IESA Girls Volleyball 2022 Class 8-4A Regional Assignments
Registered Participants: 435   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 67/130/278   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Barrington Middle School - Station Campus
Host: Barrington Station
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 1
Barrington Prairie   
Barrington Station   
Lake Zurich North   
Lake Zurich South   
Vernon Hills Hawthorn North   
Vernon Hills Hawthorn South   
 
Regional 2
Rockford Eisenhower   
Rockford Flinn   
Rockford Kennedy   
Rockford Lincoln   
Rockford RESA   
Rockford West   
 
Sectional 2
@ South Middle School
Host: Arlington Heights South
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 3
Arlington Heights South   
Arlington Heights Thomas   
Darien Eisenhower   
Maywood Irving   
Melrose Park Stevenson   
Willowbrook Westview Hills   
Woodridge Jefferson   
 
Regional 4
Cicero Unity   
Homer Glen Homer   
Lemont Old Quarry   
Romeoville Lukancic   
Romeoville Martinez   
Summit Heritage   
 
Sectional 3
@ Chicago Heights Middle School
Host: Chicago Heights MS
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 5
Flossmoor Parker   
Homewood Hart   
Markham Prairie-Hills   
Phoenix Coolidge   
Robbins Kellar   
 
Regional 6
Chicago Heights MS   
Lansing Memorial   
Park Forest Michelle Obama STA   
Sauk Village Rickover   
Steger Columbia   
University Park Crete Monee   
 
Sectional 4
@ Frankfort Summit Hill
Host: Frankfort Summit Hill
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 7
Frankfort Hickory Creek   
Frankfort Summit Hill   
Lockport Oak Prairie   
Mokena   
New Lenox Liberty   
New Lenox Martino   
 
Regional 8
Bourbonnais UGC   
Bradley Central   
Coal City   
Kankakee JHS   
Manhattan   
Manteno   
 




IESA Girls Volleyball 2022 Class 8-4A Regional Assignments
Sectional 5
@ Brooks Middle School
Host: Bolingbrook Brooks
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 9
Bolingbrook Brooks   
Bolingbrook Humphrey   
Bolingbrook Jane Addams   
Joliet Dirksen   
Joliet Gompers   
Joliet Hufford   
Joliet Washington   
 
Regional 10
Channahon   
Minooka   
Ottawa Shepherd   
Plano   
Shorewood Troy   
Streator Northlawn   
 
Sectional 6
@ Morton Junior High School
Host: Morton JHS
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 11
Bloomington Evans   
Bloomington JHS   
Morton JHS   
Normal Chiddix   
Normal Kingsley   
Normal Parkside   
Washington Central   
 
Regional 12
Canton Ingersoll   
Dunlap MS   
Dunlap Valley MS   
East Peoria Central   
Macomb   
Pekin Broadmoor   
Pekin Edison   
 
Sectional 7
@ Rochester Junior High School
Host: Rochester
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 13
Champaign Edison    (Co-op)
Champaign Franklin   
Champaign Jefferson   
Danville North Ridge   
Mahomet-Seymour   
Rantoul Eater   
Urbana MS   
 
Regional 14
Charleston   
Decatur Stephen Decatur   
Effingham JHS   
Mattoon   
Mt. Zion   
Rochester   
Taylorville JHS   
 
Sectional 8
@ Glenwood Intermediate School
Host: Chatham Glenwood
Date: Monday, March 14, 2022
Regional 15
Jacksonville MS   
Quincy   
Springfield Franklin   
Springfield Grant   
Springfield Jefferson   
Springfield Lincoln    (Co-op)
Springfield Washington    (Co-op)
 
Regional 16
Bethalto Trimpe   
Cahokia Wirth   
Chatham Glenwood   
East St. Louis Clark   
Edwardsville Liberty   
Edwardsville Lincoln   
Jerseyville Community