2021 Girls Basketball

2021 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Regional Host: Burr Ridge MS
1st Seed    

Date: TBD  
4th Seed Winner Game 1
 
Date: TBD  
2nd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
3rd Seed
Class 8-2A Regional 2
Regional Host: Gardner
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Gardner Grade School
11/30/2021 , 4:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Gardner Grade School
11/29/2021 , 4:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Gardner Grade School
12/02/2021 , 4:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Gardner Grade School
11/30/2021 , 5:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Gardner Grade School
11/29/2021 , 5:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 3
Regional Host: Seneca
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Seneca Grade School South Campus
12/02/2021 , 4:30 PM
410 South Main St., Seneca   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Seneca Grade School South Campus
11/30/2021 , 4:30 PM
410 South Main St., Seneca   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Seneca Grade School South Campus
12/03/2021 , 4:30 PM
410 South Main St., Seneca   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Seneca Grade School South Campus
12/02/2021 , 5:45 PM
410 South Main St., Seneca   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Seneca Grade School South Campus
11/30/2021 , 5:45 PM
410 South Main St., Seneca   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 4
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 5
Regional Host: Brimfield
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 6
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 7
Regional Host: Mason City Illini Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 8
Regional Host: Nauvoo-Colusa
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 9
Regional Host: Champaign St. Matthew
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 10
Regional Host: Paris Crestwood
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Crestwood Gym
11/30/2021 , 6:00 PM
15601 US Highway 150, Paris, IL 61944, Paris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Crestwood Gym
11/29/2021 , 6:00 PM
15601 US Highway 150, Paris, IL 61944, Paris   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Crestwood Gym
12/03/2021 , 6:00 PM
15601 US Highway 150, Paris, IL 61944, Paris   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Crestwood Gym
11/30/2021 , 7:15 PM
15601 US Highway 150, Paris, IL 61944, Paris   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Crestwood Gym
11/29/2021 , 7:15 PM
15601 US Highway 150, Paris, IL 61944, Paris   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 11
Regional Host: Mt. Pulaski
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 12
Regional Host: Assumption Central A & M
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Central A&M Middle School
11/30/2021 , 6:00 PM
404 E Colegrove St., Assumption   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Central A&M Middle School
11/29/2021 , 6:00 PM
404 E Colegrove St., Assumption   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Central A&M Middle School
12/02/2021 , 6:00 PM
404 E Colegrove St., Assumption   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Central A&M Middle School
11/23/2021 , 7:30 PM  
3rd Seed   Winner Game 2
Central A&M Middle School
11/29/2021 , 7:30 PM
404 E Colegrove St., Assumption   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 13
Regional Host: Greenfield
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 14
Regional Host: Mt. Sterling Brown County
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 15
Regional Host: Teutopolis
1st Seed    
Teutopolis Junior High School
11/29/2021 , 6:00 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Teutopolis Junior High School
12/02/2021 , 6:00 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Teutopolis Junior High School
11/29/2021 , 7:15 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Teutopolis Junior High School
12/03/2021 , 6:00 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Teutopolis Junior High School
11/30/2021 , 6:00 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Teutopolis Junior High School
12/02/2021 , 7:15 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Teutopolis Junior High School
11/30/2021 , 7:15 PM
904 W Water St, Teutopolis   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 16
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Cubby Hole Event Pro Photography
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.