2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 7-2A Regional 1
Regional Host: Lockport Kelvin Grove
Lockport Kelvin Grove (1st Seed)    
 
BYE Lockport Kelvin Grove25 25      
  02/26/2022  
Riverdale Washington (4th Seed)25 25     Riverdale Washington10  
02/26/2022   
Markham Obama (5th Seed)10 12   LOCKPORT KELVIN GROVE25 25  
  02/28/2022  
Joliet Laraway (2nd Seed)       Joliet Laraway 
  
BYE Joliet Laraway25 25  
  02/26/2022  
Hazel Crest Jesse White (3rd Seed)19 27 23    Lockport Fairmont21 13  
02/26/2022   
Lockport Fairmont (6th Seed)25 25 25 
Class 7-2A Regional 2
Regional Host: Dwight
Seneca (1st Seed)    
 
BYE Seneca25 28 25     
  03/01/2022  
Mazon-Verona-Kinsman (4th Seed)25 25     Mazon-Verona-Kinsman17 30 
02/28/2022   
Marseilles ES (5th Seed)23 11   SENECA25 25  
  03/02/2022  
Dwight (2nd Seed)       Dwight22 21  
  
BYE Dwight25 17 25 
  03/01/2022  
Gardner (3rd Seed)25 25     Gardner13 25 22 
02/28/2022   
Bourbonnais St. George (6th Seed)23 13  
Class 7-2A Regional 3
Regional Host: McNabb Putnam County
Henry-Senachwine (1st Seed)    
 
BYE Henry-Senachwine19 25 18     
  02/28/2022  
McNabb Putnam County (4th Seed)25 25     McNabb Putnam County25 20 25 
02/26/2022   
Sparland Midland (5th Seed)15   MCNABB PUTNAM COUNTY25 25  
  03/01/2022  
Ottawa Wallace (2nd Seed)       Streator Woodland15 21  
  
BYE Ottawa Wallace20 21  
  02/28/2022  
Streator Woodland (3rd Seed)12 25 25    Streator Woodland25 25  
02/26/2022   
Oglesby Washington (6th Seed)25 19 17 
Class 7-2A Regional 4
Regional Host: Brimfield
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield20 25 27     
  02/26/2022  
Princeville (4th Seed)14 11     Elmwood25 17 25 
02/26/2022   
Elmwood (5th Seed)25 25   BRIMFIELD22 25 25 
  03/01/2022  
Kewanee Wethersfield (2nd Seed)25 25         Toulon Stark County25 14 10 
02/26/2022   
Oneida ROWVA (7th Seed)11 12   Kewanee Wethersfield12  
  02/26/2022  
Galva (3rd Seed)25 23     Toulon Stark County25 25  
02/26/2022   
Toulon Stark County (6th Seed)27 25  
Class 7-2A Regional 5
Regional Host: Champaign St. Matthew
Potomac (1st Seed)    
 
BYE Potomac25 25      
  02/28/2022  
Milford (4th Seed)15 18     Champaign St. Matthew17 15  
02/26/2022   
Champaign St. Matthew (5th Seed)25 25   POTOMAC25 25  
  03/01/2022  
Bement (2nd Seed)25 25         Bement14 23  
02/26/2022   
Onarga Iroquois West (7th Seed)10 15   Bement25 18 25 
  02/28/2022  
Sidell Salt Fork (3rd Seed)23 25 25    Sidell Salt Fork17 25 21 
02/26/2022   
Villa Grove (6th Seed)25 18 15 
Class 7-2A Regional 6
Regional Host: Colfax Ridgeview
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi25 25      
  03/01/2022  
Colfax Ridgeview (4th Seed)25 25     Colfax Ridgeview14 19  
02/28/2022   
Normal Metcalf (5th Seed)16 14   BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI25 25  
  03/03/2022  
LeRoy (2nd Seed)25 25         LeRoy10 13  
02/28/2022   
Mansfield Blue Ridge IJHS (7th Seed)11 15   LeRoy25 25  
  03/01/2022  
Lexington (3rd Seed)20 11     Fisher20 23  
02/28/2022   
Fisher (6th Seed)25 25  
Class 7-2A Regional 7
Regional Host: Peoria St. Philomena
Peoria Christian (1st Seed)    
 
BYE Peoria Christian25 25      
  02/28/2022  
Peoria Heights GS (4th Seed)23 25 21    Peoria St. Philomena 
02/26/2022   
Peoria St. Philomena (5th Seed)25 12 25  PEORIA CHRISTIAN22 25 25 
  03/03/2022  
Bartonville Monroe (2nd Seed)25 25         Peoria Norwood25 12 
02/26/2022   
Peoria Pleasant Valley (7th Seed)12   Bartonville Monroe27 22 21 
  02/28/2022  
Peoria Norwood (3rd Seed)25 25     Peoria Norwood25 25 25 
02/26/2022   
Creve Coeur Parkview (6th Seed)15  
Class 7-2A Regional 8
Regional Host: Marquette Heights Georgetowne
Lincoln Chester-East Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Lincoln Chester-East Lincoln16 22      
  02/28/2022  
Green Valley Midwest Central (4th Seed)25 25     Green Valley Midwest Central25 25  
02/26/2022   
Mason City Illini Central (5th Seed)17   Green Valley Midwest Central20 21  
  03/01/2022  
Tremont (2nd Seed)25 19 23        HAVANA25 25  
02/26/2022   
Marquette Heights Georgetowne (7th Seed)18 25 25  Marquette Heights Georgetowne23 25 17 
  02/28/2022  
Delavan (3rd Seed)10 15     Havana25 19 25 
02/26/2022   
Havana (6th Seed)25 25  
Class 7-2A Regional 9
Regional Host: La Harpe
London Mills Valley (1st Seed)    
 
BYE London Mills Valley25 25      
  02/28/2022  
Table Grove VIT (4th Seed)25 25     Table Grove VIT17 14  
02/26/2022   
La Harpe (5th Seed)21 12   LONDON MILLS VALLEY26 25  
  03/01/2022  
Stronghurst West Central (2nd Seed)25 25         Lewistown JHS24 12  
02/26/2022   
Colchester West Prairie (7th Seed)12 15   Stronghurst West Central17 15  
  02/28/2022  
Lewistown JHS (3rd Seed)25 25     Lewistown JHS25 25  
02/26/2022   
Bushnell-Prairie City (6th Seed) 
Class 7-2A Regional 10
Regional Host: Mendon Unity
Carthage (1st Seed)    
 
BYE Carthage25 26      
  03/01/2022  
Mendon Unity (4th Seed)25 25     Mendon Unity23 24  
02/28/2022   
Nauvoo-Colusa (5th Seed)21 13   CARTHAGE26 21 25 
  03/03/2022  
Mt. Sterling Brown County (2nd Seed)25 25         Mt. Sterling Brown County24 25 22 
02/28/2022   
Hamilton (7th Seed)  Mt. Sterling Brown County25 26  
  03/01/2022  
Liberty (3rd Seed)25 25     Liberty21 24  
02/28/2022   
Payson Seymour (6th Seed)16  
Class 7-2A Regional 11
Regional Host: Casey-Westfield
Paris Crestwood (1st Seed)    
 
BYE Paris Crestwood25 25      
  03/01/2022  
Oblong (4th Seed)22 25 25    Oblong20 10  
02/28/2022   
Dieterich (5th Seed)25 17 13  PARIS CRESTWOOD24 25 25 
  03/03/2022  
Casey-Westfield (2nd Seed)25 25         Casey-Westfield26 13 20 
02/28/2022   
Arcola (7th Seed)12 15   Casey-Westfield25 23 25 
  03/01/2022  
Neoga (3rd Seed)21     Hutsonville25 21 
02/28/2022   
Hutsonville (6th Seed)25 25  
Class 7-2A Regional 12
Regional Host: Effingham St. Anthony
St. Elmo (1st Seed)    
 
BYE St. Elmo14 16      
  02/28/2022  
Effingham St. Anthony (4th Seed)10 16     Albion25 25  
02/26/2022   
Albion (5th Seed)25 25   Albion21 15  
  03/03/2022  
Kinmundy South Central (2nd Seed)       KINMUNDY SOUTH CENTRAL25 25  
  
BYE Kinmundy South Central25 25  
  02/28/2022  
Louisville North Clay (3rd Seed)26 23 25    Louisville North Clay15 18  
02/26/2022   
Altamont (6th Seed)24 25 14 
Class 7-2A Regional 13
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes
Buffalo Tri-City (1st Seed)    
 
BYE Buffalo Tri-City25 25      
  02/28/2022  
Decatur Hope (4th Seed)13 15     Decatur Dennis19  
02/26/2022   
Decatur Dennis (5th Seed)25 25   Buffalo Tri-City12 20  
  03/01/2022  
Mt. Pulaski (2nd Seed)       MT. PULASKI25 25  
  
BYE Mt. Pulaski25 25 25 
  02/28/2022  
Decatur Our Lady of Lourdes (3rd Seed)25 25     Decatur Our Lady of Lourdes27 12 19 
02/26/2022   
Illiopolis Sangamon Valley (6th Seed)12 18  
Class 7-2A Regional 14
Regional Host: Assumption Central A & M
Edinburg (1st Seed)    
 
BYE Edinburg25 23 20     
  02/28/2022  
Assumption Central A & M (4th Seed)25 25     Assumption Central A & M20 25 25 
02/26/2022   
Decatur Johns Hill (5th Seed)11   ASSUMPTION CENTRAL A & M25 19 26 
  03/01/2022  
Findlay Okaw Valley (2nd Seed)25 25         Findlay Okaw Valley22 25 24 
02/26/2022   
Decatur Robertson (7th Seed)  Findlay Okaw Valley25 22 25 
  02/28/2022  
Cowden-Herrick (3rd Seed)25 25     Cowden-Herrick22 25 11 
02/26/2022   
Decatur Montessori Academy for Peace (6th Seed)21 10  
Class 7-2A Regional 15
Regional Host: Nokomis JHS
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS25 25      
  03/01/2022  
Pawnee (4th Seed)11 26 21    Mt. Olive14  
02/26/2022   
Mt. Olive (5th Seed)25 24 25  NOKOMIS JHS20 25 25 
  03/03/2022  
Bunker Hill Wolf Ridge (2nd Seed)       Bunker Hill Wolf Ridge25 21 19 
  
BYE Bunker Hill Wolf Ridge25 25  
  03/01/2022  
Morrisonville JHS (3rd Seed)25 25     Morrisonville JHS15 11  
02/26/2022   
Madison (6th Seed)11  
Class 7-2A Regional 16
Regional Host: Waverly
Concord Triopia (1st Seed)    
 
BYE Concord Triopia19 25 20     
  03/01/2022  
Hardin Calhoun (4th Seed)12 11     Springfield Blessed Sacrament25 23 25 
02/26/2022   
Springfield Blessed Sacrament (5th Seed)25 25   SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT26 25  
  03/03/2022  
Waverly (2nd Seed)25 25         New Berlin JHS24 12  
02/26/2022   
Carrollton GS (7th Seed)19 20   Waverly16 25 17 
  03/01/2022  
New Berlin JHS (3rd Seed)20 25 25    New Berlin JHS25 21 25 
02/26/2022   
Kinderhook Western (6th Seed)25 19 
Class 7-2A Regional 17
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-2A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.