2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 8-3A Regional 1
Regional 1 has been canceled.
Class 8-3A Regional 2
Regional Host: Beecher
Beecher (1st Seed)    
 
BYE Beecher25 25      
  03/08/2022  
Watseka JHS (4th Seed)25 25     Watseka JHS19 13  
03/05/2022   
Kankakee Bishop McNamara (5th Seed)22 16   BEECHER25 25  
  03/10/2022  
Peotone (2nd Seed)25 25         Herscher Limestone12 17  
03/05/2022   
Momence JHS (7th Seed)10 16   Peotone20 19  
  03/08/2022  
Herscher Limestone (3rd Seed)25 25     Herscher Limestone25 25  
03/05/2022   
Clifton Nash (6th Seed)10  
Class 8-3A Regional 3
Regional Host: Crest Hill Richland
Rockford Barbour (1st Seed)    
 
BYE Rockford Barbour16 18      
  03/09/2022  
Crest Hill Richland (4th Seed)25 21 25    Crest Hill Richland25 25  
03/05/2022   
Lisle (5th Seed)21 25 13  Crest Hill Richland25 18 17 
  03/10/2022  
Rockford Marshall (2nd Seed)       BURR RIDGE GOWER21 25 25 
  
BYE Rockford Marshall20 23  
  03/09/2022  
Burr Ridge Gower (3rd Seed)25 25     Burr Ridge Gower25 25  
03/05/2022   
Sandwich (6th Seed)22 13  
Class 8-3A Regional 4
Regional Host: Morris Saratoga
Morris Saratoga (1st Seed)    
 
BYE Morris Saratoga25 25      
  03/08/2022  
Forrest Prairie Central (4th Seed)25 17 23    Wilmington13  
03/05/2022   
Wilmington (5th Seed)17 25 25  MORRIS SARATOGA25 19 25 
  03/09/2022  
Morris GS (2nd Seed)25 15 25        El Paso-Gridley21 25 10 
03/05/2022   
Braidwood Reed-Custer (7th Seed)20 25 21  Morris GS20 25 20 
  03/08/2022  
El Paso-Gridley (3rd Seed)25 25     El Paso-Gridley25 23 25 
03/05/2022   
Pontiac JHS (6th Seed)14 20  
Class 8-3A Regional 5
Regional Host: Peru Parkside
Peru Parkside (1st Seed)    
 
BYE Peru Parkside24 25 25     
  03/08/2022  
Metamora GS (4th Seed)25 25     Metamora GS26 22 18 
03/05/2022   
Wenona Fieldcrest (5th Seed)12 23   Peru Parkside13 22  
  03/10/2022  
Germantown Hills (2nd Seed)       GERMANTOWN HILLS25 25  
  
BYE Germantown Hills25 25  
  03/08/2022  
Manlius Bureau Valley JHS (3rd Seed)25 25     Manlius Bureau Valley JHS13  
03/05/2022   
Spring Valley Kennedy (6th Seed)14 12  
Class 8-3A Regional 6
Regional Host: Eureka
Mackinaw Dee-Mack (1st Seed)    
 
BYE Mackinaw Dee-Mack25 18 25     
  03/08/2022  
Washington MS (4th Seed)25 25     Washington MS23 25 18 
03/05/2022   
Heyworth (5th Seed)19 22   MACKINAW DEE-MACK25 25  
  03/10/2022  
Downs Tri-Valley (2nd Seed)25 25         Downs Tri-Valley15 20  
03/05/2022   
Washington Beverly Manor (7th Seed)11 11   Downs Tri-Valley25 26 25 
  03/08/2022  
Eureka (3rd Seed)23 24     Stanford Olympia16 28 13 
03/05/2022   
Stanford Olympia (6th Seed)25 26  
Class 8-3A Regional 7
Regional Host: St. Joseph
Bismarck-Henning (1st Seed)    
 
BYE Bismarck-Henning25 25      
  03/08/2022  
Georgetown Mary Miller (4th Seed)14 24     Hoopeston Area13 12  
03/05/2022   
Hoopeston Area (5th Seed)25 26   BISMARCK-HENNING25 25  
  03/09/2022  
St. Joseph (2nd Seed)25 25         St. Joseph21 16  
03/05/2022   
Paxton-Buckley-Loda (7th Seed)12 16   St. Joseph25 25  
  03/08/2022  
Westville JHS (3rd Seed)25 23 23    Danville Oakwood17 22  
03/05/2022   
Danville Oakwood (6th Seed)18 25 25 
Class 8-3A Regional 8
Regional Host: Warrensburg-Latham
Tolono Unity (1st Seed)    
 
BYE Tolono Unity25 25      
  03/08/2022  
Warrensburg-Latham (4th Seed)25 18 25    Warrensburg-Latham16 16  
03/05/2022   
Gibson City GCMS (5th Seed)20 25  TOLONO UNITY24 25 25 
  03/10/2022  
Monticello (2nd Seed)25 25         Monticello26 18 19 
03/05/2022   
Argenta-Oreana (7th Seed)12   Monticello25 27 25 
  03/08/2022  
Clinton (3rd Seed)25 25     Clinton18 29 21 
03/05/2022   
Maroa-Forsyth (6th Seed)13  
Class 8-3A Regional 9
Regional Host: Glasford Illini Bluffs
Kewanee Central (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Central25 25      
  03/08/2022  
Glasford Illini Bluffs (4th Seed)18 25 25    Glasford Illini Bluffs23 21  
03/05/2022   
Knoxville JHS (5th Seed)25 19  Kewanee Central21  
  03/09/2022  
Chillicothe (2nd Seed)25 25         MOSSVILLE25 25  
03/05/2022   
Avon Abingdon Avon (7th Seed)22 13   Chillicothe19 23  
  03/08/2022  
Mossville (3rd Seed)25 25     Mossville25 25  
03/05/2022   
Farmington Central (6th Seed)10 10  
Class 8-3A Regional 10
Regional Host: Taylor Ridge Rockridge
Orion (1st Seed)    
 
BYE Orion25 13 25     
  03/08/2022  
Monmouth United (4th Seed)25 16 13    Taylor Ridge Rockridge17 25 
03/05/2022   
Taylor Ridge Rockridge (5th Seed)21 25 25  Orion23 20  
  03/10/2022  
Joy Mercer County (2nd Seed)       SHERRARD JHS25 25  
  
BYE Joy Mercer County15 10  
  03/08/2022  
Sherrard JHS (3rd Seed)25 25     Sherrard JHS25 25  
03/05/2022   
Monmouth-Roseville JHS (6th Seed)10  
Class 8-3A Regional 11
Regional Host: Auburn JHS at Divernon
Riverton (1st Seed)    
 
BYE Riverton25 20 25     
  03/09/2022  
Auburn JHS at Divernon (4th Seed)25 25     Auburn JHS at Divernon12 25 21 
03/08/2022   
Petersburg PORTA JHS (5th Seed)20   RIVERTON25 15 25 
  03/10/2022  
Williamsville (2nd Seed)25 25         Williamsville17 25 14 
03/08/2022   
Lincoln JHS (7th Seed)  Williamsville25 25  
  03/09/2022  
Pleasant Plains (3rd Seed)25 27     Pleasant Plains13 23  
03/08/2022   
Athens (6th Seed)19 25  
Class 8-3A Regional 12
Regional Host: Beardstown MS
Quincy St. Peter (1st Seed)    
 
BYE Quincy St. Peter25 25      
  03/10/2022  
Camp Point Central (4th Seed)26 25     Camp Point Central16 16  
03/08/2022   
White Hall North Greene (5th Seed)24 17   QUINCY ST. PETER25 25  
  03/10/2022  
Rushville Schuyler Industry (2nd Seed)25 25         Rushville Schuyler Industry16  
03/08/2022   
Beardstown MS (7th Seed)16 10   Rushville Schuyler Industry26 25  
  03/10/2022  
Bluffs (3rd Seed)25 25     Bluffs24 16  
03/08/2022   
Pittsfield Pikeland (6th Seed)20 15  
Class 8-3A Regional 13
Regional Host: Paris Mayo
Newton Jasper County (1st Seed)    
 
BYE Newton Jasper County25 25      
  03/08/2022  
Marshall JHS (4th Seed)25 25     Marshall JHS18 22  
03/05/2022   
Toledo Cumberland (5th Seed)23   NEWTON JASPER COUNTY13 25 26 
  03/09/2022  
Teutopolis (2nd Seed)25 25         Robinson Nuttall25 23 24 
03/05/2022   
Paris Mayo (7th Seed)11   Teutopolis23 16  
  03/08/2022  
Robinson Nuttall (3rd Seed)25 25     Robinson Nuttall25 25  
03/05/2022   
Lawrenceville Parkview (6th Seed) 
Class 8-3A Regional 14
Regional Host: Macon Meridian
Sullivan (1st Seed)    
 
BYE Sullivan25 24 21     
  03/08/2022  
Pana JHS (4th Seed)25 25     Pana JHS18 26 25 
03/05/2022   
Macon Meridian (5th Seed)15 22   Pana JHS11 16  
  03/10/2022  
Shelbyville Moulton (2nd Seed)       SHELBYVILLE MOULTON25 25  
  
BYE Shelbyville Moulton25 25  
  03/08/2022  
Arthur (3rd Seed)25 25     Arthur13 15  
03/05/2022   
Tuscola East Prairie (6th Seed)13 15  
Class 8-3A Regional 15
Regional Host: Staunton
Staunton (1st Seed)    
 
BYE Staunton25 25      
  03/09/2022  
Carlinville (4th Seed)14 25 18    Piasa Southwestern18 12  
03/08/2022   
Piasa Southwestern (5th Seed)25 16 25  STAUNTON25 25  
  03/10/2022  
Girard North Mac (2nd Seed)25 25         Girard North Mac13 18  
03/08/2022   
Hillsboro (7th Seed)10 13   Girard North Mac25 24 25 
  03/09/2022  
Gillespie (3rd Seed)25 25     Gillespie14 26 21 
03/08/2022   
Litchfield (6th Seed)18  
Class 8-3A Regional 16
Regional Host: Greenville
Roxana (1st Seed)    
 
BYE Roxana25 25      
  03/08/2022  
Vandalia (4th Seed)25 25     Vandalia15 13  
03/08/2022   
Wood River Lewis & Clark (5th Seed)19 14   ROXANA25 25  
  03/10/2022  
Greenville (2nd Seed)       Greenville13 18  
  
BYE Greenville25 24 25 
  03/08/2022  
East Alton MS (3rd Seed)19 25 25    East Alton MS15 26 15 
03/08/2022   
East St. Louis Lincoln (6th Seed)25 22 20 
Class 8-3A Regional 17
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 18
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 19
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 20
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 21
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 22
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 23
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed
Class 8-3A Regional 24
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA
Date: TBD  
 
5th Seed
  Location TBA
Date: TBD  
2nd Seed      
  
7th Seed 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD  
3rd Seed  
  
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.