2022 Girls Basketball

2022 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Regional Host: Seneca
Riverdale Washington (1st Seed)23     
11/29/2022  
Marseilles ES (4th Seed)17  Riverdale Washington
  12/02/2022 - FORFEIT  
Seneca (2nd Seed)44    SENECA
11/29/2022   
Joliet Laraway (3rd Seed)13 
Class 8-2A Regional 2
Regional Host: Kankakee Bishop McNamara
Onarga Iroquois West (1st Seed)    
 
BYE Onarga Iroquois West15     
  12/01/2022  
Momence JHS (4th Seed)29    Momence JHS28 
11/28/2022   
Kankakee Bishop McNamara (5th Seed) Momence JHS19 
  12/02/2022  
Bourbonnais St. George (2nd Seed)       BOURBONNAIS ST. GEORGE30 
  
BYE Bourbonnais St. George43 
  12/01/2022  
Dwight (3rd Seed)   Dwight16 
  
BYE
Class 8-2A Regional 3
Regional Host: McNabb Putnam County
Sparland Midland (1st Seed)    
 
BYE Sparland Midland39     
  11/29/2022  
Henry-Senachwine (4th Seed)28    Henry-Senachwine19 
11/28/2022   
Spring Valley Kennedy (5th Seed) Sparland Midland43 
  12/02/2022  
Oglesby Washington (2nd Seed)       WENONA FIELDCREST50 
  
BYE Oglesby Washington32 
  11/29/2022  
Wenona Fieldcrest (3rd Seed)34    Wenona Fieldcrest43 
11/28/2022   
McNabb Putnam County (6th Seed)12 
Class 8-2A Regional 4
Regional Host: Colfax Ridgeview
Colfax Ridgeview (1st Seed)    
 
BYE Colfax Ridgeview35     
  11/29/2022  
Marquette Heights Georgetowne (4th Seed)13    Marquette Heights Georgetowne11 
11/28/2022   
Creve Coeur Parkview (5th Seed)10  COLFAX RIDGEVIEW27 
  12/01/2022  
Heyworth (2nd Seed)27        Heyworth20 
11/28/2022   
Washington Beverly Manor (7th Seed) Heyworth28 
  11/29/2022  
Lexington (3rd Seed)23    Lexington23 
11/28/2022   
Normal Metcalf (6th Seed)16 
Class 8-2A Regional 5
Regional Host: Brimfield
London Mills Valley (1st Seed)    
 
BYE London Mills Valley31     
  11/29/2022  
Princeville (4th Seed)15    Brimfield15 
11/28/2022   
Brimfield (5th Seed)38  London Mills Valley31 
  12/02/2022  
Elmwood (2nd Seed)       ELMWOOD32 
  
BYE Elmwood41 
  11/29/2022  
Williamsfield (3rd Seed)21    Williamsfield28 
11/28/2022   
Toulon Stark County (6th Seed)
Class 8-2A Regional 6
Regional Host: Peoria St. Philomena
Peoria Heights GS (1st Seed)    
 
BYE Peoria Heights GS29     
  12/01/2022  
Peoria St. Philomena (4th Seed)24    Glasford Illini Bluffs34 
11/29/2022   
Glasford Illini Bluffs (5th Seed)28  Glasford Illini Bluffs22 
  12/02/2022  
Peoria Christian (2nd Seed)54        PEORIA CHRISTIAN28 
11/29/2022   
Peoria Pleasant Valley (7th Seed) Peoria Christian24 
  12/01/2022  
Bartonville GS (3rd Seed)34    Bartonville GS18 
11/29/2022   
Bartonville Monroe (6th Seed)18 
Class 8-2A Regional 7
Regional Host: Sidell Salt Fork
Paris Crestwood (1st Seed)    
 
BYE Paris Crestwood47     
  11/29/2022  
Bismarck-Henning (4th Seed)21    Bismarck-Henning16 
11/28/2022   
Oakwood JHS (5th Seed)15  PARIS CRESTWOOD40 
  12/1/2022  
Sidell Salt Fork (2nd Seed)37        Armstrong-Ellis22 
11/28/2022   
Villa Grove (7th Seed)02  Sidell Salt Fork16 
  11/29/2022  
Armstrong-Ellis (3rd Seed)27    Armstrong-Ellis22 
11/28/2022   
Arcola (6th Seed)
Class 8-2A Regional 8
Regional Host: LeRoy
Gibson City GCMS (1st Seed)    
 
BYE Gibson City GCMS34     
  11/29/2022  
Bement (4th Seed)29    Fisher30 
11/28/2022   
Fisher (5th Seed)36  GIBSON CITY GCMS24 
  12/01/2022  
Champaign St. Matthew (2nd Seed)34        LeRoy18 
11/28/2022   
Mansfield Blue Ridge IJHS (7th Seed)11  Champaign St. Matthew
  11/29/2022  
LeRoy (3rd Seed)36    LeRoy30 
11/28/2022   
Champaign Next Generation (6th Seed)12 
Class 8-2A Regional 9
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed)    
 
BYE Decatur Our Lady of Lourdes49     
  12/01/2022  
Decatur Montessori Academy for Peace (4th Seed)36    Decatur Montessori Academy for Peace25 
11/29/2022   
Decatur American Dreamer (5th Seed) DECATUR OUR LADY OF LOURDES40 
  12/02/2022  
Decatur Robertson (2nd Seed)44        Decatur Dennis23 
11/29/2022   
Illiopolis Sangamon Valley (7th Seed)12  Decatur Robertson23 
  12/01/2022  
Decatur Dennis (3rd Seed)40    Decatur Dennis25 
11/29/2022   
Decatur Hope (6th Seed)10 
Class 8-2A Regional 10
Regional Host: Mason City Illini Central
Havana (1st Seed)    
 
BYE Havana30     
  11/29/2022  
Buffalo Tri-City (4th Seed)40    Buffalo Tri-City15 
11/28/2022   
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed)15  Havana13 
  12/01/2022  
Mt. Pulaski (2nd Seed)       MT. PULASKI22 
  
BYE Mt. Pulaski31 
  11/29/2022  
Virginia (3rd Seed)29    Virginia18 
11/28/2022   
Mason City Illini Central (6th Seed)18 
Class 8-2A Regional 11
Regional Host: Colchester West Prairie
Avon Abingdon Avon (1st Seed)    
 
BYE Avon Abingdon Avon40     
  11/29/2022  
Bushnell-Prairie City (4th Seed)25    Lewistown JHS21 
11/28/2022   
Lewistown JHS (5th Seed)27  AVON ABINGDON AVON27 
  12/01/2022  
Table Grove VIT (2nd Seed)37        Table Grove VIT16 
11/28/2022   
Stronghurst West Central (7th Seed) Table Grove VIT35 
  11/29/2022  
Nauvoo-Colusa (3rd Seed)32    Nauvoo-Colusa31 
11/28/2022   
Colchester West Prairie (6th Seed)17 
Class 8-2A Regional 12
Regional Host: Mendon Unity
Mt. Sterling Brown County (1st Seed)    
 
BYE Mt. Sterling Brown County40     
  12/01/2022  
Bluffs (4th Seed)25    Bluffs24 
11/28/2022   
Mendon Unity (5th Seed)22  MT. STERLING BROWN COUNTY43 
  12/02/2022  
Liberty (2nd Seed)29        Carthage27 
11/29/2022   
Kinderhook Western (7th Seed)12  Liberty34 
  12/01/2022  
Carthage (3rd Seed)43    Carthage37 
11/29/2022   
Hamilton (6th Seed)10 
Class 8-2A Regional 13
Regional Host: Casey-Westfield
Albion (1st Seed)    
 
BYE Albion31     
  11/29/2022  
Kinmundy South Central (4th Seed)28    Kinmundy South Central19 
11/28/2022   
Oblong (5th Seed)25  Albion38 
  12/01/2022 - OT  
Dieterich (2nd Seed)       DIETERICH40 
  
BYE Dieterich29 
  11/29/2022  
Casey-Westfield (3rd Seed)28    Casey-Westfield
11/28/2022   
Bridgeport Red Hill (6th Seed)
Class 8-2A Regional 14
Regional Host: Stewardson-Strasburg
Brownstown (1st Seed)    
 
BYE Brownstown40     
  12/01/2022  
Effingham St. Anthony (4th Seed)35    Effingham St. Anthony27 
11/28/2022   
Ramsey (5th Seed)14  BROWNSTOWN35 
  12/02/2022  
Stewardson-Strasburg (2nd Seed)       Stewardson-Strasburg31 
  
BYE Stewardson-Strasburg46 
  12/01/2022  
Altamont (3rd Seed)31    Altamont28 
11/28/2022   
Beecher City (6th Seed)24 
Class 8-2A Regional 15
Regional Host: Nokomis JHS
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS46     
  12/01/2022  
Morrisonville JHS (4th Seed)27    Morrisonville JHS16 
11/28/2022   
Kincaid South Fork (5th Seed)11  NOKOMIS JHS51 
  12/02/2022  
Springfield Blessed Sacrament (2nd Seed)       Springfield Blessed Sacrament22 
  
BYE Springfield Blessed Sacrament29 
  12/01/2022  
Assumption Central A & M (3rd Seed)32    Assumption Central A & M22 
11/28/2022   
Pawnee (6th Seed)
Class 8-2A Regional 16
Regional Host: Greenfield
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield37     
  11/29/2022  
White Hall North Greene (4th Seed)20    White Hall North Greene19 
11/28/2022   
Madison (5th Seed)12  Greenfield21 
  12/02/2022  
Hardin Calhoun (2nd Seed)       HARDIN CALHOUN31 
  
BYE Hardin Calhoun44 
  11/29/2022  
Bunker Hill Wolf Ridge (3rd Seed)40    Bunker Hill Wolf Ridge15 
11/28/2022   
Wood River Lewis & Clark (6th Seed)32 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.