2022 Girls Volleyball

2022 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Regional Host: Vernon Hills Hawthorn South
Barrington Prairie (1st Seed)    
 
BYE Barrington Prairie25 25      
  03/09/2022  
Vernon Hills Hawthorn South (4th Seed)25 25     Vernon Hills Hawthorn South21 18  
03/08/2022   
Lake Zurich South (5th Seed)16 21   Barrington Prairie16  
  03/10/2022  
Lake Zurich North (2nd Seed)       LAKE ZURICH NORTH25 25  
  
BYE Lake Zurich North25 25  
  03/09/2022  
Barrington Station (3rd Seed)25 25     Barrington Station18  
03/08/2022   
Vernon Hills Hawthorn North (6th Seed)22 15  
Class 8-4A Regional 2
Regional Host: Rockford Lincoln
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower25 25      
  03/08/2022  
Rockford RESA (4th Seed)25 25     Rockford RESA13 22  
03/05/2022   
Rockford West (5th Seed)23 15   ROCKFORD EISENHOWER26 25 25 
  03/09/2022  
Rockford Flinn (2nd Seed)       Rockford Flinn28 21 13 
  
BYE Rockford Flinn25 25  
  03/08/2022  
Rockford Lincoln (3rd Seed)25 25     Rockford Lincoln16 21  
03/05/2022 - FORFEIT   
Rockford Kennedy (6th Seed) 
Class 8-4A Regional 3
Regional Host: Arlington Heights South
Arlington Heights Thomas (1st Seed)    
 
BYE Arlington Heights Thomas25 26      
  03/09/2022  
Arlington Heights South (4th Seed)25 25     Arlington Heights South20 24  
03/05/2022   
Maywood Irving (5th Seed)21 23   ARLINGTON HEIGHTS THOMAS25 25  
  03/09/2022  
Willowbrook Westview Hills (2nd Seed)25 25         Willowbrook Westview Hills19 19  
03/05/2022   
Melrose Park Stevenson (7th Seed)19   Willowbrook Westview Hills25 25  
  03/09/2022  
Woodridge Jefferson (3rd Seed)25 12 15    Darien Eisenhower19 21  
03/05/2022   
Darien Eisenhower (6th Seed)16 25 25 
Class 8-4A Regional 4
Regional Host: Homer Glen Homer
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer25 25      
  03/05/2022  
Lemont Old Quarry (4th Seed)25 25     Lemont Old Quarry21  
03/05/2022   
Romeoville Lukancic (5th Seed)20 20   HOMER GLEN HOMER25 25  
  03/08/2022  
Summit Heritage (2nd Seed)       Romeoville Martinez16  
  
BYE Summit Heritage13  
  03/05/2022  
Romeoville Martinez (3rd Seed)25 25     Romeoville Martinez25 25  
03/05/2022   
Cicero Unity (6th Seed)12  
Class 8-4A Regional 5
Regional Host: Phoenix Coolidge
Homewood Hart (1st Seed)    
 
BYE Homewood Hart25 25      
  03/05/2022  
Markham Prairie-Hills (4th Seed)12 23     Phoenix Coolidge 
03/05/2022   
Phoenix Coolidge (5th Seed)25 25   HOMEWOOD HART25 25  
  03/08/2022  
Robbins Kellar (2nd Seed)       Flossmoor Parker17 14  
  
BYE Robbins Kellar15 18  
  03/05/2022  
Flossmoor Parker (3rd Seed)   Flossmoor Parker25 25  
  
BYE
Class 8-4A Regional 6
Regional Host: Chicago Heights MS
Chicago Heights MS (1st Seed)    
 
BYE Chicago Heights MS25 25      
  03/08/2022  
Steger Columbia (4th Seed)12 25 25    Steger Columbia16 13  
03/05/2022   
Lansing Memorial (5th Seed)25 17  CHICAGO HEIGHTS MS25 25  
  03/09/2022  
Sauk Village Rickover (2nd Seed)       University Park Crete Monee18 13  
  
BYE Sauk Village Rickover15 19  
  03/08/2022  
University Park Crete Monee (3rd Seed)25 25     University Park Crete Monee25 25  
03/05/2022   
Park Forest Michelle Obama STA (6th Seed)18 15  
Class 8-4A Regional 7
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Summit Hill (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Summit Hill25 25      
  03/09/2022  
Frankfort Hickory Creek (4th Seed)22 14     Mokena12 11  
03/08/2022   
Mokena (5th Seed)25 25   FRANKFORT SUMMIT HILL25 25  
  03/10/2022  
Lockport Oak Prairie (2nd Seed)       Lockport Oak Prairie14 21  
  
BYE Lockport Oak Prairie25 25  
  03/09/2022  
New Lenox Martino (3rd Seed)26 25     New Lenox Martino11 15  
03/08/2022   
New Lenox Liberty (6th Seed)24 14  
Class 8-4A Regional 8
Regional Host: Manteno
Coal City (1st Seed)    
 
BYE Coal City25 25      
  03/08/2022  
Bradley Central (4th Seed)25 14 25    Bradley Central19  
03/05/2022   
Manhattan (5th Seed)14 25 21  COAL CITY29 20 25 
  03/10/2022  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)       Bourbonnais UGC27 25 22 
  
BYE Bourbonnais UGC25 25  
  03/08/2022  
Manteno (3rd Seed)25 25     Manteno22  
03/05/2022   
Kankakee JHS (6th Seed)20 22  
Class 8-4A Regional 9
Regional Host: Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Jane Addams (1st Seed)    
 
BYE Bolingbrook Jane Addams25 25      
  03/09/2022  
Bolingbrook Humphrey (4th Seed)23 25 25    Bolingbrook Humphrey16 18  
03/08/2022   
Joliet Hufford (5th Seed)25 15 17  Bolingbrook Jane Addams25 17 23 
  03/10/2022  
Bolingbrook Brooks (2nd Seed)25 25         BOLINGBROOK BROOKS23 25 25 
03/08/2022   
Joliet Dirksen (7th Seed)12   Bolingbrook Brooks25 25  
  03/09/2022  
Joliet Gompers (3rd Seed)25 25     Joliet Gompers 
03/08/2022   
Joliet Washington (6th Seed)14 12  
Class 8-4A Regional 10
Regional Host: Shorewood Troy
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka25 25      
  03/08/2022  
Plano (4th Seed)16 11     Ottawa Shepherd18 11  
03/05/2022   
Ottawa Shepherd (5th Seed)25 26   MINOOKA25 25  
  03/09/2022  
Shorewood Troy (2nd Seed)       Shorewood Troy11 11  
  
BYE Shorewood Troy25 25  
  03/08/2022  
Channahon (3rd Seed)25 25     Channahon16 14  
03/05/2022   
Streator Northlawn (6th Seed)11 15  
Class 8-4A Regional 11
Regional Host: Morton JHS
Bloomington Evans (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Evans17 25 25     
  03/08/2022  
Normal Kingsley (4th Seed)23 23     Normal Parkside25 10 11 
03/05/2022   
Normal Parkside (5th Seed)25 25  BLOOMINGTON EVANS25 25  
  03/09/2022  
Morton JHS (2nd Seed)28 25 18        Normal Chiddix21 12  
03/05/2022   
Normal Chiddix (7th Seed)30 10 25  Normal Chiddix27 23 25 
  03/08/2022  
Washington Central (3rd Seed)23 25 23    Bloomington JHS25 25 21 
03/05/2022   
Bloomington JHS (6th Seed)25 22 25 
Class 8-4A Regional 12
Regional Host: Dunlap Valley MS
Pekin Edison (1st Seed)    
 
BYE Pekin Edison13 25 19     
  03/08/2022  
Macomb (4th Seed)25 25     Macomb25 17 25 
03/05/2022   
Canton Ingersoll (5th Seed)14 15   Macomb22 25 15 
  03/10/2022  
Dunlap Valley MS (2nd Seed)25 25         DUNLAP VALLEY MS25 20 25 
03/05/2022   
Pekin Broadmoor (7th Seed)11   Dunlap Valley MS25 25  
  03/08/2022  
Dunlap MS (3rd Seed)25 25     Dunlap MS15 23  
03/05/2022   
East Peoria Central (6th Seed)13 11  
Class 8-4A Regional 13
Regional Host: Mahomet-Seymour
Mahomet-Seymour (1st Seed)    
 
BYE Mahomet-Seymour25 25      
  03/08/2022  
Champaign Jefferson (4th Seed)27 25     Champaign Jefferson14  
03/05/2022   
Rantoul Eater (5th Seed)25 23   MAHOMET-SEYMOUR25 25  
  03/09/2022  
Champaign Edison (2nd Seed)25 20 19        Urbana MS14 16  
03/05/2022   
Urbana MS (7th Seed)19 25 25  Urbana MS26 25  
  03/08/2022  
Danville North Ridge (3rd Seed)22 27 25    Champaign Franklin24 20  
03/05/2022   
Champaign Franklin (6th Seed)25 25 27 
Class 8-4A Regional 14
Regional Host: Rochester
Taylorville JHS (1st Seed)    
 
BYE Taylorville JHS25 25      
  03/08/2022  
Mt. Zion (4th Seed)25 25     Mt. Zion12 18  
03/05/2022   
Charleston (5th Seed)22 13   TAYLORVILLE JHS25 26  
  03/09/2022  
Rochester (2nd Seed)25 25         Rochester19 24  
03/05/2022   
Decatur Stephen Decatur (7th Seed)  Rochester25 26 25 
  03/08/2022  
Effingham JHS (3rd Seed)25 25     Effingham JHS28 22 
03/05/2022   
Mattoon (6th Seed)18  
Class 8-4A Regional 15
Regional Host: Quincy
Quincy (1st Seed)    
 
BYE Quincy25 25      
  03/05/2022  
Jacksonville MS (4th Seed)25 25     Jacksonville MS21 15  
03/05/2022   
Springfield Washington (5th Seed)16 13   QUINCY25 25  
  03/08/2022  
Springfield Franklin (2nd Seed)25 25         Springfield Franklin17 14  
03/05/2022 - FORFEIT   
Springfield Grant (7th Seed)  Springfield Franklin25 25  
  03/05/2022  
Springfield Lincoln (3rd Seed)25 25     Springfield Lincoln20 21  
03/05/2022   
Springfield Jefferson (6th Seed)11 10  
Class 8-4A Regional 16
Regional Host: Bethalto Trimpe
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood26 25      
  03/09/2022  
Bethalto Trimpe (4th Seed)25 21 26    Bethalto Trimpe24  
03/08/2022   
Edwardsville Lincoln (5th Seed)23 25 24  Chatham Glenwood25 16 18 
  03/10/2022  
Edwardsville Liberty (2nd Seed)25 25         EDWARDSVILLE LIBERTY22 25 25 
03/08/2022   
Cahokia Wirth (7th Seed)  Edwardsville Liberty25 25  
  03/09/2022  
Jerseyville Community (3rd Seed)25 25     Jerseyville Community15 20  
03/08/2022   
East St. Louis Clark (6th Seed)13  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.