2022 Boys & Girls Track and Field

2022 Class 1A Sectional Assignments
Registered Participants: 564   -   Enrollment Split: TBD   -   Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Hoffman Estates High School
Host: Buffalo Grove St. Mary
Saturday, May 7, 2022,  11:00 AM
@ Hoffman Estates High School , 1100 W Higgins Rd, Hoffman Estates   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  8:00 PM
@ Zoom Seeding Meeting
Antioch Grass Lake   
Barrington St. Anne   
Buffalo Grove St. Mary    (Host)
Chicago Queen of Angels   
Chicago St. Clement   
Chicago St. Edward   
Chicago St. Josaphat   
Chicago St. Matthias   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Schaumburg Christian   
 
Sectional 2
@ Seneca High School
Host: Marseilles Milton Pope
Saturday, May 7, 2022,  4:30 PM
@ Seneca High School , 307 E. Scott St., Seneca   Map
**Meet has been rescheduled to Saturday 5/7 @ 4:30
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  5:30 PM
@ Milton Pope School , 3197 E. 27th Rd, Marseilles   Map
Aurora Christian   
Aurora St. Rita    -7th Only
Elgin Harvest Christian   
Elwood GS   
Geneva St. Peter   
Joliet St. Raymond   
Lockport Fairmont   
Marseilles Milton Pope    (Host) (Co-op)
Mazon-Verona-Kinsman   
Millbrook   
Morris Nettle Creek   
Newark Lisbon   
Ransom    (Co-op)
Serena   
 
Sectional 3
@ Hall High School
Host: Ladd
Saturday, May 7, 2022,  9:00 AM
@ Hall High School , 800 West Erie St., Spring Valley   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  5:00 PM
@ Ladd Community Consolidated School , 232 East Cleveland St., Ladd   Map
Dalzell Grade   
Earlville   
Grand Ridge   
La Moille Allen   
Ladd    (Host)
LaSalle Dimmick   
LaSalle Trinity Catholic   
Oglesby Holy Family   
Ottawa Deer Park   
Ottawa Wallace   
Paw Paw   
Peru Catholic   
Tonica   
Utica Waltham   
 
Sectional 4
@ Wethersfield High School
Host: Kewanee Wethersfield
Friday, May 6, 2022,  2:00 PM
@ Wethersfield High School , 439 Willard Street, Kewanee   Map
**Meet will be on Friday May 6 beginning at 2:00 pm
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  6:00 PM
@ Wethersfield HS Library (Main HS Entrance) , 439 Willard Street, Kewanee   Map
Annawan   
Bradford   
Cambridge JHS   
DePue   
Galesburg Costa   
Galva   
Hampton   
Kewanee Visitation   
Kewanee Wethersfield    (Host)
Malden   
Milledgeville Chadwick   
Monmouth ICS   
Neponset   
Ohio   
Woodhull AlWood   
 
Sectional 5
@ Rantoul High School
Host: Rossville-Alvin
Saturday, May 7, 2022,  10:00 AM
@ Rantoul High School , 200 S Sheldon St, Rantoul   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  4:30 PM
@ Rossville-Alvin Grade School , 350 N Chicago St, Rossville   Map
Cissna Park    (Co-op)
Crete Mother Teresa   
Donovan   
Grant Park   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Ludlow   
Milford   
Piper City Tri-Point   
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy   
Rossville-Alvin    (Host)
Royal Prairieview Ogden   
St. Anne   
Thomasboro   
 
Sectional 6
@ Central Catholic High School
Host: Normal Epiphany
Saturday, May 7, 2022,  10:30 AM
@ Central Catholic High School , 1201 Airport Rd., Bloomington   Map
**Discus conducted at IWU at 8 a.m.
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  7:30 PM
@ **Zoom Seed Meeting
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Cornell   
East Peoria Robein   
Flanagan    (Co-op)
Lowpoint-Washburn   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Epiphany    (Host)
Roanoke-Benson   
Saunemin    (Co-op)
Streator Woodland   
Washington St. Patrick   
 




IESA Track & Field 2022 Class 1A Sectional Assignments
Sectional 7
@ Eastside Center
Host: Peoria St. Jude
Saturday, May 7, 2022,  10:00 AM
@ Eastside Center , 1 Eastside Drive, East Peoria   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  5:30 PM
@ Peoria St. Jude School Hettinger Hall , 10811 Knoxville Ave., Peoria   Map
Bartonville GS   
Bartonville Oak Grove   
Henry-Senachwine   
Kickapoo St. Mary's    -Girls 7, Boys 7/8
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria Hollis   
Peoria Holy Family   
Peoria Limestone Walters   
Peoria Pleasant Hill   
Peoria St. Jude    (Host)
Peoria St. Vincent de Paul   
Spring Bay Riverview    (Co-op)
 
Sectional 8
@ Judah Christian Field of Dreams
Host: Champaign Judah Christian
Saturday, May 7, 2022,  9:00 AM
@ Judah Christian Field of Dreams , 1202 S. Rising Road, Champaign   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  5:00 PM
@ Judah Christian School , 908 N. Prospect Ave., Champaign   Map
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian    (Host)
Champaign Next Generation   
Chrisman Scottland   
Danville Schlarman   
Effingham Sacred Heart   
Homer Heritage   
Neoga   
Newton St. Thomas   
Philo St. Thomas   
Sigel St. Michael's   
Urbana University    -8th Only
Windsor   
 
Sectional 9
@ Lincoln Community High School
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Saturday, May 7, 2022,  9:00 AM
@ Lincoln Community High School , 1000 Railer Way, Lincoln   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  5:00 PM
@ West Lincoln Broadwell , 2695 Woodlawn Rd, Lincoln   Map
Decatur American Dreamer   
Decatur Montessori Academy for Peace   
DeLand-Weldon   
Delavan   
Greenview   
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic   
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell    (Host)
Middletown New Holland-Middletown   
Pekin Rankin   
South Pekin   
Springfield Calvary    (Co-op)
Springfield Christian   
Taylorville VisionWay    (Co-op)
 
Sectional 10
@ Piasa Southwestern High School
Host: Greenfield
Friday, May 6, 2022,  2:00 PM
@ Piasa Southwestern High School , 8226 Route 111, Piasa   Map
**Note meet is on Friday starting at 2:00 p.m.
Seed Meeting: Wednesday, May 4, 2022  7:00 PM
@ Greenfield High School , 502 East Street, Greenfield   Map
Augusta Southeastern   
Carrollton St. John   
Greenfield    (Host)
Griggsville-Perry   
Jacksonville Our Saviour   
Jerseyville St. Francis HG   
Meredosia-Chambersburg   
Mt. Olive   
Palmyra Northwestern   
Pleasant Hill   
Springfield Christ the King   
Springfield St. Agnes   
 

Class History

The first IESA state track meet for boys was held in Wenona in 1932 with 28 schools attending. A 24" trophy for the winning team was donated by the merchants of Wenona.

From 1932 to 1984 there were two classes of boys' track, Class A (Heavyweights) and Class B (Lightweights). Class B was based on age, weight, and height from 1932 to 1968. In 1969, the weight factor was dropped and competition was based on age and height factors. Class B was discontinued in 1985, changed to grade level play (7 and 8) and school size, our present classes.

The girls' track program, initiated in 1972 at the regional level, moved to state finals in 1974 in two divisions: Class A for grades five through eight and Class B for grades five and six only. These two classes were continued through the 1979 season. From 1980 through 1984, the Girls classes were changed to correspond with those of the boys based on age and height factors. Class B girls were measured during those years for height the same as the boys. Beginning in 1985, those classes were dropped and reorganized into four classes by school size and grade level (7A, 7AA, 8A and 8AA). It was split again in 2021 into the current classes of 7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A, and 8-4A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Mikasa Sports
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.