2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Regional Host: Lockport Kelvin Grove
Lockport Kelvin Grove (1st Seed)    
 
BYE Lockport Kelvin Grove25 25      
  03/05/2022  
Joliet Laraway (4th Seed)25 22 25    Joliet Laraway11 16  
03/05/2022   
Hazel Crest Jesse White (5th Seed)17 25  LOCKPORT KELVIN GROVE25 25  
  03/08/2022  
Markham Obama (2nd Seed)       Lockport Fairmont 
  
BYE Markham Obama18  
  03/05/2022  
Lockport Fairmont (3rd Seed)27 19 25    Lockport Fairmont25 25  
03/05/2022   
Riverdale Washington (6th Seed)25 25 22 
Class 8-2A Regional 2
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Seneca (1st Seed)    
 
BYE Seneca14 25 25     
  03/09/2022  
Marseilles ES (4th Seed)17 21     Dwight25 23 20 
03/08/2022   
Dwight (5th Seed)25 25   Seneca17 25 19 
  03/10/2022  
Gardner (2nd Seed)       GARDNER25 19 25 
  
BYE Gardner25 25  
  03/09/2022  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)22 25     Bourbonnais St. George11  
03/08/2022   
Bourbonnais St. George (6th Seed)25 27  
Class 8-2A Regional 3
Regional Host: McNabb Putnam County
Henry-Senachwine (1st Seed)    
 
BYE Henry-Senachwine25 25      
  03/08/2022  
McNabb Putnam County (4th Seed)25 25     McNabb Putnam County15 19  
03/05/2022   
Streator Woodland (5th Seed)15   HENRY-SENACHWINE25 25  
  03/10/2022  
Ottawa Wallace (2nd Seed)       Ottawa Wallace18 20  
  
BYE Ottawa Wallace25 18 25 
  03/08/2022  
Sparland Midland (3rd Seed)25 25     Sparland Midland22 25 23 
03/05/2022   
Oglesby Washington (6th Seed)12 16  
Class 8-2A Regional 4
Regional Host: Brimfield
Kewanee Wethersfield (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Wethersfield25 25      
  03/05/2022  
Princeville (4th Seed)25 25     Princeville15 11  
03/05/2022   
Elmwood (5th Seed)16 20   KEWANEE WETHERSFIELD25 25  
  03/08/2022  
Galva (2nd Seed)25 25         Brimfield11  
03/05/2022   
Oneida ROWVA (7th Seed)13   Galva21 15  
  03/05/2022  
Brimfield (3rd Seed)25 25     Brimfield25 25  
03/05/2022   
Toulon Stark County (6th Seed)23 18  
Class 8-2A Regional 5
Regional Host: Champaign St. Matthew
Potomac (1st Seed)    
 
BYE Potomac20 25 12     
  03/08/2022  
Milford (4th Seed)24 16     Sidell Salt Fork25 16 25 
03/05/2022   
Sidell Salt Fork (5th Seed)26 25   Sidell Salt Fork10 14  
  03/09/2022  
Villa Grove (2nd Seed)25 25         CHAMPAIGN ST. MATTHEW25 25  
03/05/2022   
Onarga Iroquois West (7th Seed)10   Villa Grove16 20  
  03/08/2022  
Champaign St. Matthew (3rd Seed)25 25     Champaign St. Matthew25 25  
03/05/2022   
Bement (6th Seed)15 12  
Class 8-2A Regional 6
Regional Host: Lexington
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi25 25      
  03/08/2022  
Colfax Ridgeview (4th Seed)25 25     Colfax Ridgeview17 14  
03/05/2022   
Normal Metcalf (5th Seed)20 18   BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI25 25  
  03/09/2022  
Lexington (2nd Seed)25 25         LeRoy14 15  
03/05/2022   
Mansfield Blue Ridge IJHS (7th Seed)10   Lexington25 23 20 
  03/08/2022  
LeRoy (3rd Seed)25 25     LeRoy17 25 25 
03/05/2022   
Fisher (6th Seed)17 18  
Class 8-2A Regional 7
Regional Host: Peoria St. Philomena
Bartonville Monroe (1st Seed)    
 
BYE Bartonville Monroe25 25      
  03/08/2022  
Peoria Heights GS (4th Seed)22 20     Peoria Norwood 
03/05/2022   
Peoria Norwood (5th Seed)25 25   Bartonville Monroe22 14  
  03/09/2022  
Peoria St. Philomena (2nd Seed)25 25         PEORIA ST. PHILOMENA25 25  
03/05/2022   
Peoria Pleasant Valley (7th Seed)12 13   Peoria St. Philomena26 25  
  03/08/2022  
Peoria Christian (3rd Seed)23 25 16    Creve Coeur Parkview24 10  
03/05/2022   
Creve Coeur Parkview (6th Seed)25 16 25 
Class 8-2A Regional 8
Regional Host: Lincoln Chester-East Lincoln
Lincoln Chester-East Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Lincoln Chester-East Lincoln25 25      
  03/09/2022  
Tremont (4th Seed)25 25     Tremont22 15  
03/08/2022   
Green Valley Midwest Central (5th Seed)  LINCOLN CHESTER-EAST LINCOLN25 25  
  03/10/2022  
Mason City Illini Central (2nd Seed)25 25         Mason City Illini Central11  
03/08/2022   
Delavan (7th Seed)22 10   Mason City Illini Central25 21 27 
  03/09/2022  
Havana (3rd Seed)20 25 25    Havana23 25 25 
03/08/2022   
Marquette Heights Georgetowne (6th Seed)25 11 21 
Class 8-2A Regional 9
Regional Host: La Harpe
Stronghurst West Central (1st Seed)    
 
BYE Stronghurst West Central16 18      
  03/08/2022  
Colchester West Prairie (4th Seed)25 25     Colchester West Prairie25 25  
03/05/2022   
Table Grove VIT (5th Seed)11 13   COLCHESTER WEST PRAIRIE32 25 25 
  03/09/2022  
London Mills Valley (2nd Seed)25 25         Lewistown JHS34 13 16 
03/05/2022   
Bushnell-Prairie City (7th Seed)17   London Mills Valley14 18  
  03/08/2022  
Lewistown JHS (3rd Seed)25 25     Lewistown JHS25 25  
03/05/2022   
La Harpe (6th Seed)15 16  
Class 8-2A Regional 10
Regional Host: Mt. Sterling Brown County
Mendon Unity (1st Seed)    
 
BYE Mendon Unity25 25      
  03/09/2022  
Nauvoo-Colusa (4th Seed)25 25     Nauvoo-Colusa21 11  
03/08/2022   
Payson Seymour (5th Seed)20 18   Mendon Unity25 17 11 
  03/10/2022  
Carthage (2nd Seed)25 25         CARTHAGE25 25 
03/08/2022   
Hamilton (7th Seed)  Carthage25 25  
  03/09/2022  
Mt. Sterling Brown County (3rd Seed)25 25     Mt. Sterling Brown County18 11  
03/08/2022   
Liberty (6th Seed)10 15  
Class 8-2A Regional 11
Regional Host: Paris Crestwood
Oblong (1st Seed)    
 
BYE Oblong25 25      
  03/08/2022  
Arcola (4th Seed)19 27     Dieterich11  
03/05/2022   
Dieterich (5th Seed)25 29   OBLONG25 25  
  03/09/2022  
Paris Crestwood (2nd Seed)26 25         Casey-Westfield15 21  
03/05/2022   
Neoga (7th Seed)24   Paris Crestwood25 20 
  03/08/2022  
Casey-Westfield (3rd Seed)25 25     Casey-Westfield22 25 25 
03/05/2022   
Hutsonville (6th Seed)12 19  
Class 8-2A Regional 12
Regional Host: St. Elmo
Albion (1st Seed)    
 
BYE Albion28 25      
  03/08/2022  
St. Elmo (4th Seed)21 25 25    St. Elmo26 18  
03/05/2022   
Louisville North Clay (5th Seed)25 19 15  ALBION25 25  
  03/10/2022  
Effingham St. Anthony (2nd Seed)       Effingham St. Anthony13 14  
  
BYE Effingham St. Anthony25 26  
  03/08/2022  
Kinmundy South Central (3rd Seed)22 25 25    Kinmundy South Central24  
03/05/2022   
Altamont (6th Seed)25 22 19 
Class 8-2A Regional 13
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes
Mt. Pulaski (1st Seed)    
 
BYE Mt. Pulaski25 25      
  03/08/2022  
Decatur Dennis (4th Seed)25 25     Decatur Dennis 
03/05/2022   
Decatur Hope (5th Seed)  MT. PULASKI25 25  
  03/10/2022  
Decatur Our Lady of Lourdes (2nd Seed)       Decatur Our Lady of Lourdes12 16  
  
BYE Decatur Our Lady of Lourdes25 25  
  03/08/2022  
Buffalo Tri-City (3rd Seed)25 25     Buffalo Tri-City22 20  
03/05/2022   
Illiopolis Sangamon Valley (6th Seed)12 15  
Class 8-2A Regional 14
Regional Host: Assumption Central A & M
Decatur Montessori Academy for Peace (1st Seed)    
 
BYE Decatur Montessori Academy for Peace20 18      
  03/09/2022  
Assumption Central A & M (4th Seed)25 25     Assumption Central A & M25 25  
03/08/2021   
Findlay Okaw Valley (5th Seed)23 16   ASSUMPTION CENTRAL A & M25 25  
  03/10/2022  
Edinburg (2nd Seed)25 25         Cowden-Herrick23 13  
03/08/2022   
Decatur Johns Hill (7th Seed)12 11   Edinburg23 25 16 
  03/09/2022  
Cowden-Herrick (3rd Seed)26 26     Cowden-Herrick25 23 25 
03/08/2022   
Decatur Robertson (6th Seed)24 24  
Class 8-2A Regional 15
Regional Host: Nokomis JHS
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS25 25      
  03/08/2022  
Bunker Hill Wolf Ridge (4th Seed)25 18 25    Bunker Hill Wolf Ridge19 18  
03/05/2022   
Pawnee (5th Seed)19 25 22  NOKOMIS JHS25 25  
  03/10/2022  
Morrisonville JHS (2nd Seed)       Morrisonville JHS20 21  
  
BYE Morrisonville JHS25 25  
  03/08/2022  
Mt. Olive (3rd Seed)25 26     Mt. Olive21 20  
03/05/2022   
Madison (6th Seed)17 24  
Class 8-2A Regional 16
Regional Host: Waverly
Concord Triopia (1st Seed)    
 
BYE Concord Triopia25 25      
  03/08/2022  
Hardin Calhoun (4th Seed)25 23 25    Hardin Calhoun16 22  
03/05/2022   
Springfield Blessed Sacrament (5th Seed)22 25 18  Concord Triopia17 22  
  03/10/2022  
New Berlin JHS (2nd Seed)       NEW BERLIN JHS25 25  
  
BYE New Berlin JHS19 25 25 
  03/08/2022  
Kinderhook Western (3rd Seed)25 25     Kinderhook Western25 17 13 
03/05/2022   
Waverly (6th Seed)15 16  
Class 8-2A Regional 17
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-2A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.