Visitation
Kewanee Visitation (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Visitation34     
  11/23/2021  
Kewanee Wethersfield (4th Seed)26    Kewanee Wethersfield
11/20/2021   
Annawan (5th Seed)12  KEWANEE VISITATION27 
  11/24/2021  
Cambridge JHS (2nd Seed)32        Galva12 
11/22/2021   
Woodhull AlWood (7th Seed) Cambridge JHS15 
  11/23/2021  
Galva (3rd Seed)27    Galva33 
11/22/2021   
Henry-Senachwine (6th Seed)16 
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Odell (1st Seed)    
 
BYE Odell14     
  11/22/2021  
Grant Park (4th Seed)20    Grant Park
11/20/2021   
St. Anne (5th Seed)18  ODELL15 
  11/23/2021  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)       Pontiac St. Mary's
  
BYE Pontiac St. Mary's20 
  11/22/2021  
Piper City Tri-Point (3rd Seed)   Piper City Tri-Point16 
  
BYE
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Armstrong-Ellis
Rantoul St. Malachy (1st Seed)    
 
BYE Rantoul St. Malachy22     
  11/23/2021  
Milford (4th Seed)17    Milford
11/20/2021   
Donovan (5th Seed) Rantoul St. Malachy19 
  11/24/2021  
Cissna Park (2nd Seed)       ARMSTRONG-ELLIS27 
  
BYE Cissna Park15 
  11/23/2021  
Armstrong-Ellis (3rd Seed)39    Armstrong-Ellis28 
11/20/2021   
Rossville-Alvin (6th Seed)
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Morton Blessed Sacrament
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson30     
  11/22/2021  
Flanagan (4th Seed)   Flanagan
11/20/2021 - FORFEIT   
Lowpoint-Washburn (5th Seed) Roanoke-Benson18 
  11/24/2021  
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed)       MORTON BLESSED SACRAMENT21 
  
BYE Morton Blessed Sacrament33 
  11/22/2021  
Washington St. Patrick (3rd Seed)46    Washington St. Patrick20 
11/20/2021   
Spring Bay Riverview (6th Seed)
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Normal Epiphany
Normal Epiphany (1st Seed)    
 
BYE Normal Epiphany36     
  11/23/2021  
Normal Calvary (4th Seed)25    Normal Calvary13 
11/22/2021   
Bloomington Cornerstone (5th Seed) Normal Epiphany
  11/24/2021 - FORFEIT  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)       LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL
  
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell45 
  11/23/2021  
Bloomington St. Mary's (3rd Seed)   Bloomington St. Mary's
  
BYE
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Peoria St. Jude (1st Seed)28     
11/20/2021  
Monmouth ICS (4th Seed) PEORIA ST. JUDE 22 
  11/22/2021  
Williamsfield (2nd Seed)18    Peoria Heights St. Thomas
11/20/2021   
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed)29 
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Bartonville Oak Grove
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters44     
  11/23/2021  
Peoria Hollis (4th Seed)15    Peoria Hollis
11/20/2021   
Bartonville Oak Grove (5th Seed) Peoria Limestone Walters20 
  11/24/2021  
South Pekin (2nd Seed)       SOUTH PEKIN24 
  
BYE South Pekin43 
  11/23/2021  
Pekin Rankin (3rd Seed)   Pekin Rankin
  
BYE
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Champaign Holy Cross
Philo St. Thomas (1st Seed)    
 
BYE Philo St. Thomas15     
  11/22/2021  
Champaign Next Generation (4th Seed)23    Champaign Next Generation17 
11/20/2021   
Champaign Holy Cross (5th Seed) Champaign Next Generation17 
  11/23/2021  
DeLand-Weldon (2nd Seed)       ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN19 
  
BYE DeLand-Weldon16 
  11/22/2021 - OT  
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed)   Royal Prairieview Ogden22 
  
BYE
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: Chrisman Scottland
Danville Schlarman (1st Seed)57     
11/20/2021  
Hume Shiloh (4th Seed) DANVILLE SCHLARMAN 40 
  11/20/2021  
Homer Heritage (2nd Seed)21    Homer Heritage 11 
11/20/2021   
Chrisman Scottland (3rd Seed)11 
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Decatur Lutheran
Pana Sacred Heart (1st Seed)47     
11/20/2021  
Decatur Montessori Academy for Peace (4th Seed) PANA SACRED HEART 25 
  11/22/2021  
Kincaid South Fork (2nd Seed)30    Kincaid South Fork 19 
11/20/2021   
Decatur Lutheran (3rd Seed)15 
Class 7-1A Regional 14
Regional Host: Effingham Sacred Heart
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's37     
  11/22/2021  
Martinsville (4th Seed)31    Martinsville16 
11/20/2021   
Neoga (5th Seed)10  SIGEL ST. MICHAEL'S39 
  11/24/2021  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)       Oakland Lake Crest
  
BYE Oakland Lake Crest16 
  11/22/2021  
Effingham Sacred Heart (3rd Seed)   Effingham Sacred Heart10 
  
BYE
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed)    
 
BYE Jerseyville St. Francis HG43     
  11/23/2021 - 2OT  
Carrollton St. John (4th Seed)33    Carrollton St. John44 
11/22/2021   
Ashland A-C Central (5th Seed) CARROLLTON ST. JOHN29 
  11/24/2021  
Springfield Christ the King (2nd Seed)       Springfield Christ the King23 
  
BYE Springfield Christ the King35 
  11/23/2021  
Springfield Christian (3rd Seed)   Springfield Christian15 
  
BYE
Class 7-1A Regional 16
Regional Host: Mt. Olive
Ramsey (1st Seed)26     
11/20/2021  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)11  RAMSEY 24 
  11/23/2021  
Pocahontas (2nd Seed)10    Mt. Olive
11/20/2021   
Mt. Olive (3rd Seed)19 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.