2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 7-3A Regional 1
Regional 1 has been canceled.
Class 7-3A Regional 2
Regional Host: Watseka JHS
Herscher Limestone (1st Seed)    
 
BYE Herscher Limestone25 25      
  02/28/2022  
Peotone (4th Seed)25 25     Peotone11 18  
02/26/2022   
Watseka JHS (5th Seed)13 10   Herscher Limestone14 21  
  03/01/2022  
Kankakee Bishop McNamara (2nd Seed)25 25         KANKAKEE BISHOP MCNAMARA25 25  
02/26/2022   
Beecher (7th Seed)13   Kankakee Bishop McNamara25 25  
  02/28/2022  
Momence JHS (3rd Seed)25 24 17    Clifton Nash17 12  
02/26/2022   
Clifton Nash (6th Seed)20 25 25 
Class 7-3A Regional 3
Regional Host: Rockford Marshall
Rockford Marshall (1st Seed)    
 
BYE Rockford Marshall25 25      
  03/01/2022  
Lisle (4th Seed)18 18     Crest Hill Richland15 21  
02/28/2022   
Crest Hill Richland (5th Seed)25 25   ROCKFORD MARSHALL25 25  
  03/03/2022  
Rockford Barbour (2nd Seed)       Sandwich14 10  
  
BYE Rockford Barbour23 23  
  03/01/2022  
Burr Ridge Gower (3rd Seed)16 25 20    Sandwich25 25  
02/28/2022   
Sandwich (6th Seed)25 23 25 
Class 7-3A Regional 4
Regional Host: Morris Saratoga
Morris Saratoga (1st Seed)    
 
BYE Morris Saratoga25 25      
  03/01/2022  
El Paso-Gridley (4th Seed)25 25     El Paso-Gridley15 22  
02/26/2022   
Pontiac JHS (5th Seed)21 14   MORRIS SARATOGA25 25  
  03/02/2022  
Wilmington (2nd Seed)27 25 25        Wilmington18 19  
02/26/2022   
Morris GS (7th Seed)29 14 18  Wilmington25 15 25 
  03/01/2022  
Braidwood Reed-Custer (3rd Seed)25 25     Braidwood Reed-Custer23 25 22 
02/26/2022   
Forrest Prairie Central (6th Seed)20 14  
Class 7-3A Regional 5
Regional Host: Germantown Hills
Germantown Hills (1st Seed)    
 
BYE Germantown Hills25 25      
  02/26/2022  
Metamora GS (4th Seed)25 25     Metamora GS11  
02/26/2022   
Spring Valley Kennedy (5th Seed)22   GERMANTOWN HILLS25 25  
  03/01/2022  
Peru Parkside (2nd Seed)       Peru Parkside10  
  
BYE Peru Parkside25 20 25 
  02/26/2022  
Wenona Fieldcrest (3rd Seed)   Wenona Fieldcrest17 25 14 
  
BYE
Class 7-3A Regional 6
Regional Host: Washington MS
Eureka (1st Seed)    
 
BYE Eureka25 25      
  02/28/2022  
Heyworth (4th Seed)25 24 25    Heyworth10 10  
02/26/2022   
Stanford Olympia (5th Seed)19 26 19  EUREKA25 25  
  03/01/2022  
Downs Tri-Valley (2nd Seed)25 25         Downs Tri-Valley10 16  
02/26/2022   
Washington Beverly Manor (7th Seed)13 13   Downs Tri-Valley25 25  
  02/28/2022  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)28 25 18    Washington MS18 19  
02/26/2022   
Washington MS (6th Seed)30 13 25 
Class 7-3A Regional 7
Regional Host: St. Joseph
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph25 25      
  02/28/2022  
Paxton-Buckley-Loda (4th Seed)25 25     Paxton-Buckley-Loda19 16  
02/26/2022   
Georgetown Mary Miller (5th Seed)16   ST. JOSEPH25 25  
  03/01/2022  
Westville JHS (2nd Seed)25 25         Westville JHS18 20  
02/26/2022   
Danville Oakwood (7th Seed)  Westville JHS25 25  
  02/28/2022  
Bismarck-Henning (3rd Seed)25 25     Bismarck-Henning16 18  
02/26/2022   
Hoopeston Area (6th Seed)16 16  
Class 7-3A Regional 8
Regional Host: Maroa-Forsyth
Warrensburg-Latham (1st Seed)    
 
BYE Warrensburg-Latham25 25      
  03/01/2022  
Tolono Unity (4th Seed)15 21     Clinton15 17  
02/26/2022   
Clinton (5th Seed)25 25   WARRENSBURG-LATHAM25 25  
  03/03/2022  
Gibson City GCMS (2nd Seed)26 25         Gibson City GCMS23 21  
02/26/2022   
Maroa-Forsyth (7th Seed)24   Gibson City GCMS15 25 25 
  03/01/2022  
Monticello (3rd Seed)25 25     Monticello25 20 22 
02/26/2022   
Argenta-Oreana (6th Seed)16 20  
Class 7-3A Regional 9
Regional Host: Glasford Illini Bluffs
Kewanee Central (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Central22 20      
  02/28/2022  
Mossville (4th Seed)25 25     Mossville25 25  
02/26/2022   
Glasford Illini Bluffs (5th Seed)11   MOSSVILLE25 25  
  03/01/2022  
Knoxville JHS (2nd Seed)25 25         Chillicothe17 15  
02/26/2022   
Avon Abingdon Avon (7th Seed)12   Knoxville JHS21 19  
  02/28/2022  
Chillicothe (3rd Seed)25 25     Chillicothe25 25  
02/26/2022   
Farmington Central (6th Seed)19 14  
Class 7-3A Regional 10
Regional Host: Monmouth-Roseville JHS
Sherrard JHS (1st Seed)    
 
BYE Sherrard JHS26 25      
  02/28/2022  
Monmouth United (4th Seed)25 23 25    Monmouth United24 11  
02/26/2022   
Monmouth-Roseville JHS (5th Seed)17 25  SHERRARD JHS25 25  
  03/02/2022  
Joy Mercer County (2nd Seed)       Taylor Ridge Rockridge22 21  
  
BYE Joy Mercer County19 22  
  02/28/2022  
Taylor Ridge Rockridge (3rd Seed)25 25     Taylor Ridge Rockridge25 25  
02/26/2022   
Orion (6th Seed)17 10  
Class 7-3A Regional 11
Regional Host: Lincoln JHS
Athens (1st Seed)    
 
BYE Athens25 25      
  03/02/2022  
Williamsville (4th Seed)25 25     Williamsville12  
03/01/2022   
Auburn JHS at Divernon (5th Seed)13   ATHENS23 25 25 
  03/03/2022  
Petersburg PORTA JHS (2nd Seed)25 25         Pleasant Plains25 13 16 
03/01/2022   
Lincoln JHS (7th Seed)20 21   Petersburg PORTA JHS19 25 20 
  03/02/2022  
Pleasant Plains (3rd Seed)25 25     Pleasant Plains25 18 25 
03/01/2022   
Riverton (6th Seed)13 11  
Class 7-3A Regional 12
Regional Host: Beardstown MS
Quincy St. Peter (1st Seed)    
 
BYE Quincy St. Peter25 25      
  03/03/2022  
Beardstown MS (4th Seed)25 27     Beardstown MS23 14  
03/01/2022   
White Hall North Greene (5th Seed)14 25   QUINCY ST. PETER25 25  
  03/03/2022  
Rushville Schuyler Industry (2nd Seed)25 25         Rushville Schuyler Industry22  
03/01/2022   
Bluffs (7th Seed)20 20   Rushville Schuyler Industry25 25 
  03/03/2022  
Pittsfield Pikeland (3rd Seed)19 25 25    Pittsfield Pikeland25 21 20 
03/01/2022   
Camp Point Central (6th Seed)25 19 
Class 7-3A Regional 13
Regional Host: Robinson Nuttall
Teutopolis (1st Seed)    
 
BYE Teutopolis25 24 25     
  3/1/2022  
Toledo Cumberland (4th Seed)25 24 21    Robinson Nuttall11 26 17 
02/26/2022   
Robinson Nuttall (5th Seed)19 26 25  TEUTOPOLIS16 25 25 
  3/3/2022  
Newton Jasper County (2nd Seed)25 25         Newton Jasper County25 17 13 
02/26/2022   
Lawrenceville Parkview (7th Seed)10 21   Newton Jasper County25 24 25 
  3/1/2022  
Marshall JHS (3rd Seed)25 25     Marshall JHS19 26 10 
02/26/2022   
Paris Mayo (6th Seed)15 15  
Class 7-3A Regional 14
Regional Host: Sullivan
Arthur (1st Seed)    
 
BYE Arthur25 25      
  03/01/2022  
Macon Meridian (4th Seed)25 25     Macon Meridian13 22  
02/26/2022   
Tuscola East Prairie (5th Seed)16 21   ARTHUR27 21 26 
  02/03/2022  
Pana JHS (2nd Seed)       Shelbyville Moulton25 25 24 
  
BYE Pana JHS16 25 19 
  03/01/2022  
Shelbyville Moulton (3rd Seed)25 25     Shelbyville Moulton25 22 25 
02/26/2022   
Sullivan (6th Seed)18  
Class 7-3A Regional 15
Regional Host: Hillsboro
Staunton (1st Seed)    
 
BYE Staunton25 25      
  02/28/2022  
Piasa Southwestern (4th Seed)25 25     Piasa Southwestern18  
02/26/2022   
Girard North Mac (5th Seed)13 14   STAUNTON25 25  
  03/01/2022  
Gillespie (2nd Seed)25 25         Hillsboro15 15  
02/26/2022   
Litchfield (7th Seed)11   Gillespie25 19 12 
  02/28/2022  
Hillsboro (3rd Seed)25 25     Hillsboro19 25 25 
02/26/2022   
Carlinville (6th Seed)20 15  
Class 7-3A Regional 16
Regional Host: Vandalia
Vandalia (1st Seed)    
 
BYE Vandalia23 16      
  02/28/2022  
Greenville (4th Seed)25 20 25    Greenville25 25  
02/26/2022   
Roxana (5th Seed)15 25 11  GREENVILLE25 25  
  03/02/2022  
Wood River Lewis & Clark (2nd Seed)       Wood River Lewis & Clark22  
  
BYE Wood River Lewis & Clark25 15 25 
  02/28/2022  
East St. Louis Lincoln (3rd Seed)14     East Alton MS12 25 21 
02/26/2022   
East Alton MS (6th Seed)25 25  
Class 7-3A Regional 17
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 7-3A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.