8-2A/2A IESA Track and Field

2023 Boys & Girls Track and Field

 

Boys Class 7-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2023 Class 7-2A Team Champion
Altamont
Top Teams
1 Altamont 38
2 Decatur Our Lady of Lourdes 34
3 Brimfield 26
3 Carthage 26
5 Erie 24
6 Toulon Stark County 22
7 Assumption Central A & M 19
7 Mansfield Blue Ridge IJHS 19
7 Sparland Midland 19
10 Bushnell-Prairie City 18
10 Kinderhook Western 18
10 Marseilles ES 18
Event Champions
110 Meter Hurdles
Kinnick Bliss
 Carthage
16.45+
100 Meter Dash
Tyler Long
 Riverdale Washington
12.39
200 Meter Dash
Blayden Cassell
 Marseilles ES
25.45
400 Meter Dash
Cooper McManaway
 Altamont
56.12
800 Meter Run
Cooper McManaway
 Altamont
2:09.14+
1600 Meter Run
Collyn Forbis
 Kinderhook Western
4:57.09+
4x100 Meter Relay
Mansfield Blue Ridge IJHS 51.35
4x200 Meter Relay
Joliet Laraway 1:47.81
4x400 Meter Relay
Decatur Our Lady of Lourdes 4:11.86
Pole Vault
Carson Eyrich
 Erie
8-06.00
High Jump
Nathan Young
 Oakwood JHS
5-07.00+
Long Jump
Brecken Pyles
 Sparland Midland
19-02.50+
Shot Put
Cooper McManaway
 Altamont
41-01.00
Discus Throw
Evan Olson
 Dwight
124-05
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2023 Class 7-2A Team Champion
Effingham St. Anthony
Top Teams
1 Effingham St. Anthony 48
2 Havana 34
3 Brimfield 24
3 Chicago Sacred Heart 24
5 Glasford Illini Bluffs 21
5 Lexington 21
7 New Berlin JHS 20
8 Carthage 18
8 Onarga Iroquois West 18
10 Paris Crestwood 17
10 Rock Falls St. Andrew 17
Event Champions
100 Meter Hurdles
Sophia White
 Carthage
16.39+
100 Meter Dash
Reese Hoene
 Effingham St. Anthony
13.15+
200 Meter Dash
Reese Hoene
 Effingham St. Anthony
26.54+
400 Meter Dash
Reese Hoene
 Effingham St. Anthony
59.60+
800 Meter Run
Edie Wittenberg
 Stewardson-Strasburg
2:24.69
1600 Meter Run
Mya Hill
 Brimfield
5:29.75
4x100 Meter Relay
Somonauk 54.81
4x200 Meter Relay
Havana 1:58.38
4x400 Meter Relay
Fulton River Bend 4:25.52+
Pole Vault
Sophia Pauli
 Peoria Norwood
8-03.00+
High Jump
Addison Donahue
 Lexington
4-10.00
Long Jump
Reese Hoene
 Effingham St. Anthony
16-11.50+
Shot Put
Sadie Sallee
 Paris Crestwood
29-04.00
Discus Throw
Phylicity Leonard
 Onarga Iroquois West
83-09
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2023 Class 8-2A Team Champion
Rock Falls St. Andrew
Top Teams
1 Rock Falls St. Andrew 44
2 Colfax Ridgeview 43
3 Decatur Robertson 28
4 Forreston 26
5 Normal Metcalf 25
6 Pawnee 22
7 Effingham St. Anthony 21
8 Casey-Westfield 20
9 Chicago Old St. Mary's 19
10 Arcola 18.50
Event Champions
110 Meter Hurdles
Eli Ferris
 Forreston
16.20+
100 Meter Dash
Myson Johnson- Cook
 Decatur Robertson
10.97*
200 Meter Dash
Myson Johnson- Cook
 Decatur Robertson
22.96+
400 Meter Dash
Michael Valerio
 Chicago Old St. Mary's
54.05
800 Meter Run
Evan Landers-Kristensen
 Gibson City GCMS
2:08.72+
1600 Meter Run
Jacob Bauchomeyer
 Normal Metcalf
4:51.83+
4x100 Meter Relay
Winchester 47.56+
4x200 Meter Relay
Colfax Ridgeview 1:38.04+
4x400 Meter Relay
Colfax Ridgeview 3:42.53+
Pole Vault
Riley Foglesong
 Table Grove VIT
11-00.00
High Jump
Eli Ferris
 Forreston
5-08.00+
Long Jump
Rylan Alvarado
 Rock Falls St. Andrew
22-03.25*
Shot Put
Colton Maltby
 Pawnee
52-03.00+
Discus Throw
Colton Maltby
 Pawnee
154-01
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2023 Class 8-2A Team Champion
Normal Metcalf
Top Teams
1 Normal Metcalf 63
2 Tremont 30
3 Forreston 26
4 Effingham St. Anthony 25
5 Momence JHS 24
6 Chicago Old St. Mary's 23
6 Sidell Salt Fork 23
8 Chicago Sacred Heart 21
10 Amboy 18
Event Champions
100 Meter Hurdles
Madeline Ehrenberg
 Plainfield St. Mary
16.29+
100 Meter Dash
Jaliyah Wright
 Momence JHS
13.17
200 Meter Dash
Bree Schneiderman
 Forreston
27.39
400 Meter Dash
Caty Minton
 Normal Metcalf
1:01.35
800 Meter Run
Elle Sheaffer
 Chicago Sacred Heart
2:25.40+
1600 Meter Run
Elle Sheaffer
 Chicago Sacred Heart
5:23.00
4x100 Meter Relay
Amboy 53.24+
4x200 Meter Relay
Normal Metcalf 1:53.75+
4x400 Meter Relay
Orland Park St. Michael 4:20.49+
Pole Vault
Nora Trupiano
 Effingham St. Anthony
8-00.00
High Jump
Kenley Molton
 Tremont
5-01.00+
Long Jump
Kamdyn Molton
 Tremont
16-02.00
Shot Put
Isabella Thurston
 Normal Metcalf
32-00.00
Discus Throw
Isabella Thurston
 Normal Metcalf
104-10+
+ Class Record
* All-Time Record
 
IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2024 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.