2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Regional Host: Vernon Hills Hawthorn North
Barrington Station (1st Seed)    
 
BYE Barrington Station20 27 25     
  03/01/2022  
Lake Zurich South (4th Seed)13 19     Vernon Hills Hawthorn South25 25 20 
02/28/2022   
Vernon Hills Hawthorn South (5th Seed)25 25   Barrington Station11 14  
  03/02/2022  
Barrington Prairie (2nd Seed)       LAKE ZURICH NORTH25 25  
  
BYE Barrington Prairie14  
  03/01/2022  
Lake Zurich North (3rd Seed)25 25     Lake Zurich North25 25  
02/28/2022   
Vernon Hills Hawthorn North (6th Seed)15  
Class 7-4A Regional 2
Regional Host: Rockford Lincoln
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower25 25      
  02/28/2022  
Rockford RESA (4th Seed)20 19     Rockford Lincoln16 18  
02/26/2022   
Rockford Lincoln (5th Seed)25 25   ROCKFORD EISENHOWER25 25  
  03/01/2022  
Rockford Flinn (2nd Seed)       Rockford West23 14  
  
BYE Rockford Flinn13 11  
  02/28/2022  
Rockford West (3rd Seed)25 25     Rockford West25 25  
02/26/2022   
Rockford Kennedy (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 3
Regional Host: Arlington Heights Thomas
Arlington Heights South (1st Seed)    
 
BYE Arlington Heights South25 25      
  02/28/2022  
Darien Eisenhower (4th Seed)25 24 25    Darien Eisenhower18 10  
02/26/2022   
Willowbrook Westview Hills (5th Seed)13 26 18  Arlington Heights South21 18  
  03/03/2022  
Arlington Heights Thomas (2nd Seed)25 25         WOODRIDGE JEFFERSON25 25  
02/26/2022   
Maywood Irving (7th Seed)13   Arlington Heights Thomas21  
  02/28/2022  
Woodridge Jefferson (3rd Seed)25 25     Woodridge Jefferson25 25  
02/26/2022   
Melrose Park Stevenson (6th Seed)10 21  
Class 7-4A Regional 4
Regional Host: Homer Glen Homer
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer25 25      
  02/26/2022  
Summit Heritage (4th Seed)23 12     Lemont Old Quarry11  
02/26/2022   
Lemont Old Quarry (5th Seed)25 25   HOMER GLEN HOMER25 25  
  03/03/2022  
Cicero Unity (2nd Seed)       Romeoville Lukancic20 13  
  
BYE Cicero Unity11  
  02/26/2022  
Romeoville Martinez (3rd Seed)12 15     Romeoville Lukancic25 25  
02/26/2022   
Romeoville Lukancic (6th Seed)25 25  
Class 7-4A Regional 5
Regional Host: Phoenix Coolidge
Homewood Hart (1st Seed)    
 
BYE Homewood Hart25 25      
  02/26/2022  
Robbins Kellar (4th Seed)25 28     Robbins Kellar17  
02/26/2022   
Markham Prairie-Hills (5th Seed)19 25   HOMEWOOD HART25 25  
  02/28/2022  
Phoenix Coolidge (2nd Seed)       Flossmoor Parker17 10  
  
BYE Phoenix Coolidge25 15 26 
  02/26/2022  
Flossmoor Parker (3rd Seed)   Flossmoor Parker15 25 258 
  
BYE
Class 7-4A Regional 6
Regional Host: Chicago Heights MS
Lansing Memorial (1st Seed)    
 
BYE Lansing Memorial14 20      
  02/28/2022  
University Park Crete Monee (4th Seed)19 21     Steger Columbia25 25  
02/26/2022   
Steger Columbia (5th Seed)25 25   STEGER COLUMBIA25 25  
  03/01/2022  
Sauk Village Rickover (2nd Seed)       Chicago Heights MS15 18  
  
BYE Sauk Village Rickover13 19  
  02/28/2022  
Chicago Heights MS (3rd Seed)25 25     Chicago Heights MS25 25  
02/26/2022   
Park Forest Michelle Obama STA (6th Seed)15  
Class 7-4A Regional 7
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Summit Hill (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Summit Hill25 22 25     
  03/02/2022  
Mokena (4th Seed)25 25     Mokena25 15 
02/28/2022   
New Lenox Martino (5th Seed)18   Frankfort Summit Hill24 25 20 
  03/03/2022  
Lockport Oak Prairie (2nd Seed)       LOCKPORT OAK PRAIRIE26 11 25 
  
BYE Lockport Oak Prairie25 25  
  03/02/2022  
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed)25 25     Frankfort Hickory Creek15 21  
02/28/2022   
New Lenox Liberty (6th Seed)20 15  
Class 7-4A Regional 8
Regional Host: Manteno
Bourbonnais UGC (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais UGC25 25      
  03/01/2022  
Kankakee JHS (4th Seed)13 13     Coal City21 10  
02/28/2022   
Coal City (5th Seed)25 25   Bourbonnais UGC26 16 
  03/03/2022  
Manteno (2nd Seed)       MANTENO24 25 25 
  
BYE Manteno25 25  
  03/01/2021  
Manhattan (3rd Seed)25 25     Manhattan18  
02/28/2022   
Bradley Central (6th Seed)22 13  
Class 7-4A Regional 9
Regional Host: Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Brooks (1st Seed)    
 
BYE Bolingbrook Brooks25 25      
  03/01/2022  
Joliet Gompers (4th Seed)25 13 21    Joliet Dirksen17  
02/28/2022   
Joliet Dirksen (5th Seed)19 25 25  BOLINGBROOK BROOKS25 25  
  03/02/2022  
Bolingbrook Jane Addams (2nd Seed)25 25         Bolingbrook Jane Addams11 12  
02/28/2022   
Joliet Washington (7th Seed)22 17   Bolingbrook Jane Addams14 25 30 
  03/01/2022  
Joliet Hufford (3rd Seed)25 12 25    Joliet Hufford25 21 28 
02/28/2022   
Bolingbrook Humphrey (6th Seed)18 25 21 
Class 7-4A Regional 10
Regional Host: Shorewood Troy
Ottawa Shepherd (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Shepherd24 25 28     
  03/01/2022  
Shorewood Troy (4th Seed)25 25     Shorewood Troy26 23 26 
02/26/2022   
Plano (5th Seed)17 13   OTTAWA SHEPHERD26 25  
  03/02/2022  
Minooka (2nd Seed)       Minooka24 23  
  
BYE Minooka25 19 25 
  03/01/2022  
Channahon (3rd Seed)25 25     Channahon25 20 
02/26/2022   
Streator Northlawn (6th Seed)16 18  
Class 7-4A Regional 11
Regional Host: Normal Kingsley
Normal Kingsley (1st Seed)    
 
BYE Normal Kingsley25 25      
  03/01/2022  
Bloomington Evans (4th Seed)25 19 25    Bloomington Evans15 23  
02/28/2022   
Normal Chiddix (5th Seed)23 25 20  Normal Kingsley23 22  
  03/03/2022  
Morton JHS (2nd Seed)25 25         MORTON JHS25 25  
02/28/2022   
Normal Parkside (7th Seed)19   Morton JHS25 25  
  03/01/2022  
Washington Central (3rd Seed)25 25     Washington Central11  
02/28/2022   
Bloomington JHS (6th Seed)20  
Class 7-4A Regional 12
Regional Host: Dunlap MS
Dunlap MS (1st Seed)    
 
BYE Dunlap MS25 25      
  03/01/2022  
East Peoria Central (4th Seed)23 25 25    East Peoria Central23 15  
02/26/2022   
Pekin Edison (5th Seed)25 23 21  DUNLAP MS25 25  
  03/02/2022  
Macomb (2nd Seed)25 25         Dunlap Valley MS16 12  
02/26/2022   
Canton Ingersoll (7th Seed)20 15   Macomb18 26  
  03/01/2022  
Dunlap Valley MS (3rd Seed)25 25     Dunlap Valley MS25 28  
02/26/2022   
Pekin Broadmoor (6th Seed)18 21  
Class 7-4A Regional 13
Regional Host: Mahomet-Seymour
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison25 25      
  03/01/2022  
Urbana MS (4th Seed)22 25 25    Urbana MS19 18  
02/28/2022   
Champaign Jefferson (5th Seed)25 22 10  CHAMPAIGN EDISON25 25  
  03/03/2022  
Mahomet-Seymour (2nd Seed)13 25 25        Mahomet-Seymour19 15  
02/28/2022   
Champaign Franklin (7th Seed)25 15 22  Mahomet-Seymour25 25  
  03/01/2022  
Rantoul Eater (3rd Seed)25 25     Rantoul Eater16 14  
02/28/2022   
Danville North Ridge (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 14
Regional Host: Taylorville JHS
Taylorville JHS (1st Seed)    
 
BYE Taylorville JHS25 25      
  02/28/2022  
Mt. Zion (4th Seed)19 22     Charleston18 17  
02/26/2022   
Charleston (5th Seed)25 25   TAYLORVILLE JHS25 25  
  03/01/2022  
Rochester (2nd Seed)25 25         Rochester17 22  
02/26/2022   
Decatur Stephen Decatur (7th Seed)  Rochester25 17 25 
  02/28/2022  
Effingham JHS (3rd Seed)25 25     Effingham JHS18 25 11 
02/26/2022   
Mattoon (6th Seed)11 14  
Class 7-4A Regional 15
Regional Host: Quincy
Quincy (1st Seed)    
 
BYE Quincy25 25      
  02/26/2022  
Springfield Lincoln (4th Seed)23 14     Springfield Grant13  
02/26/2022   
Springfield Grant (5th Seed)25 25   QUINCY25 25  
  03/01/2022  
Jacksonville MS (2nd Seed)25 25         Springfield Franklin18 13  
02/26/2022   
Springfield Jefferson (7th Seed)11   Jacksonville MS22 14  
  02/26/2022  
Springfield Franklin (3rd Seed)25 25     Springfield Franklin25 25  
02/26/2022   
Springfield Washington (6th Seed)10 13  
Class 7-4A Regional 16
Regional Host: Chatham Glenwood
Edwardsville Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Lincoln25 25      
  03/01/2022  
Jerseyville Community (4th Seed)17 12     Edwardsville Liberty19 16  
02/26/2022   
Edwardsville Liberty (5th Seed)25 25   Edwardsville Lincoln17 21  
  03/03/2022  
Chatham Glenwood (2nd Seed)       CHATHAM GLENWOOD25 25  
  
BYE Chatham Glenwood25 25  
  03/01/2022  
Bethalto Trimpe (3rd Seed)25 25     Bethalto Trimpe11  
02/26/2022   
East St. Louis Clark (6th Seed) 

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.