IESA Girls Volleyball
2021 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Cornell (4th Seed)25 25     Cornell15 13  
03/12/2021
Live Stream  
 
Mazon-Verona-Kinsman (5th Seed)18 19   PONTIAC ST. MARY'S25 25  
  03/15/2021
Live Stream  
Grand Ridge (2nd Seed)25 25         Grand Ridge11  
03/12/2021
Live Stream  
 
Odell (7th Seed)10 14   Grand Ridge25 23 25 
  03/13/2021
Live Stream  
Saunemin (3rd Seed)25 25     Saunemin15 25 16 
03/12/2021
Live Stream  
 
Streator St. Michael (6th Seed)11  
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Marquette
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette25 25 25     
  03/13/2021
Live Stream  
LaSalle Dimmick (4th Seed)25 25     LaSalle Dimmick27 13 12 
03/12/2021
Live Stream  
 
Tonica (5th Seed)  OTTAWA MARQUETTE25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed)25 25         LaSalle Trinity Catholic14  
03/12/2021
Live Stream  
 
Oglesby Holy Family (7th Seed)15 13   LaSalle Trinity Catholic25 25  
  03/13/2021
Live Stream  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)25 25     Marseilles Milton Pope14 14  
03/12/2021
Live Stream  
 
Utica Waltham (6th Seed)23 19  
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Morton Blessed Sacrament
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
South Pekin (4th Seed)26 26     South Pekin18  
03/12/2021
Live Stream  
 
Normal Calvary (5th Seed)24 24   Morton Blessed Sacrament23 25 23 
  03/15/2021
Live Stream  
Pekin Rankin (2nd Seed)       PEKIN RANKIN25 12 25 
  
BYE Pekin Rankin25 25  
  03/13/2021
Live Stream  
East Peoria Robein (3rd Seed)23 14     Normal Epiphany23 22  
03/12/2021
Live Stream  
 
Normal Epiphany (6th Seed)25 25  
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Metamora St. Mary's
Metamora St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Metamora St. Mary's25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Flanagan (4th Seed)12 21     Washington St. Patrick15 22  
03/12/2021
Live Stream  
 
Washington St. Patrick (5th Seed)25 25   METAMORA ST. MARY'S25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Spring Bay Riverview (2nd Seed)25 25         Spring Bay Riverview11 17  
03/12/2021
Live Stream  
 
Bartonville GS (7th Seed)10 18   Spring Bay Riverview25 18 25 
  03/13/2021
Live Stream  
Lowpoint-Washburn (3rd Seed)25 25     Lowpoint-Washburn12 25 20 
03/12/2021
Live Stream  
 
Bartonville Oak Grove (6th Seed)14 23  
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Peoria Heights St. Thomas (1st Seed)    
 
BYE Peoria Heights St. Thomas25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Peoria St. Jude (4th Seed)25 25     Peoria St. Jude22 14  
03/12/2021
Live Stream  
 
Peoria St. Vincent de Paul (5th Seed)22 23   PEORIA HEIGHTS ST. THOMAS27 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)       Peoria Limestone Walters25 23  
  
BYE Peoria Limestone Walters25 25  
  03/13/2021
Live Stream  
Peoria Hollis (3rd Seed)25 25     Peoria Hollis18 13  
03/12/2021
Live Stream  
 
Peoria St. Mark (6th Seed)12 12  
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Kewanee Visitation
Kewanee Visitation (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Visitation25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Cambridge JHS (4th Seed)18 18     Williamsfield10 23  
03/12/2021
Live Stream  
 
Williamsfield (5th Seed)25 25   Kewanee Visitation14 22  
  03/16/2021
Live Stream  
Monmouth ICS (2nd Seed)25 25         MONMOUTH ICS25 25  
03/12/2021
Live Stream  
 
Galesburg Costa (7th Seed)10   Monmouth ICS25 25  
  03/13/2021
Live Stream  
Annawan (3rd Seed)25 25     Annawan20 13  
03/12/2021
Live Stream  
 
Woodhull AlWood (6th Seed)18 14  
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Royal Prairieview Ogden
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Danville Schlarman (4th Seed)25 25     Danville Schlarman10 10  
03/12/2021
Live Stream  
 
Potomac (5th Seed)17 19   Royal Prairieview Ogden25 15 16 
  03/15/2021
Live Stream  
Chrisman Scottland (2nd Seed)       CHRISMAN SCOTTLAND16 25 25 
  
BYE Chrisman Scottland25 25  
  03/13/2021
Live Stream  
Homer Heritage (3rd Seed)23 16     Hume Shiloh15 19  
03/12/2021
Live Stream  
 
Hume Shiloh (6th Seed)25 25  
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Cissna Park
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Donovan (4th Seed)16 22     Piper City Tri-Point10 15  
03/12/2021
Live Stream  
 
Piper City Tri-Point (5th Seed)25 25   CISSNA PARK25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Gifford (2nd Seed)       Gifford10 16  
  
BYE Gifford25 25  
  03/13/2021
Live Stream  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)10 10     Rossville-Alvin18 22  
03/12/2021
Live Stream  
 
Rossville-Alvin (6th Seed)25 25  
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Stewardson-Strasburg
Stewardson-Strasburg (1st Seed)    
 
BYE Stewardson-Strasburg25 25      
  03/15/2021
Live Stream  
Newton St. Thomas (4th Seed)25 25     Newton St. Thomas21  
03/13/2021
Live Stream  
 
Windsor (5th Seed)13 15   STEWARDSON-STRASBURG25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Sigel St. Michael's (2nd Seed)       Effingham Sacred Heart17 12  
  
BYE Sigel St. Michael's25 16 23 
  03/15/2021
Live Stream  
Effingham Sacred Heart (3rd Seed)25 15 25    Effingham Sacred Heart14 25 25 
03/12/2021
Live Stream  
 
Mattoon St. John's (6th Seed)17 25 16 
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Decatur Lutheran
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Decatur Our Lady of Lourdes (4th Seed)25 25     Decatur Our Lady of Lourdes13 21  
03/12/2021
Live Stream  
 
Champaign Holy Cross (5th Seed)14 13   DECATUR LUTHERAN25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Philo St. Thomas (2nd Seed)       DeLand-Weldon14  
  
BYE Philo St. Thomas14  
  03/13/2021
Live Stream  
DeLand-Weldon (3rd Seed)25 25     DeLand-Weldon25 25  
03/12/2021
Live Stream  
 
Bement (6th Seed)19 16  
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Lincoln Chester-East Lincoln (4th Seed)25 25     Lincoln Chester-East Lincoln11 17  
03/12/2021
Live Stream  
 
Greenview (5th Seed)19 23   LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Hartsburg-Emden (2nd Seed)       Springfield Little Flower22  
  
BYE Hartsburg-Emden18 13  
  03/15/2021
Live Stream  
Springfield Little Flower (3rd Seed)25 25     Springfield Little Flower25 25  
03/13/2021
Live Stream  
 
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed)10 10  
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Virginia
Virginia (1st Seed)    
 
BYE Virginia25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Springfield St. Agnes (4th Seed)25 25     Springfield St. Agnes10  
03/12/2021
Live Stream  
 
Edinburg (5th Seed)19 22   VIRGINIA28 18 25 
  03/15/2021
Live Stream  
Ashland A-C Central (2nd Seed)       Ashland A-C Central26 25 19 
  
BYE Ashland A-C Central25 18 25 
  03/12/2021
Live Stream  
Springfield Christian (3rd Seed)   Springfield Christian22 25 14 
  
BYE
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Greenfield
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield25 25      
  03/13/2021
Live Stream  
Carrollton St. John (4th Seed)21 23     Mt. Olive16 12  
03/12/2021
Live Stream  
 
Mt. Olive (5th Seed)25 25   GREENFIELD25 25  
  03/15/2021
Live Stream  
Brussels (2nd Seed)       Morrisonville JHS17 11  
  
BYE Brussels25 23 22 
  03/13/2021
Live Stream  
Morrisonville JHS (3rd Seed)19 25 25    Morrisonville JHS19 25 25 
03/12/2021
Live Stream  
 
Palmyra Northwestern (6th Seed)25 20 20 
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Augusta Southeastern
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern25 25      
  03/15/2021
Live Stream  
Waverly (4th Seed)25 25     Waverly 
03/12/2021
Live Stream  
 
Griggsville-Perry (5th Seed)22 10   AUGUSTA SOUTHEASTERN25 25  
  03/16/2021
Live Stream  
Franklin (2nd Seed)       Pleasant Hill11  
  
BYE Franklin21 25 15 
  03/13/2021
Live Stream  
Pleasant Hill (3rd Seed)   Pleasant Hill25 20 25 
  
BYE
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Mulberry Grove JHS
Mulberry Grove JHS (1st Seed)25 25      
03/13/2021  
Pocahontas (4th Seed)12   MULBERRY GROVE JHS 25 25  
  03/15/2021  
Millstadt St. James (2nd Seed)25 25     Millstadt St. James 18 22  
03/12/2021   
Sorento (3rd Seed)10  
Class 8-1A Regional 16
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
5th Seed
 
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 17
Regional Host: Albion
Albion (1st Seed)    
 
BYE ALBION 23 25 25 
  03/12/2021  
West Salem (2nd Seed)24 20     Grayville 25 17 12 
03/12/2021   
Grayville (3rd Seed)26 25  
Class 8-1A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
03/06/2021  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
03/06/2021  
 
5th Seed
  Location TBA
03/11/2021  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
03/11/2021  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - https://www.iesa.org
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association