2022 Girls Basketball

2022 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE Lockport Taft28     
  11/19/2022  
Lockport Fairmont (4th Seed)14    Rockdale
11/19/2022   
Rockdale (5th Seed)21  LOCKPORT TAFT24 
  11/21/2022  
Riverdale Patton (2nd Seed)       Ford Heights Cottage Grove UGC
  
BYE Riverdale Patton
  11/19/2022  
Ford Heights Cottage Grove UGC (3rd Seed)   Ford Heights Cottage Grove UGC18 
  
BYE
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Gardner
Mazon-Verona-Kinsman (1st Seed)28     
11/19/2022  
Grant Park (4th Seed) MAZON-VERONA-KINSMAN 33 
  11/21/2022  
Elwood GS (2nd Seed)19    Gardner 18 
11/19/2022   
Gardner (3rd Seed)21 
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Ottawa Wallace
Ottawa Wallace (1st Seed)27     
11/21/2022  
Marseilles Milton Pope (4th Seed)12  OTTAWA WALLACE 31 
  11/22/2022  
Ottawa Marquette (2nd Seed)22    Ottawa Marquette 20 
11/21/2022   
Utica Waltham (3rd Seed)14 
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Odell (1st Seed)    
 
BYE Odell18     
  11/21/2022  
Ransom (4th Seed)   Pontiac St. Mary's12 
11/19/2022   
Pontiac St. Mary's (5th Seed)26  Odell15 
  11/22/2022  
Flanagan (2nd Seed)       FLANAGAN17 
  
BYE Flanagan
  11/21/2022  
Streator Woodland (3rd Seed)28    Streator Woodland
11/19/2022   
Lostant (6th Seed)10 
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Mendota Holy Cross
LaSalle Dimmick (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Dimmick25     
  11/19/2022  
Annawan (4th Seed)41    Annawan20 
11/19/2022   
Dalzell GS (5th Seed)23  LASALLE DIMMICK19 
  11/22/2022  
Mendota Holy Cross (2nd Seed)       Oglesby Holy Family10 
  
BYE Mendota Holy Cross19 
  11/19/2022  
Oglesby Holy Family (3rd Seed)   Oglesby Holy Family24 
  
BYE
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Monmouth ICS
Cambridge JHS (1st Seed)    
 
BYE Cambridge JHS26     
  11/19/2022  
Kewanee Wethersfield (4th Seed)20    Kewanee Wethersfield16 
11/19/2022   
Galva (5th Seed) CAMBRIDGE JHS20 
  11/22/2022  
Monmouth ICS (2nd Seed)       Monmouth ICS18 
  
BYE Monmouth ICS33 
  11/19/2022  
Kewanee Visitation (3rd Seed)34    Kewanee Visitation20 
11/19/2022   
Woodhull AlWood (6th Seed)14 
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Donovan (1st Seed)    
 
BYE Donovan19     
  11/21/2022  
Milford (4th Seed)   Rossville-Alvin12 
11/19/2022   
Rossville-Alvin (5th Seed)13  Donovan13 
  11/23/2022  
Cissna Park (2nd Seed)       RANTOUL ST. MALACHY21 
  
BYE Cissna Park18 
  11/21/2022  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)30    Rantoul St. Malachy19 
11/19/2022   
Piper City Tri-Point (6th Seed)
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Champaign Holy Cross
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden28     
  11/21/2022  
Homer Heritage (4th Seed)28    Homer Heritage11 
11/19/2022   
Champaign Holy Cross (5th Seed)18  ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN38 
  11/22/2022  
Champaign Next Generation (2nd Seed)23        Danville Schlarman
11/19/2022   
Philo St. Thomas (7th Seed) Champaign Next Generation16 
  11/21/2022  
Danville Schlarman (3rd Seed)25    Danville Schlarman27 
11/19/2022   
DeLand-Weldon (6th Seed)14 
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Normal Epiphany
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell44     
  11/21/2022  
Bloomington St. Mary's (4th Seed)11    Bloomington St. Mary's
11/19/2022   
Bloomington Cornerstone (5th Seed) LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL41 
  11/22/2022  
Bloomington Corpus Christi (2nd Seed)       Bloomington Corpus Christi17 
  
BYE Bloomington Corpus Christi34 
  11/21/2022  
Normal Epiphany (3rd Seed)   Normal Epiphany25 
  
BYE
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Washington St. Patrick
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick44     
  11/21/2022  
Pekin Rankin (4th Seed)35    Pekin Rankin
11/19/2022   
Morton Blessed Sacrament (5th Seed)21  WASHINGTON ST. PATRICK43 
  11/22/2022  
South Pekin (2nd Seed)       Roanoke-Benson
  
BYE South Pekin16 
  11/21/2022  
Roanoke-Benson (3rd Seed)   Roanoke-Benson21 
  
BYE
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Peoria St. Jude (1st Seed)    
 
BYE Peoria St. Jude42     
  11/21/2022  
Lowpoint-Washburn (4th Seed)25    Lowpoint-Washburn16 
11/19/2022   
Spring Bay Riverview (5th Seed)16  PEORIA ST. JUDE20 
  11/22/2022  
Peoria Heights St. Thomas (2nd Seed)       Peoria Heights St. Thomas18 
  
BYE Peoria Heights St. Thomas17 
  11/21/2022  
Peoria St. Vincent de Paul (3rd Seed)   Peoria St. Vincent de Paul
  
BYE
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: La Harpe
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters41     
  11/19/2022  
Peoria Pleasant Hill (4th Seed)18    Bartonville Oak Grove
11/19/2022   
Bartonville Oak Grove (5th Seed)32  PEORIA LIMESTONE WALTERS20 
  11/21/2022  
La Harpe (2nd Seed)       La Harpe17 
  
BYE La Harpe28 
  11/19/2022  
Peoria Hollis (3rd Seed)   Peoria Hollis
  
BYE
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Martinsville
Louisville North Clay (1st Seed)    
 
BYE Louisville North Clay38     
  11/21/2022  
Hume Shiloh (4th Seed)24    Hume Shiloh11 
11/19/2022   
Chrisman Scottland (5th Seed)15  LOUISVILLE NORTH CLAY22 
  11/22/2022  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)       Martinsville19 
  
BYE Oakland Lake Crest15 
  11/21/2022  
Martinsville (3rd Seed)26    Martinsville18 
11/19/2022   
Palestine (6th Seed)11 
Class 7-1A Regional 14
Regional Host: Sigel St. Michael's
Pana Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Pana Sacred Heart67     
  11/21/2022  
Neoga (4th Seed)34    Neoga
11/19/2022   
Taylorville VisionWay (5th Seed)27  Pana Sacred Heart29 
  11/23/2022  
Sigel St. Michael's (2nd Seed)62        SIGEL ST. MICHAEL'S40 
11/19/2022   
Findlay Okaw Valley (7th Seed)10  Sigel St. Michael's49 
  11/21/2022  
Decatur Lutheran (3rd Seed)38    Decatur Lutheran
11/19/2022   
Effingham Sacred Heart (6th Seed)19 
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Ashland A-C Central
Springfield Christ the King (1st Seed)    
 
BYE Springfield Christ the King25     
  11/21/2022  
Griggsville-Perry (4th Seed)22    Griggsville-Perry19 
11/19/2022   
Jacksonville Our Saviour (5th Seed)21  Springfield Christ the King26 
  11/23/2022  
Ashland A-C Central (2nd Seed)       ASHLAND A-C CENTRAL29 
  
BYE Ashland A-C Central27 
  11/21/2022  
Payson Seymour (3rd Seed)   Payson Seymour
  
BYE
Class 7-1A Regional 16
Regional Host: Carrollton St. John
Carrollton St. John (1st Seed)    
 
BYE Carrollton St. John60     
  11/22/2022  
Mt. Olive (4th Seed)22    Mt. Olive
11/19/2022   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)13  CARROLLTON ST. JOHN42 
  11/23/2022  
Pocahontas (2nd Seed)       Jerseyville St. Francis HG20 
  
BYE Pocahontas24 
  11/22/2022  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)   Jerseyville St. Francis HG27 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.