IESA Girls Volleyball
2021 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Cornell
Cornell (1st Seed)    
 
BYE Cornell25 25      
  03/08/2021
Live Stream  
Grand Ridge (4th Seed)25 25     Grand Ridge14  
03/06/2021
Live Stream  
 
Streator St. Michael (5th Seed)17 20   CORNELL25 16 25 
  03/11/2021
Live Stream  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)25 30 26        Pontiac St. Mary's14 25 15 
03/06/2021
Live Stream  
 
Mazon-Verona-Kinsman (7th Seed)16 32 24  Pontiac St. Mary's25 25  
  03/10/2021
Live Stream  
Saunemin (3rd Seed)25 25     Saunemin23 22  
03/06/2021
Live Stream  
 
Odell (6th Seed)11 18  
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Marquette
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette25 19 23     
  03/08/2021
Live Stream  
Oglesby Holy Family (4th Seed)25 22 25    Oglesby Holy Family22 25 25 
03/06/2021
Live Stream  
 
LaSalle Trinity Catholic (5th Seed)23 25 13  OGLESBY HOLY FAMILY25 25  
  03/11/2021
Live Stream  
Utica Waltham (2nd Seed)       LaSalle Dimmick21 22  
  
BYE Utica Waltham18 16  
  03/10/2021
Live Stream  
LaSalle Dimmick (3rd Seed)25 25     LaSalle Dimmick25 25  
03/09/2021
Live Stream  
 
Marseilles Milton Pope (6th Seed)12 17  
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Morton Blessed Sacrament
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament16 12      
  03/09/2021
Live Stream  
Normal Epiphany (4th Seed)25 22 18    Pekin Rankin25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Pekin Rankin (5th Seed)23 25 25  PEKIN RANKIN25 25  
  03/11/2021
Live Stream  
Bloomington St. Mary's (2nd Seed)25 25         Bloomington St. Mary's14 19  
03/06/2021
Live Stream  
 
Normal Calvary (7th Seed)  Bloomington St. Mary's25 26  
  03/09/2021
Live Stream  
South Pekin (3rd Seed)25 22 23    East Peoria Robein23 24  
03/06/2021
Live Stream  
 
East Peoria Robein (6th Seed)21 25 25 
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Flanagan
Flanagan (1st Seed)    
 
BYE Flanagan25 22 27     
  03/08/2021
Live Stream  
Lowpoint-Washburn (4th Seed)25 24 25    Lowpoint-Washburn22 25 29 
03/06/2021
Live Stream  
 
Washington St. Patrick (5th Seed)17 26 22  LOWPOINT-WASHBURN14 25 25 
  03/11/2021
Live Stream  
Metamora St. Mary's (2nd Seed)       Metamora St. Mary's25 22 21 
  
BYE Metamora St. Mary's21 25 25 
  03/09/2021
Live Stream  
Spring Bay Riverview (3rd Seed)25 25     Spring Bay Riverview25 23 21 
03/06/2021
Live Stream  
 
Bartonville Oak Grove (6th Seed)17  
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Peoria Heights St. Thomas (1st Seed)    
 
BYE Peoria Heights St. Thomas22 21      
  03/09/2021
Live Stream  
Peoria St. Mark (4th Seed)25 16 17    Peoria St. Jude25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Peoria St. Jude (5th Seed)20 25 25  Peoria St. Jude16 10  
  03/11/2021
Live Stream  
Peoria Hollis (2nd Seed)       PEORIA LIMESTONE WALTERS25 25  
  
BYE Peoria Hollis15  
  03/09/2021
Live Stream  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)25 25     Peoria Limestone Walters25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Peoria St. Vincent de Paul (6th Seed) 
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Monmouth ICS
Monmouth ICS (1st Seed)    
 
BYE Monmouth ICS21      
  03/09/2021
Live Stream  
Cambridge JHS (4th Seed)25 25     Cambridge JHS25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Annawan (5th Seed)14 13   Cambridge JHS13  
  03/11/2021
Live Stream  
Williamsfield (2nd Seed)25 25         WILLIAMSFIELD25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Peoria Holy Family (7th Seed)16   Williamsfield25 25  
  03/08/2021
Live Stream  
Kewanee Visitation (3rd Seed)25 25     Kewanee Visitation14 21  
03/06/2021
Live Stream  
 
Galesburg Costa (6th Seed)19 16  
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Royal Prairieview Ogden
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden25 25      
  03/09/2021
Live Stream  
Potomac (4th Seed)25 25     Potomac15 17  
03/06/2021
Live Stream  
 
Homer Heritage (5th Seed)16 11   Royal Prairieview Ogden20 16  
  03/11/2021
Live Stream  
Chrisman Scottland (2nd Seed)       DANVILLE SCHLARMAN25 25  
  
BYE Chrisman Scottland23 25 11 
  03/09/2021
Live Stream  
Danville Schlarman (3rd Seed)25 25     Danville Schlarman25 10 25 
03/06/2021
Live Stream  
 
Hume Shiloh (6th Seed)12 17  
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Cissna Park
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park25 25      
  03/09/2021
Live Stream  
Rantoul St. Malachy (4th Seed)25 17 25    Rantoul St. Malachy10  
03/06/2021
Live Stream  
 
Piper City Tri-Point (5th Seed)17 25 14  CISSNA PARK25 25  
  03/11/2021
Live Stream  
Gifford (2nd Seed)       Gifford 
  
BYE Gifford25 25  
  03/08/2021
Live Stream  
Donovan (3rd Seed)25 26     Donovan17 22  
03/06/2021
Live Stream  
 
Rossville-Alvin (6th Seed)19 24  
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's25 25      
  03/08/2021
Live Stream  
Effingham Sacred Heart (4th Seed)25 25     Effingham Sacred Heart19  
03/06/2021
Live Stream  
 
Windsor (5th Seed)13 15   SIGEL ST. MICHAEL'S18 25 25 
  03/11/2021
Live Stream  
Stewardson-Strasburg (2nd Seed)       Newton St. Thomas25 15 11 
  
BYE Stewardson-Strasburg22 18  
  03/09/2021
Live Stream  
Newton St. Thomas (3rd Seed)25 25     Newton St. Thomas25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Mattoon St. John's (6th Seed)12  
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Decatur Lutheran
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran25 25      
  03/08/2021
Live Stream  
Champaign Next Generation (4th Seed)25 25     Champaign Next Generation12 14  
03/06/2021
Live Stream  
 
Champaign Holy Cross (5th Seed)  DECATUR LUTHERAN20 25 25 
  03/11/2021
Live Stream  
DeLand-Weldon (2nd Seed)       DeLand-Weldon25 16 13 
  
BYE DeLand-Weldon25 12 25 
  03/08/2021
Live Stream  
Decatur Our Lady of Lourdes (3rd Seed)25 25     Decatur Our Lady of Lourdes20 25 16 
03/06/2021
Live Stream  
 
Bement (6th Seed)18 14  
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell25 25      
  03/09/2021
Live Stream  
Greenview (4th Seed)25 25     Greenview18  
03/06/2021
Live Stream  
 
Springfield Little Flower (5th Seed)22 17   LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL25 26  
  03/11/2021
Live Stream  
Hartsburg-Emden (2nd Seed)       Hartsburg-Emden23 16  
  
BYE Hartsburg-Emden25 25  
  03/09/2021
Live Stream  
Lincoln Chester-East Lincoln (3rd Seed)25 25     Lincoln Chester-East Lincoln11 20  
03/06/2021
Live Stream  
 
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed)20  
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: Ashland A-C Central
Ashland A-C Central (1st Seed)    
 
BYE Ashland A-C Central18 20      
  03/08/2021
Live Stream  
Edinburg (4th Seed)25 25     Edinburg25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Virginia (5th Seed)15   Edinburg22 23  
  03/11/2021
Live Stream  
Springfield Christian (2nd Seed)       SPRINGFIELD CHRISTIAN25 25  
  
BYE Springfield Christian31 24 25 
  03/08/2021
Live Stream  
Springfield St. Agnes (3rd Seed)   Springfield St. Agnes29 26 19 
  
BYE
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Brussels
Brussels (1st Seed)    
 
BYE Brussels26 26      
  03/09/2021
Live Stream  
Palmyra Northwestern (4th Seed)20 21     Morrisonville JHS24 24  
03/06/2021
Live Stream  
 
Morrisonville JHS (5th Seed)25 25   Brussels 
  03/11/2021 - FORFEIT
Live Stream  
Greenfield (2nd Seed)       GREENFIELD25 25  
  
BYE Greenfield25 25  
  03/09/2021
Live Stream  
Carrollton St. John (3rd Seed)25 27 25    Carrollton St. John22  
03/06/2021
Live Stream  
 
Mt. Olive (6th Seed)15 29 23 
Class 7-1A Regional 14
Regional Host: Augusta Southeastern
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern25 25      
  03/09/2021
Live Stream  
Waverly (4th Seed)25 25     Waverly11  
03/06/2021
Live Stream  
 
Pleasant Hill (5th Seed)19 12   AUGUSTA SOUTHEASTERN25 25  
  03/11/2021
Live Stream  
Griggsville-Perry (2nd Seed)       Griggsville-Perry10 21  
  
BYE Griggsville-Perry25 12 25 
  03/08/2021
Live Stream  
Franklin (3rd Seed)   Franklin14 25 19 
  
BYE
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Pocahontas
Pocahontas (1st Seed)17 25 15     
03/08/2021  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)25 23 25  Mulberry Grove JHS 19 12  
  03/11/2021  
Millstadt St. James (2nd Seed)25 25     MILLSTADT ST. JAMES 25 25  
03/08/2021   
Sorento (3rd Seed) 
Class 7-1A Regional 16
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 17
Regional Host: West Salem
West Salem (1st Seed)    
 
BYE West Salem 12 15  
  03/06/2021
Live Stream  
Albion (2nd Seed)25 25     ALBION 25 25  
03/06/2021
Live Stream  
 
Grayville (3rd Seed)16  
Class 7-1A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
03/06/2021  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
03/06/2021  
 
5th Seed
  Location TBA
03/11/2021  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
03/11/2021  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - https://www.iesa.org
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association