2021 Girls Softball

2021 Regional Bracket/Results
Class 3A Regional 1
Regional Host: Marengo
Barrington Station (1st Seed)    
 
BYE Barrington Station10     
  09/11/2021  
Lake Zurich South (4th Seed)10    Lake Zurich South
9/8/2021   
Lake Zurich North (5th Seed) BARRINGTON STATION11 
  09/14/2021  
Barrington Prairie (2nd Seed)16        Barrington Prairie
09/08/2021   
Vernon Hills Hawthorn North (7th Seed) Barrington Prairie11 
  09/11/2021  
Marengo (3rd Seed)15    Marengo
9/8/2021   
Vernon Hills Hawthorn South (6th Seed)
Class 3A Regional 2
Regional Host: Woodridge Jefferson
Glen Ellyn Hadley (1st Seed)    
 
BYE Glen Ellyn Hadley11     
  09/11/2021  
Willowbrook Westview Hills (4th Seed)12    Willowbrook Westview Hills
09/09/2021   
Glendale Heights Glenside (5th Seed) Glen Ellyn Hadley
  9/14/2021  
Woodridge Jefferson (2nd Seed)       WOODRIDGE JEFFERSON
  
BYE Woodridge Jefferson
  09/11/2021  
Darien Eisenhower (3rd Seed)19    Darien Eisenhower
9/8/2021   
Summit Heritage (6th Seed)
Class 3A Regional 3
Regional Host: Homewood Hart
Homewood Hart (1st Seed)    
 
BYE Homewood Hart20     
  09/11/2021  
Steger Columbia (4th Seed)17    Steger Columbia
9/8/2021   
Chicago Heights MS (5th Seed) HOMEWOOD HART11 
  9/14/2021  
Lansing Memorial (2nd Seed)       Flossmoor Parker
  
BYE Lansing Memorial
  09/11/2021  
Flossmoor Parker (3rd Seed)   Flossmoor Parker22 
  
BYE
Class 3A Regional 4
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Hickory Creek (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Hickory Creek15     
  09/11/2021  
Lockport Oak Prairie (4th Seed)   Lockport Oak Prairie
9/8/2021   
Mokena (5th Seed) FRANKFORT HICKORY CREEK
  9/14/2021  
Frankfort Summit Hill (2nd Seed)       Homer Glen Homer
  
BYE Frankfort Summit Hill
  09/11/2021  
Homer Glen Homer (3rd Seed)10    Homer Glen Homer10 
9/8/2021   
Manhattan (6th Seed)
Class 3A Regional 5
Regional Host: Bolingbrook Humphrey
Romeoville Lukancic (1st Seed)    
 
BYE Romeoville Lukancic    
  09/11/2021  
Bolingbrook Jane Addams (4th Seed)16    Bolingbrook Jane Addams
09/08/2021   
Romeoville Martinez (5th Seed) Romeoville Lukancic
  9/14/2021  
Bolingbrook Brooks (2nd Seed)       LEMONT OLD QUARRY12 
  
BYE Bolingbrook Brooks
  09/11/2021  
Lemont Old Quarry (3rd Seed)   Lemont Old Quarry15 
09/09/2021 - FORFEIT   
Bolingbrook Humphrey (6th Seed)
Class 3A Regional 6
Regional Host: Morris GS
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka    
  09/11/2021  
Ottawa Shepherd (4th Seed)13    Ottawa Shepherd
9/8/2021   
Shorewood Troy (5th Seed) MINOOKA10 
  9/14/2021  
Morris GS (2nd Seed)       Morris GS
  
BYE Morris GS13 
  09/11/2021  
Channahon (3rd Seed)   Channahon11 
  
BYE
Class 3A Regional 7
Regional Host: Manteno
Manteno (1st Seed)    
 
BYE Manteno15     
  09/11/2021  
Bradley Central (4th Seed)18    Bradley Central
9/8/2021   
Kankakee JHS (5th Seed) MANTENO
  9/14/2021  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)       Bourbonnais UGC
  
BYE Bourbonnais UGC
  09/11/2021  
Herscher Limestone (3rd Seed)   Herscher Limestone
  
BYE
Class 3A Regional 8
Regional Host: Danville North Ridge
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison10     
  09/11/2021  
Danville North Ridge (4th Seed)   Rantoul Eater
09/09/2021   
Rantoul Eater (5th Seed) CHAMPAIGN EDISON10 
  9/14/2021  
Urbana MS (2nd Seed)25        Urbana MS
9/8/2021   
Champaign Jefferson (7th Seed) Urbana MS
  09/11/2021  
Mahomet-Seymour (3rd Seed)19    Mahomet-Seymour
9/8/2021   
Champaign Franklin (6th Seed)
Class 3A Regional 9
Regional Host: Normal Kingsley
Forrest Prairie Central (1st Seed)    
 
BYE Forrest Prairie Central    
  09/11/2021  
Normal Kingsley (4th Seed)15    Normal Kingsley
9/8/2021   
Pontiac JHS (5th Seed) Forrest Prairie Central
  9/14/2021  
Normal Parkside (2nd Seed)       COAL CITY
  
BYE Normal Parkside
  09/11/2021  
Coal City (3rd Seed)   Coal City
  
BYE
Class 3A Regional 10
Regional Host: Stanford Olympia
Lincoln JHS (1st Seed)    
 
BYE Lincoln JHS    
  09/11/2021  
Bloomington Evans (4th Seed)   Bloomington Evans
09/08/2021   
Eureka (5th Seed) BLOOMINGTON EVANS
  9/14/2021  
Bloomington JHS (2nd Seed)       Stanford Olympia
  
BYE Bloomington JHS
  09/11/2021  
Stanford Olympia (3rd Seed)12    Stanford Olympia
9/8/2021   
Normal Chiddix (6th Seed)
Class 3A Regional 11
Regional Host: Dunlap Valley MS
Princeton Logan (1st Seed)    
 
BYE Princeton Logan10     
  09/11/2021  
Dunlap Valley MS (4th Seed)10    Dunlap Valley MS
9/8/2021   
Mossville (5th Seed) Princeton Logan
  9/14/2021  
Kewanee Central (2nd Seed)       KEWANEE CENTRAL
  
BYE Kewanee Central10 
  09/11/2021  
Dunlap MS (3rd Seed)   Dunlap MS
  
BYE
Class 3A Regional 12
Regional Host: Morton JHS
East Peoria Central (1st Seed)    
 
BYE East Peoria Central    
  09/11/2021  
Pekin Edison (4th Seed)10    Pekin Edison
9/8/2021   
Washington MS (5th Seed) East Peoria Central
  9/14/2021  
Canton Ingersoll (2nd Seed)       WASHINGTON CENTRAL
  
BYE Canton Ingersoll
  09/11/2021  
Washington Central (3rd Seed)15    Washington Central
9/8/2021   
Morton JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 13
Regional Host: Charleston
Charleston (1st Seed)    
 
BYE Charleston    
  09/11/2021  
Effingham JHS (4th Seed)   Effingham JHS
09/08/2021   
Mattoon (5th Seed) CHARLESTON
  9/14/2021  
Monticello (2nd Seed)       Tolono Unity
  
BYE Monticello
  09/11/2021  
Tolono Unity (3rd Seed)   Tolono Unity
  
BYE
Class 3A Regional 14
Regional Host: Mt. Zion
Mt. Zion (1st Seed)    
 
BYE Mt. Zion15     
  09/11/2021  
Taylorville JHS (4th Seed)13    Taylorville JHS
09/8/2021   
Decatur Montessori Academy for Peace (5th Seed) MT. ZION
  9/14/2021  
Rochester (2nd Seed)       Rochester
  
BYE Rochester
  09/11/2021  
Clinton (3rd Seed)16    Clinton
9/8/2021   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)
Class 3A Regional 15
Regional Host: Williamsville
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood14     
  09/11/2021  
Quincy (4th Seed)10    Quincy
09/08/2021   
Jacksonville MS (5th Seed) CHATHAM GLENWOOD11 
  9/14/2021  
Springfield St. Agnes (2nd Seed)       Springfield St. Agnes
  
BYE Springfield St. Agnes
  09/11/2021  
Williamsville (3rd Seed)16    Williamsville
09/09/2021   
Springfield Lincoln (6th Seed)
Class 3A Regional 16
Regional Host: Edwardsville Lincoln
Edwardsville Lincoln (1st Seed)16     
09/11/2021  
Alton (4th Seed) EDWARDSVILLE LINCOLN 14 
  9/14/2021  
Roxana (2nd Seed)   Jerseyville Community
09/11/2021   
Jerseyville Community (3rd Seed)13 

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Cubby Hole Event Pro Photography
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.