2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE Lockport Taft25 25      
  03/02/2022  
Rockdale (4th Seed)12 17     Elwood GS11 13  
02/26/2022   
Elwood GS (5th Seed)25 25   LOCKPORT TAFT25 21 25 
  03/03/2022  
Grant Park (2nd Seed)       Grant Park20 25 18 
  
BYE Grant Park25 25  
  03/02/2022  
Thornton Wolcott (3rd Seed)   Thornton Wolcott10 20  
  
BYE
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's25 25      
  03/01/2022  
St. Anne (4th Seed)25 25     St. Anne11  
02/28/2022   
Saunemin (5th Seed)20 16   PONTIAC ST. MARY'S25 25  
  03/02/2022  
Odell (2nd Seed)25 23 25        Donovan16 23  
02/28/2022   
Piper City Tri-Point (7th Seed)20 25 13  Odell22  
  03/01/2022  
Donovan (3rd Seed)26 25     Donovan25 25  
02/28/2022   
Kankakee Grace Christian (6th Seed)24 21  
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Streator St. Michael
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette25 25      
  03/02/2022  
Marseilles Milton Pope (4th Seed)25 15 26    Flanagan 
02/28/2022   
Flanagan (5th Seed)22 25 28  OTTAWA MARQUETTE25 25  
  03/03/2022  
Streator St. Michael (2nd Seed)       Streator St. Michael20 23  
  
BYE Streator St. Michael25 25  
  03/02/2022  
Cornell (3rd Seed)25 25     Cornell21 11  
02/28/2022   
Grand Ridge (6th Seed)10 13  
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Oglesby Holy Family
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic25 25      
  03/01/2022  
Utica Waltham (4th Seed)23 26     LaSalle Dimmick18 13  
02/28/2022   
LaSalle Dimmick (5th Seed)25 28   LaSalle Trinity Catholic15 25 21 
  03/03/2022  
Oglesby Holy Family (2nd Seed)25 25         OGLESBY HOLY FAMILY25 13 25 
02/28/2022   
Mendota Holy Cross (7th Seed)10   Oglesby Holy Family25 25  
  03/01/2022  
Peru Catholic (3rd Seed)25 25     Peru Catholic20 11  
02/28/2022   
Tonica (6th Seed)13 20  
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park25 25      
  03/01/2022  
Danville Schlarman (4th Seed)25 28     Danville Schlarman17  
02/26/2022   
Thomasboro (5th Seed)21 26   CISSNA PARK25 25  
  03/03/2022  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)       Rantoul St. Malachy19 23  
  
BYE Royal Prairieview Ogden23 17  
  03/01/2022  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)25 25     Rantoul St. Malachy25 25  
02/26/2022   
Rossville-Alvin (6th Seed)13 16  
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Chrisman Scottland
Philo St. Thomas (1st Seed)    
 
BYE Philo St. Thomas25 25      
  03/01/2022  
Champaign Holy Cross (4th Seed)24 15     Hume Shiloh16 18  
02/28/2022   
Hume Shiloh (5th Seed)26 25   PHILO ST. THOMAS25 25  
  03/03/2022  
Chrisman Scottland (2nd Seed)25 25         Chrisman Scottland19 23  
02/28/2022   
Champaign Judah Christian (7th Seed)10 10   Chrisman Scottland25 21 25 
  03/01/2022  
Homer Heritage (3rd Seed)12 25 25    Homer Heritage16 25 20 
02/28/2022   
Champaign Next Generation (6th Seed)25 13 16 
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Morton Blessed Sacrament
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson25 25      
  02/28/2022  
Washington St. Patrick (4th Seed)25 25     Washington St. Patrick16 10  
02/26/2022   
Lowpoint-Washburn (5th Seed)19 17   ROANOKE-BENSON25 26  
  03/01/2022  
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed)25 25         Morton Blessed Sacrament19 24  
02/26/2022   
Spring Bay Riverview (7th Seed)  Morton Blessed Sacrament25 25  
  02/28/2022  
East Peoria Robein (3rd Seed)25 23 18    Metamora St. Mary's22  
02/26/2022   
Metamora St. Mary's (6th Seed)20 25 25 
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Normal Epiphany
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran25 25      
  03/01/2022  
Normal Epiphany (4th Seed)22 25 25    Normal Epiphany19 12  
02/28/2022   
Normal Calvary (5th Seed)25 16 14  DECATUR LUTHERAN25 25  
  03/02/2022  
DeLand-Weldon (2nd Seed)25 223 25        DeLand-Weldon14  
02/28/2022   
Bloomington Cornerstone (7th Seed)16 25 15  DeLand-Weldon21 25 25 
  03/01/2022  
Bloomington St. Mary's (3rd Seed)25 25     Bloomington St. Mary's25 18 17 
02/28/2022   
Decatur American Dreamer (6th Seed)11 12  
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Bartonville Oak Grove
Hartsburg-Emden (1st Seed)25 25      
02/26/2022  
Bartonville GS (8th Seed)  Hartsburg-Emden25 25      
  03/01/2022  
Pekin Rankin (4th Seed)17 25 25    Pekin Rankin12 12  
02/26/2022   
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed)25 15 23  HARTSBURG-EMDEN25 25  
  03/03/2022  
Peoria Hollis (2nd Seed)25 25         Peoria Hollis14 17  
02/26/2022   
Bartonville Oak Grove (7th Seed)  Peoria Hollis25 25  
  03/01/2022  
South Pekin (3rd Seed)25 23 25    South Pekin12 14  
02/26/2022   
Lincoln West Lincoln-Broadwell (6th Seed)10 25 18 
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Greenview
Springfield Christ the King (1st Seed)    
 
BYE Springfield Christ the King25 25      
  02/28/2022  
Taylorville VisionWay (4th Seed)19 15     Springfield Little Flower15 20  
02/26/2022   
Springfield Little Flower (5th Seed)25 25   SPRINGFIELD CHRIST THE KING25 25  
  03/01/2022  
Springfield Christian (2nd Seed)25 25         Springfield Christian16 14  
02/26/2022   
Greenview (7th Seed)16   Springfield Christian25 22 25 
  02/28/2022  
Springfield St. Agnes (3rd Seed)25 22 25    Springfield St. Agnes21 25 13 
02/26/2022   
Springfield Calvary (6th Seed)25 18 
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Peoria St. Vincent de Paul (1st Seed)    
 
BYE Peoria St. Vincent de Paul25 25      
  03/01/2022  
Peoria St. Jude (4th Seed)25 25     Peoria St. Jude12 10  
02/26/2022   
Peoria St. Mark (5th Seed)20   Peoria St. Vincent de Paul25 19 14 
  03/03/2022  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)       PEORIA LIMESTONE WALTERS11 25 25 
  
BYE Peoria Limestone Walters25 21 25 
  03/01/2022  
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed)25 25     Peoria Heights St. Thomas13 25 12 
02/26/2022   
Peoria Academy (6th Seed)17  
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: Monmouth ICS
Kewanee Visitation (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Visitation25 23 25     
  03/01/2022  
Monmouth ICS (4th Seed)25 25     Monmouth ICS15 25 13 
02/26/2022   
Cambridge JHS (5th Seed)23 21   KEWANEE VISITATION25 25  
  03/03/2022  
Annawan (2nd Seed)25 25         Williamsfield17  
02/26/2022   
Galesburg Costa (7th Seed)12 16   Annawan26 15 25 
  03/01/2022  
Williamsfield (3rd Seed)25 25     Williamsfield24 25 27 
02/26/2022   
Woodhull AlWood (6th Seed)15  
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's25 25      
  2/28/2022  
Newton St. Thomas (4th Seed)21 12     Grayville21 12  
02/26/2022   
Grayville (5th Seed)25 25   SIGEL ST. MICHAEL'S25 25  
  3/1/2022  
Martinsville (2nd Seed)       West Salem16 15  
  
BYE Martinsville19 22  
  2/28/2022  
West Salem (3rd Seed)25 25     West Salem25 25  
02/26/2022   
Oakland Lake Crest (6th Seed)15 22  
Class 7-1A Regional 14
Regional Host: Windsor
Stewardson-Strasburg (1st Seed)    
 
BYE Stewardson-Strasburg25 25      
  02/26/2022  
Ramsey (4th Seed)25 25     Ramsey11 13  
02/26/2022   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)17 21   STEWARDSON-STRASBURG25 25  
  03/01/2022  
Effingham Sacred Heart (2nd Seed)       Effingham Sacred Heart 
  
BYE Effingham Sacred Heart25 25  
  02/26/2022  
Pocahontas (3rd Seed)25 25     Pocahontas12 21  
02/26/2022   
Windsor (6th Seed)20 10  
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Virginia
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern25 25      
  02/28/2022  
Jacksonville Our Saviour (4th Seed)25 18 14    Griggsville-Perry10  
02/26/2022   
Griggsville-Perry (5th Seed)20 25 25  AUGUSTA SOUTHEASTERN25 25  
  03/02/2022  
Virginia (2nd Seed)       Virginia11 12  
  
BYE Virginia25 25  
  02/28/2022  
Ashland A-C Central (3rd Seed)25 25     Ashland A-C Central11 18  
02/26/2022   
Pleasant Hill (6th Seed) 
Class 7-1A Regional 16
Regional Host: Greenfield
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield25 22 21     
  02/26/2022  
Brussels (4th Seed)25 25     Brussels19 25 25 
02/26/2022 - FORFEIT   
Lovejoy (5th Seed)  BRUSSELS25 25  
  03/02/2022  
Carrollton St. John (2nd Seed)       Carrollton St. John16 12  
  
BYE Carrollton St. John25 25  
  02/26/2022  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)20     Palmyra Northwestern12 17  
02/26/2022   
Palmyra Northwestern (6th Seed)25 25  
Class 7-1A Regional 17
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-1A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.