2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE Lockport Taft25 22 22     
  03/08/2022  
Elwood GS (4th Seed)25 25     Elwood GS20 25 25 
03/05/2022   
Rockdale (5th Seed)  Elwood GS15 19  
  03/10/2022  
Grant Park (2nd Seed)25 25         MORRIS NETTLE CREEK25 25  
03/05/2022 - FORFEIT   
Riverdale Patton (7th Seed)  Grant Park17 25 19 
  03/08/2022  
Morris Nettle Creek (3rd Seed)25 25     Morris Nettle Creek25 18 25 
03/05/2022   
Thornton Wolcott (6th Seed)10  
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Saunemin
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's25 25      
  03/09/2022  
Kankakee Grace Christian (4th Seed)25 25     Kankakee Grace Christian22 12  
03/08/2022   
St. Anne (5th Seed)22 10   PONTIAC ST. MARY'S25 26 25 
  03/10/2022  
Saunemin (2nd Seed)25 25         Saunemin14 28 20 
03/08/2022   
Odell (7th Seed)17 15   Saunemin25 25  
  03/09/2022  
Donovan (3rd Seed)25 25     Donovan15 22  
03/08/2022   
Piper City Tri-Point (6th Seed)12 12  
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Flanagan
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette25 25      
  03/08/2022  
Marseilles Milton Pope (4th Seed)23 25 27    Marseilles Milton Pope16 16  
03/05/2022   
Streator St. Michael (5th Seed)25 14 25  Ottawa Marquette14 20  
  03/09/2022  
Cornell (2nd Seed)       CORNELL25 25  
  
BYE Cornell18 25 25 
  03/08/2022  
Flanagan (3rd Seed)25 25     Flanagan25 23 22 
03/05/2022 - FORFEIT   
Grand Ridge (6th Seed) 
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Oglesby Holy Family
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic23 20      
  03/08/2022  
Utica Waltham (4th Seed)25 25     Utica Waltham25 25  
03/05/2022   
Peru Catholic (5th Seed)13 13   UTICA WALTHAM25 28 
  03/09/2022  
LaSalle Dimmick (2nd Seed)25 25         Oglesby Holy Family25 22 26 
03/05/2022   
Tonica (7th Seed)10 13   LaSalle Dimmick25 17 18 
  03/08/2022  
Oglesby Holy Family (3rd Seed)25 25     Oglesby Holy Family20 25 25 
03/05/2022   
Mendota Holy Cross (6th Seed)18  
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Cissna Park
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park25 25      
  03/08/2022  
Rantoul St. Malachy (4th Seed)25 25     Rantoul St. Malachy 
03/05/2022   
Buckley St. John's (5th Seed)18 22   CISSNA PARK25 25  
  03/10/2022  
Danville Schlarman (2nd Seed)25 25         Danville Schlarman14  
03/05/2022   
Rossville-Alvin (7th Seed)16   Danville Schlarman25 17 25 
  03/08/2022  
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed)25 25     Royal Prairieview Ogden14 25 23 
03/05/2022   
Thomasboro (6th Seed)10  
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Chrisman Scottland
Chrisman Scottland (1st Seed)    
 
BYE Chrisman Scottland25 25      
  03/08/2022  
Homer Heritage (4th Seed)22 15     Philo St. Thomas15  
03/05/2022   
Philo St. Thomas (5th Seed)25 25   CHRISMAN SCOTTLAND25 25  
  03/10/2022  
Champaign Next Generation (2nd Seed)25 25         Champaign Judah Christian16 16  
03/05/2022   
Champaign Holy Cross (7th Seed)13 12   Champaign Next Generation21 25 23 
  03/08/2022  
Champaign Judah Christian (3rd Seed)25 25     Champaign Judah Christian25 22 25 
03/05/2022   
Hume Shiloh (6th Seed)17 19  
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Roanoke-Benson
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson25 25      
  03/08/2022  
Washington St. Patrick (4th Seed)21 23     East Peoria Robein17 13  
03/05/2022   
East Peoria Robein (5th Seed)25 25   ROANOKE-BENSON25 14 25 
  03/10/2022  
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed)25 25         Metamora St. Mary's18 25 23 
03/05/2022   
Spring Bay Riverview (7th Seed)19   Morton Blessed Sacrament19 21  
  03/08/2022  
Metamora St. Mary's (3rd Seed)25 25     Metamora St. Mary's25 25  
03/05/2022   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)15 22  
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Decatur Lutheran
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran21 25 25     
  03/09/2022  
Normal Epiphany (4th Seed)25 25     Normal Epiphany25 16 15 
03/08/2022   
Bloomington Cornerstone (5th Seed)18   DECATUR LUTHERAN25 25  
  03/10/2022  
DeLand-Weldon (2nd Seed)25 25         Bloomington St. Mary's11 13  
03/08/2022   
Decatur American Dreamer (7th Seed)  DeLand-Weldon23 25 22 
  03/09/2022  
Bloomington St. Mary's (3rd Seed)25 25 25    Bloomington St. Mary's25 21 25 
03/08/2022   
Normal Calvary (6th Seed)23 22 
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Bartonville Oak Grove
Hartsburg-Emden (1st Seed)25 25      
03/05/2022  
Bartonville Oak Grove (8th Seed)15   Hartsburg-Emden25 25      
  03/08/2022  
South Pekin (4th Seed)25 25 18    Peoria Hollis13  
03/05/2022   
Peoria Hollis (5th Seed)23 27 25  Hartsburg-Emden25 28 18 
  03/10/2022  
Pekin Rankin (2nd Seed)25 25         LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL17 30 25 
03/05/2022   
Lincoln Carroll Catholic (7th Seed)10   Pekin Rankin16 15  
  03/08/2022  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (3rd Seed)25 25     Lincoln West Lincoln-Broadwell25 25  
03/05/2022   
Bartonville GS (6th Seed)10 16  
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Greenview
Greenview (1st Seed)    
 
BYE Greenview25 25      
  03/08/2022  
Springfield Christian (4th Seed)22 25 13    Springfield St. Agnes21 10  
03/05/2022   
Springfield St. Agnes (5th Seed)25 23 25  Greenview21 25 19 
  03/10/2022  
Springfield Christ the King (2nd Seed)25 25         SPRINGFIELD CHRIST THE KING25 14 25 
03/05/2022   
Springfield Calvary (7th Seed)18 18   Springfield Christ the King11 25 25 
  03/08/2022  
Springfield Little Flower (3rd Seed)25 22 25    Springfield Little Flower25 21 12 
03/05/2022   
Taylorville VisionWay (6th Seed)23 25 23 
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Peoria St. Vincent de Paul
Peoria Heights St. Thomas (1st Seed)    
 
BYE Peoria Heights St. Thomas25 21 25     
  03/09/2022  
Peoria St. Vincent de Paul (4th Seed)25 25     Peoria St. Vincent de Paul14 25 20 
03/08/2022   
Peoria St. Mark (5th Seed)15 17   Peoria Heights St. Thomas10  
  03/10/2022  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)25 25         PEORIA LIMESTONE WALTERS25 25  
03/08/2022   
Peoria Academy (7th Seed)  Peoria Limestone Walters25 25  
  03/09/2022  
Peoria St. Jude (3rd Seed)25 25     Peoria St. Jude21 13  
03/08/2022   
Peoria Holy Family (6th Seed) 
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Galesburg Costa
Williamsfield (1st Seed)    
 
BYE Williamsfield25 25      
  03/08/2022  
Monmouth ICS (4th Seed)23 26 25    Monmouth ICS16 12  
03/05/2022   
Cambridge JHS (5th Seed)25 24 16  WILLIAMSFIELD25 25  
  03/09/2022  
Annawan (2nd Seed)25 25         Annawan11 15  
03/05/2022   
Galesburg Costa (7th Seed)13 22   Annawan25 25  
  03/08/2022  
Kewanee Visitation (3rd Seed)25 25     Kewanee Visitation16 23  
03/05/2022   
Woodhull AlWood (6th Seed)18 13  
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's25 25      
  3/08/2022  
Martinsville (4th Seed)19 26     Grayville22 16  
3/05/2022   
Grayville (5th Seed)25 28   SIGEL ST. MICHAEL'S25 25  
  3/10/2022  
Newton St. Thomas (2nd Seed)       Newton St. Thomas13 14  
  
BYE Newton St. Thomas25 21 32 
  3/08/2022  
West Salem (3rd Seed)25 25     West Salem23 25 30 
3/05/2022   
Oakland Lake Crest (6th Seed)19 11  
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Stewardson-Strasburg
Stewardson-Strasburg (1st Seed)    
 
BYE Stewardson-Strasburg25 25      
  03/05/2022  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)25 25     Mulberry Grove JHS16 13  
03/05/2022   
Ramsey (5th Seed)20 20   STEWARDSON-STRASBURG25 25  
  03/08/2022  
Effingham Sacred Heart (2nd Seed)       Effingham Sacred Heart10 15  
  
BYE Effingham Sacred Heart25 25  
  03/05/2022  
Windsor (3rd Seed)25 25     Windsor21 24  
03/05/2022   
Pocahontas (6th Seed) 
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Griggsville-Perry
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern25 25      
  03/08/2022  
Jacksonville Our Saviour (4th Seed)20 25 15    Griggsville-Perry13  
03/05/2022   
Griggsville-Perry (5th Seed)25 17 25  AUGUSTA SOUTHEASTERN25 28  
  03/10/2022  
Ashland A-C Central (2nd Seed)       Ashland A-C Central26  
  
BYE Ashland A-C Central22 25 25 
  03/08/2022  
Virginia (3rd Seed)25 25     Virginia25 16 
03/05/2022   
Pleasant Hill (6th Seed)12  
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: Carrollton St. John
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield25 25      
  03/08/2022  
Brussels (4th Seed)20 25 25    Brussels18 15  
03/05/2022   
Palmyra Northwestern (5th Seed)25 20 19  GREENFIELD25 25  
  03/10/2022  
Carrollton St. John (2nd Seed)25 25         Millstadt St. James16 20  
03/05/2022   
Lovejoy (7th Seed)14 21   Carrollton St. John17 27 20 
  03/08/2022  
Millstadt St. James (3rd Seed)25 18 25    Millstadt St. James25 25 25 
03/05/2022   
Jerseyville St. Francis HG (6th Seed)13 25 19 
Class 8-1A Regional 17
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-1A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.