2022 Girls Softball

2022 Regional Bracket/Results
Class 3A Regional 1
Regional Host: Woodridge Jefferson
Woodridge Jefferson (1st Seed)    
 
BYE Woodridge Jefferson    
  09/10/2022  
Glen Ellyn Hadley (4th Seed)   Arlington Heights Thomas
09/07/2022   
Arlington Heights Thomas (5th Seed)13  WOODRIDGE JEFFERSON
  9/13/2022  
Darien Eisenhower (2nd Seed)15        Darien Eisenhower
09/08/2022   
Glendale Heights Glenside (7th Seed) Darien Eisenhower
  09/10/2022  
Willowbrook Westview Hills (3rd Seed)   Willowbrook Westview Hills
09/08/2022   
Summit Heritage (6th Seed)
Class 3A Regional 2
Regional Host: Barrington Station
Barrington Station (1st Seed)    
 
BYE Barrington Station15     
  09/10/2022  
Marengo (4th Seed)   Lake Zurich North
9/7/2022   
Lake Zurich North (5th Seed)12  BARRINGTON STATION
  9/13/2022  
Barrington Prairie (2nd Seed)15        Barrington Prairie
9/7/2022   
Vernon Hills Hawthorn North (7th Seed) Barrington Prairie11 
  09/10/2022  
Lake Zurich South (3rd Seed)10    Lake Zurich South
9/7/2022   
Vernon Hills Hawthorn South (6th Seed)
Class 3A Regional 3
Regional Host: Minooka
Lockport Oak Prairie (1st Seed)    
 
BYE Lockport Oak Prairie10     
  09/10/2022  
New Lenox Martino (4th Seed)12    New Lenox Martino
9/7/2022   
Manhattan (5th Seed) LOCKPORT OAK PRAIRIE
  9/13/2022  
Minooka (2nd Seed)       New Lenox Liberty
  
BYE Minooka
  09/10/2022  
New Lenox Liberty (3rd Seed)10    New Lenox Liberty12 
9/7/2022   
Homer Glen Homer (6th Seed)
Class 3A Regional 4
Regional Host: Bolingbrook Humphrey
Lemont Old Quarry (1st Seed)    
 
BYE Lemont Old Quarry13     
  09/10/2022  
Bolingbrook Brooks (4th Seed)26    Bolingbrook Brooks
09/08/2022   
Romeoville Martinez (5th Seed)11  Lemont Old Quarry
  9/13/2022  
Shorewood Troy (2nd Seed)18        SHOREWOOD TROY12 
09/08/2022   
Romeoville Lukancic (7th Seed) Shorewood Troy18 
  09/10/2022  
Bolingbrook Humphrey (3rd Seed)18    Bolingbrook Humphrey
09/08/2022   
Bolingbrook Jane Addams (6th Seed)
Class 3A Regional 5
Regional Host: Manteno
Manteno (1st Seed)    
 
BYE Manteno    
  09/10/2022  
Bradley Central (4th Seed)13    Bradley Central
9/7/2022   
Steger Columbia (5th Seed)11  MANTENO
  9/13/2022  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)       Bourbonnais UGC
  
BYE Bourbonnais UGC10 
  09/10/2022  
Herscher Limestone (3rd Seed)16    Herscher Limestone
9/7/2022   
Kankakee JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 6
Regional Host: Chicago Heights MS
Frankfort Hickory Creek (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Hickory Creek15     
  09/10/2022  
Chicago Heights MS (4th Seed)   Mokena
9/7/2022   
Mokena (5th Seed) FRANKFORT HICKORY CREEK
  9/13/2022  
Frankfort Summit Hill (2nd Seed)       Frankfort Summit Hill
  
BYE Frankfort Summit Hill10 
  09/10/2022  
Homewood Hart (3rd Seed)15    Homewood Hart
09/07/2022   
Flossmoor Parker (6th Seed)
Class 3A Regional 7
Regional Host: Canton Ingersoll
Washington Central (1st Seed)    
 
BYE Washington Central    
  09/10/2022  
Canton Ingersoll (4th Seed)10    Canton Ingersoll
09/08/2022   
Morton JHS (5th Seed) Washington Central
  9/13/2022  
East Peoria Central (2nd Seed)       EAST PEORIA CENTRAL
  
BYE East Peoria Central
  09/10/2022  
Pekin Edison (3rd Seed)13    Pekin Edison
09/08/2022   
Eureka (6th Seed)
Class 3A Regional 8
Regional Host: Dunlap Valley MS
Kewanee Central (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Central16     
  09/10/2022  
Geneseo MS (4th Seed)10    Geneseo MS10 
9/7/2022   
Dunlap Valley MS (5th Seed) KEWANEE CENTRAL12 
  9/13/2022  
Mossville (2nd Seed)       Mossville
  
BYE Mossville11 
  09/10/2022  
Princeton Logan (3rd Seed)   Princeton Logan
9/7/2022   
Dunlap MS (6th Seed)
Class 3A Regional 9
Regional Host: Bloomington Evans
Normal Kingsley (1st Seed)    
 
BYE Normal Kingsley16     
  09/10/2022  
Normal Chiddix (4th Seed)   Normal Parkside
9/7/2022   
Normal Parkside (5th Seed)12  Normal Kingsley
  9/13/2022  
Bloomington Evans (2nd Seed)10        STANFORD OLYMPIA10 
9/7/2022   
Bloomington JHS (7th Seed) Bloomington Evans
  09/10/2022  
Stanford Olympia (3rd Seed)17    Stanford Olympia12 
9/7/2022   
Clinton (6th Seed)
Class 3A Regional 10
Regional Host: Ottawa Shepherd
Ottawa Shepherd (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Shepherd    
  09/10/2022  
Morris GS (4th Seed)   Coal City
9/7/2022   
Coal City (5th Seed)17  OTTAWA SHEPHERD
  9/13/2022  
Forrest Prairie Central (2nd Seed)       Forrest Prairie Central
  
BYE Forrest Prairie Central15 
  09/10/2022  
Pontiac JHS (3rd Seed)12    Pontiac JHS
9/7/2022   
Channahon (6th Seed)
Class 3A Regional 11
Regional Host: Williamsville
Mt. Zion (1st Seed)    
 
BYE Mt. Zion14     
  09/10/2022  
Taylorville JHS (4th Seed)15    Taylorville JHS
09/08/2022   
Decatur Montessori Academy for Peace (5th Seed) MT. ZION11 
  9/13/2022  
Williamsville (2nd Seed)       Lincoln JHS
  
BYE Williamsville
  09/10/2022  
Lincoln JHS (3rd Seed)15    Lincoln JHS
09/08/2022   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)
Class 3A Regional 12
Regional Host: Chatham Glenwood
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood11     
  09/10/2022  
Jacksonville MS (4th Seed)10    Jacksonville MS
9/7/2022   
Quincy (5th Seed) CHATHAM GLENWOOD
  9/13/2022  
Rochester (2nd Seed)       Springfield St. Agnes
  
BYE Rochester
  09/10/2022  
Springfield St. Agnes (3rd Seed)14    Springfield St. Agnes
9/7/2022   
Springfield Lincoln (6th Seed)
Class 3A Regional 13
Regional Host: Charleston
Charleston (1st Seed)    
 
BYE Charleston10     
  09/10/2022  
Robinson Nuttall (4th Seed)   Monticello
9/7/2022   
Monticello (5th Seed) CHARLESTON12 
  9/13/2022  
Effingham JHS (2nd Seed)       Effingham JHS
  
BYE Effingham JHS
  09/10/2022  
Tolono Unity (3rd Seed)11    Tolono Unity
9/7/2022   
Mattoon (6th Seed)
Class 3A Regional 14
Regional Host: Champaign Edison
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison15     
  9/10/2022  
Urbana MS (4th Seed)10    Urbana MS
9/7/2022   
Rantoul Eater (5th Seed) CHAMPAIGN EDISON10 
  9/13/2022  
Mahomet-Seymour (2nd Seed)16        Mahomet-Seymour
09/08/2022   
Champaign Jefferson (7th Seed) Mahomet-Seymour15 
  9/10/2022  
Danville North Ridge (3rd Seed)18    Danville North Ridge
09/08/2022   
Champaign Franklin (6th Seed)
Class 3A Regional 15
Regional Host: Edwardsville Lincoln
Edwardsville Lincoln (1st Seed)    
09/10/2022 - FORFEIT  
Cahokia Wirth (4th Seed) EDWARDSVILLE LINCOLN 19 
  9/13/2022  
Vandalia (2nd Seed)17    Vandalia
09/10/2022   
East St. Louis Lincoln (3rd Seed)
Class 3A Regional 16
Regional Host: Jerseyville Community
Jerseyville Community (1st Seed)    
 
BYE Jerseyville Community    
  09/10/2022  
East Alton MS (4th Seed)10    East Alton MS
9/7/2022   
Alton (5th Seed) JERSEYVILLE COMMUNITY15 
  9/13/2022  
Roxana (2nd Seed)       Mt. Olive
  
BYE Roxana
  09/10/2022  
Mt. Olive (3rd Seed)   Mt. Olive
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.