2022 Girls Softball

2022 Regional Bracket/Results
Class 2A Regional 1
Regional Host: Beecher
Beecher (1st Seed)    
 
BYE Beecher15     
  9/10/2022  
Momence JHS (4th Seed)21    Momence JHS
9/7/2022   
Watseka JHS (5th Seed) BEECHER
  9/13/2022  
Kankakee Bishop McNamara (2nd Seed)       Kankakee Bishop McNamara
  
BYE Kankakee Bishop McNamara16 
  09/10/2022  
Clifton Nash (3rd Seed)19    Clifton Nash
9/7/2022   
Peotone (6th Seed)
Class 2A Regional 2
Regional Host: Morris Saratoga
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette    
  09/10/2022  
Morris Saratoga (4th Seed)12    Morris Saratoga
9/7/2022   
Lockport Kelvin Grove (5th Seed) Ottawa Marquette
  9/13/2022  
Braidwood Reed-Custer (2nd Seed)       BRAIDWOOD REED-CUSTER
  
BYE Braidwood Reed-Custer
  09/10/2022  
Wilmington (3rd Seed)17    Wilmington
9/7/2022   
Lisle (6th Seed)
Class 2A Regional 3
Regional Host: Wenona Fieldcrest
Toulon Stark County (1st Seed)    
 
BYE Toulon Stark County    
  09/10/2022  
Manlius Bureau Valley JHS (4th Seed)15    Manlius Bureau Valley JHS
09/08/2022   
Peru Parkside (5th Seed) TOULON STARK COUNTY
  9/13/2022  
Kewanee Wethersfield (2nd Seed)       Kewanee Wethersfield
  
BYE Kewanee Wethersfield16 
  09/10/2022  
Wenona Fieldcrest (3rd Seed)12    Wenona Fieldcrest
09/08/2022   
Spring Valley Kennedy (6th Seed)
Class 2A Regional 4
Regional Host: Stronghurst West Central
Stronghurst West Central (1st Seed)    
 
BYE Stronghurst West Central    
  09/10/2022  
Williamsfield (4th Seed)   Williamsfield
9/7/2022   
Elmwood (5th Seed) STRONGHURST WEST CENTRAL
  9/13/2022  
Cambridge JHS (2nd Seed)       Cambridge JHS
  
BYE Cambridge JHS11 
  09/10/2022  
Farmington Central (3rd Seed)12    Farmington Central
09/07/2022   
Aledo Mercer County (6th Seed)
Class 2A Regional 5
Regional Host: Washington MS
Metamora GS (1st Seed)    
 
BYE Metamora GS    
  09/10/2022  
Washington MS (4th Seed)   Washington MS
09/07/2022   
Tremont (5th Seed) METAMORA GS12 
  9/13/2022  
Germantown Hills (2nd Seed)       Germantown Hills
  
BYE Germantown Hills
  09/10/2022  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)10    Mackinaw Dee-Mack
09/08/2022   
Washington Beverly Manor (6th Seed)
Class 2A Regional 6
Regional Host: Glasford Illini Bluffs
Havana (1st Seed)    
 
BYE Havana17     
  09/10/2022  
Peoria Norwood (4th Seed)   Peoria St. Philomena
09/08/2022   
Peoria St. Philomena (5th Seed)14  HAVANA12 
  9/13/2022  
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed)       Green Valley Midwest Central
  
BYE Glasford Illini Bluffs
  09/10/2022  
Green Valley Midwest Central (3rd Seed)19    Green Valley Midwest Central
09/08/2022   
Creve Coeur Parkview (6th Seed)
Class 2A Regional 7
Regional Host: Sidell Salt Fork
Westville JHS (1st Seed)    
 
BYE Westville JHS    
  09/10/2022  
Sidell Salt Fork (4th Seed)   Sidell Salt Fork
9/7/2022   
Oakwood JHS (5th Seed) WESTVILLE JHS10 
  9/13/2022  
Paris Mayo (2nd Seed)       Paris Mayo
  
BYE Paris Mayo
  09/10/2022  
St. Joseph (3rd Seed)20    St. Joseph
9/7/2022   
Georgetown Mary Miller (6th Seed)10 
Class 2A Regional 8
Regional Host: Hoopeston Area
Gibson City GCMS (1st Seed)    
 
BYE Gibson City GCMS15     
  09/10/2022  
Onarga Iroquois West (4th Seed)   Paxton-Buckley-Loda
9/7/2022   
Paxton-Buckley-Loda (5th Seed)12  Gibson City GCMS
  9/13/2022  
Bismarck-Henning (2nd Seed)       BISMARCK-HENNING
  
BYE Bismarck-Henning10 
  09/10/2022  
Hoopeston Area (3rd Seed)   Hoopeston Area
9/7/2022   
Mansfield Blue Ridge IJHS (6th Seed)
Class 2A Regional 9
Regional Host: Warrensburg-Latham
Warrensburg-Latham (1st Seed)    
 
BYE Warrensburg-Latham    
  09/10/2022  
Argenta-Oreana (4th Seed)15    Argenta-Oreana10 
9/7/2022   
Buffalo Tri-City (5th Seed) Argenta-Oreana
  9/13/2022  
Decatur Lutheran (2nd Seed)       MAROA-FORSYTH12 
  
BYE Decatur Lutheran
  09/10/2022  
Maroa-Forsyth (3rd Seed)17    Maroa-Forsyth10 
9/7/2022   
Riverton (6th Seed)
Class 2A Regional 10
Regional Host: LeRoy
LeRoy (1st Seed)    
 
BYE LeRoy15     
  09/10/2022  
El Paso-Gridley (4th Seed)20    El Paso-Gridley
9/7/2022   
Bloomington Cornerstone (5th Seed)19  LeRoy
  09/13/2022  
Heyworth (2nd Seed)       DOWNS TRI-VALLEY
  
BYE Heyworth
  09/10/2022  
Downs Tri-Valley (3rd Seed)   Downs Tri-Valley11 
  
BYE
Class 2A Regional 11
Regional Host: New Berlin JHS
Beardstown MS (1st Seed)    
 
BYE Beardstown MS    
  09/10/2022  
New Berlin JHS (4th Seed)   Petersburg PORTA JHS
9/7/2022   
Petersburg PORTA JHS (5th Seed) Petersburg PORTA JHS
  9/13/2022  
Athens (2nd Seed)       PLEASANT PLAINS
  
BYE Athens
  09/10/2022  
Pleasant Plains (3rd Seed)15    Pleasant Plains15 
9/7/2022   
Mason City Illini Central (6th Seed)
Class 2A Regional 12
Regional Host: Mt. Sterling Brown County
Pittsfield Pikeland (1st Seed)    
 
BYE Pittsfield Pikeland    
  09/10/2022  
Quincy St. Peter (4th Seed)   Rushville Schuyler Industry
9/7/2022   
Rushville Schuyler Industry (5th Seed) PITTSFIELD PIKELAND
  9/13/2022  
Camp Point Central (2nd Seed)       Camp Point Central
9/7/2022   
Winchester (7th Seed) Camp Point Central10 
  09/10/2022  
Meredosia-Chambersburg (3rd Seed)12    Meredosia-Chambersburg
9/7/2022   
Mt. Sterling Brown County (6th Seed)
Class 2A Regional 13
Regional Host: Pana JHS
Hillsboro (1st Seed)    
 
BYE Hillsboro12     
  09/10/2022  
Macon Meridian (4th Seed)   Shelbyville Moulton
9/7/2022   
Shelbyville Moulton (5th Seed)10  HILLSBORO11 
  9/13/2022  
Morrisonville JHS (2nd Seed)       Pana JHS
  
BYE Morrisonville JHS
  09/10/2022  
Pana JHS (3rd Seed)13    Pana JHS15 
9/7/2022   
Auburn JHS at Divernon (6th Seed)12 
Class 2A Regional 14
Regional Host: Gillespie
Gillespie (1st Seed)    
 
BYE Gillespie10     
  09/10/2022  
White Hall North Greene (4th Seed)   Piasa Southwestern
9/7/2022   
Piasa Southwestern (5th Seed) GILLESPIE
  9/13/2022  
Staunton (2nd Seed)       Staunton
  
BYE Staunton11 
  09/10/2022  
Girard North Mac (3rd Seed)11    Girard North Mac
9/7/2022   
Carlinville (6th Seed)
Class 2A Regional 15
Regional Host: Casey-Westfield
Casey-Westfield (1st Seed)    
 
BYE Casey-Westfield    
  9/10/2022  
Arthur (4th Seed)11    Arthur
9/7/2022   
Toledo Cumberland (5th Seed) Casey-Westfield
  9/13/2022  
Windsor (2nd Seed)       WINDSOR
  
BYE Windsor
  9/10/2022  
Marshall JHS (3rd Seed)11    Marshall JHS
9/7/2022   
Sullivan (6th Seed)
Class 2A Regional 16
Regional Host: Teutopolis
Newton Jasper County (1st Seed)    
 
BYE Newton Jasper County    
  09/10/2022  
Lawrenceville Parkview (4th Seed)10    Lawrenceville Parkview
9/7/2022   
Bridgeport Red Hill (5th Seed) Newton Jasper County
  9/13/2022  
Teutopolis (2nd Seed)       TEUTOPOLIS
  
BYE Teutopolis10 
  09/10/2022  
Altamont (3rd Seed)13    Altamont
9/7/2022   
St. Elmo (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.